چت جی پی تی(Chat GPT) چیست؟

در روزهای اخیر، شاید نام ربات ChatGPT را زیاد شنیده اید و کنجکاو باشید بدانید ChatGPT چیست؟ باید بگوییم، ChatGPT رباتی مبتنی بر هوش مصنوعی برای چت کردن است که می‌تواند در زمینه‌های مختلفی به شما کمک کرده و در واقع جواب‌های مناسبی برای سوالاتتان فراهم آورد. شما می‌توانید هر سوالی را حتی به زبان فارسی از این ربات هوشمند بپرسید و پاسخ‌هایی جامع دریافت کنید. برای آشنایی با این ربات شگفت انگیز و نحوه استفاده از آن، تا انتهای مقاله همراه تبریز فایننس باشید.

ربات چت جی پی تی (Chat GPT)

Chat GPT

ربات Chat GPT در نوامبر سال 2022 توسط شرکت openai در سانفرانسیسکو راه اندازی شد. این ربات جزو خانواده ربات‌های نسل سوم یا پیشرفته است که با استفاده از تکنیک یادگیری و اجرای سریع، تنظیم و ارائه شده است. چت جی پی تی یک ابزار هوشمند است که توسط هوش مصنوعی پشتیبانی و هدایت می‌گردد و این امکان را فراهم می‌سازد که با کاربر تعامل داشته باشد، به این صورت که از او سوال بپرسید و پاسخ خود را دریافت کنید و یا نظر او را بپرسید در واقع  می تواند زبان طبیعی انسان را درک کند .

با توجه به اطلاعات ارائه شده در سایت openai، ربات چت جی پی تی آموزش دیده است تا یک دستورالعمل را دنبال کند و بهترین پاسخ ممکن را ارائه بدهد. کاربران از توانایی چت جی پی تی در ارائه پاسخ‌های با کیفیت، شگفت زده شده‌اند. چون بر این باورند که شاید در نهایت، این فناوری بتواند نحوه تعامل انسان‌ها با کامپیوترها را مختل کرده و نحوه بازیابی اطلاعات را تغییر دهد. این ربات مبتنی بر مدل زبان بزرگ (large language model) است. مدل‌های زبانی بزرگ وظیفه پیش بینی کلمه بعدی درون یک سری کلمات را دارند.

چت جی پی تی چگونه کار می‌کند؟

نحوه کار چت جی پی تی

ربات Chat GPT که با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی توسعه پیدا کرده است، از طریق یک رابط کاربری گفت‌وگو‌ محور، به سوالات پاسخ داده و اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این ابزار از طریق یک نمونه عظیم از اطلاعات اینترنت آموزش داده شده است. به گفته OpenAI، این ابزار با تمرکز روی سادگی در استفاده توسعه پیدا کرده است. قالب گفت‌وگو محور این قابلیت را به چت جی پی تی داده تا بتواند به سوالات بعدی کاربران هم جواب دهد، اشتباهات خود را بپذیرد و به چالش بکشد و همچنین درخواست‌های نامناسب را رد کند.

چت جی پی تی چه کارهایی انجام می دهد؟

چه کارهایی با Chat GPT ممکن است

شاید این سوال برایتان مطرح شده باشد که Chatgpt چه کاربردهایی دارد و یا در اصل چه کارهایی انجام می دهد؟ برخی از کاربردهایی که می‌توان برای آن‌ها از Chatgpt استفاده کرد، برای شما معرفی می کنیم:

تولید محتوا

می‌توان از این ابزار برای تولید محتوا استفاده کرد، یعنی به راحتی محتوا را بر اساس یک درخواست می‌نویسد. به عنوان مثال، این ابزار هوش مصنوعی می‌تواند آهنگی را بر اساس دستور کاربر بنویسد. علاوه بر این، می‌تواند به کاربران کمک کند تا سبک نوشتاری خوشان را بهبود دهند.

