وضعیت بورس در روزهای گذشته

 در روز گشته، یکشنبه از ابتدای آغاز معاملات بورس فشار شدید عرضه‌ها، شوک منفی جدیدی به سهامداران وارد کرد. و در پایان دادوستد‌ها، تالار شیشه‌ای با افت 3.75 درصدی خود، سقوط 95 هزار واحدی را تجربه کرد. گفتنی است آخرین رالی صعودی بازار سرمایه از 30 بهمن‌ماه آغاز شده بود. این موج صعودی تا پیش از معاملات روز یکشنبه، رشد 67 درصدی شاخص کل بورس و 87 درصدی شاخص کل هم‌وزن را برای سرمایه گذاران بازار بورس در پی داشت.

حضور قدرتمند فروشندگان در بازار روز یکشنبه، منجر به این شد که مجموع ارزش صف‌های فروش بازار به 6 هزار میلیارد تومان برسد. همچنین 88 درصد نقشه بازار را نماد‌های منفی تشکیل دادند، این موضوع می تواند موجب به صدا در آمدن زنگ آغاز موج اصلاحی باشد.

بورس تهران از پنجره آمار و ارقام

بررسی آمار افراد حقیقی در روز یکشنبه حکایت از خروج سنگین سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام داشت. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان روز بازار یکشنبه، خبر از خروج چهار هزار و 51 میلیارد تومانی پول می‌دهد.

این میزان از خروج پول در حالی است که از ابتدای سال 1402، معادل 20 هزار میلیارد تومان پول توسط سرمایه داران حقیقی‌ به بازار تزریق شده بود. همچنین خروج بیش از 4 هزار میلیارد تومانی پول سرمایه داران حقیقی‌ از بازار سهام طی روز یکشنبه، این روز را در رده دومین روز از بیشترین خروج پول قرار داد. تابلوی دیروز بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات یکشنبه را 29 میلیارد و 260 میلیون و ارزش معاملات را 19 هزار و 279 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

افزایش ارزش معاملات تا چه زمانی ادامه دارد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، با وجود اصلاح سنگین روز یکشنبه، با توجه به اینکه شاخص کل موفق به شکست سقف تاریخی خود شد، اما تنور بازار سرمایه مجددا در میان عموم جامعه در حال گرم شدن است، به طوری‌که از ابتدای سال تا به امروز بیش از 20 هزار میلیارد تومان ورود پول به بازار سهام رخ داده است. به همراه افزایش ورود پول، ارزش معاملات نیز در حال افزایش است. بنابراین به نظر می‌رسد رشد ارزش معاملات همچنان تداوم یابد.

کوچ سرمایه از بازارهای موازی به بورس تهران

 کوچ سرمایه از بازار‌های دیگری که دارایی ثابت مردم را تشکیل می‌دهد، در حال حاضر مسیر بعدی ارزیابی می‌شود. با توجه به ریسک‌های منسجم موجود در کل کشور، مردم علاقه‌ای به تبدیل دارایی‌های ثابت حتی دلار و سکه‌‌ خود به سهام ندارند. با توجه به آینده برجام، این