هنر هوش مصنوعی

هنر پردازی با هوش مصنوعی از زمان معرفی DALLE2 ،Midjourney و سایر ابزارهای هنری، در رأس خلق تصاویر هنری قرار گرفته است. فناوری رو به رشد ChatGPT هم پتانسیل بسیار زیادی در تهیه سناریوهای واقعیت افزوده (AR) با جزئیات فراوان دارد.

کدنویسی و رفع باگ

فناوری چت جی پی تی قادر به پردازش کد، کدنویسی و کمک به برنامه نویسان برای رفع باگ کدها است. به عنوان مثال، می‌توان از آن برای تولید کوئری‌های SQL استفاده کرد. از آنجایی که دانش SQL برای دانشمندان داده ضروری است، استفاده از ChatGPT برای تقویت مهارت‌های SQL می‌تواند این موقعیت شغلی را ارتقاء دهد.

توضیح و آموزش

این ابزار به خوبی می‌تواند کلمات، کدها و حتی علم فیزیک را توضیح دهد. همانطور که قابلیت‌ مربی هوش مصنوعی در ChatGPT در سال‌های آینده، توسعه و بهبود می‌یابد، می‌تواند به طرز چشمگیری نحوه تعامل دانشجویان با دنیای بیرون را تغییر دهد.

در نتیجه، این ابزار تأثیر زیادی بر صنعت آموزشی خواهد داشت. بسیاری از شرکت‌های فناوری، هم اکنون می‌توانند اصول یک موضوع علمی را با این ابزار، آموزش دهند و از آن به عنوان بستری برای پرسیدن سوال و رفع تردیدهای دانشجویان استفاده کنند.

مدیریت و دستکاری داده‌ها

مرتب‌سازی، مدیریت و سازمان‌دهی داده‌های ساختار نیافته، دشوار است. با کمک این ربات می‌توان داده‌های بدون ساختار را با کمک دستکاری داده‌ها به یک فرمت ساختار یافته تبدیل کرد. به عنوان مثال، می توان از این ابزار برای افزودن داده‌ها به جدول، ایجاد ایندکس‌ها و درک کوئری‌های JSON استفاده کرد.

 ارزهای دیجیتال

آینده ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی با یکدیگر گره خورده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان، تکنولوژی بلاکچین و یادگیری ماشینی به دلیل پتانسیل بالا جای پیشرفت بسیار زیادی دارند. متاورس از جدیدترین بخش‌های حوزه ارزهای دیجیتال است که بیشترین تاثیرپذیری را  از هوش مصنوعی خواهد گرفت.

مزایا و معایب چت جی پی تی

چت جی پی بی چه مزایا و معایبی دارد؟

ChatGPT یک مدل زبانی ستودنی و قابل ستایش است که می‌تواند به گونه‌ای منحصربفرد در زمینه های ذکر شده عمل کند. فناوری ChatGPT همچنان دارای ایرادها و کاستی‌هایی هم هست. این محدودیت‌ها به خوبی توسط گروه OpenAI شناسایی شده‌اند و این گروه به معایب ChatGPT  در صفحه مربوطه در وب‌سایت openai اشاره کرده است. در اینجا قصد داریم به مزایا و معایب این ربات شگفت انگیز بپردازیم:

مزایای چت جی پی تی

 • چت جی پی تی درکی عمیق را نه تنها از زبان نوشتاری، بلکه نسبت به زبان‌های برنامه نویسی نیز ارائه می‌دهد. ChatGPT می‌تواند چالش‌ها و مسائل کد نویسی را حل کند و حتی برخی از اثبات‌های ریاضی را هم می‌تواند انجام دهد.
 •  ربات گفتگوی Chat GPT‌ امکان مکالمه با هوش مصنوعی را به‌گونه‌ای بی‌نقص و طبیعی فراهم می‌کند.
 • استفاده از فناوری ChatGPT در زمان انتشار این مقاله رایگان است و تنها نیاز به ثبت‌نام (با شماره موبایل غیر ایرانی) وجود دارد.
 • اگرچه چت جی پی تی هنوز به بلوغ کامل و لازم نرسیده، اما در هر صورت همچنان بسیار قابل تحسین و امیدوار‌کننده است.
 • Chat GPT رباتی زیرک، تطبیق‌پذیر و چندمنظوره است که می‌توان از آن به عنوان دستیار هوش مصنوعی برای تسهیل فرایند تولید محتوا و حتی به منظور بهبود جریان‌های کاری توسعه نرم‌افزار استفاده کرد.

معایب چت جی پی تی

 • چت جی پی تی لحن بیان متقاعدکننده‌ای دارد، حتی وقتی اشتباه می‌کند. در واقع ممکن است ChatGPT پاسخی را تولید کند که درست به نظر می‌رسد، اما در واقعیت چنین نیست. بسته به سطح دانش کاربر، ممکن است تشخیص این مسئله دشوار باشد. تجزیه و تحلیل جواب‌های Chat GPT برای اینکه متوجه شویم چه چیزی درست و چه چیزی اشتباه است، امری زمان‌بر خواهد بود.
 • اگر زیاد از ChatGPT استفاده کنید، متوجه الگوها و اصطلاحات خاصی می شوید که در متن تکرار می‌شوند. این ممکن است به تولید محتوای تکراری بیانجامد یا محتوایی ارائه شود که به لحاظ ساختاری خودش را تکرار می‌کند.
 • گاهی اوقات چت جی پی تی از کار باز می‌ایستد یا به اصطلاح قفل می‌کند (فریز می‌شود) و به وضوح نمی‌داند چطور به سوالات شما پاسخ بدهد. 
 • به لطف رایگان بودن این ربات، تقاضای بالایی برای استفاده از ChatGPT وجود دارد، این مسئله می‌تواند به از دسترس خارج شدن ChatGPT به دلیل حجم زیاد درخواست منجر شود یا سرعت عمل آن را با اختلال همراه کند.
 • ChatGPT در ایران به سادگی قابل دسترس نیست و مانند بسیاری از خدمات خارجی تحت تحریم و فیلترینگ قرار دارد و برای استفاده از آن به ناچار باید از روش‌های مختلف دور زدن محدودیت‌ها استفاده کرد.

آموزش استفاده از چت جی پی تی

استفاده از ChatGPT بسیار ساده است و این ربات در حال حاضر برای عموم مردم فقط با یک ثبت نام ساده قابل استفاده است، البته کاربران ایرانی به دلیل تحریم برای ثبت نام باید از شماره مجازی و VPN استفاده کنند.

برای کار با ربات ChatGPT وارد سایت openai شده و سپس به صفحه مربوط به ربات ChatGPT رفته و گزینه Try ChatGPT را مانند تصویر بالا انتخاب کنید.

برای استفاده از ChatGPT بار اول باید با استفاده از دکمه Log in ثبت نام کنید و پس از ثبت نام، برای استفاده در دفعات بعدی کافی است دکمه Sign Up را بزنید. شایان ذکر است که ربات ChatGPT از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند و اگر سوالی به زبان فارسی کرده باشید پاسخی به زبان فارسی دریافت خواهید کرد.

کلام آخر

چت جی پی تی(ChatGPT) یک ربات هوش مصنوعی است که توسط  openai، یک شرکت تحقیقاتی مستقر در سانفرانسیسکو توسعه یافته است. ChatGPT بر روی حجم عظیمی از داده های متنی از منابع مختلف آموزش داده شده است. چیزی که GPT را متمایز می کند این است که متن نزدیک به  زبان انسان را بر اساس قابلیت پیش بینی خود تولید می کند. امید است تا پیشرفت تکنولوژی باعث پیشرفت جوامع انسانی شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

1 دیدگاه در “چت جی پی تی(Chat GPT) چیست؟”

 1. حسام صادق نیا اسفند 4, 1401

  عجب رباتبه فقط حیف چون ایرانیم ثبت نامش سخت

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس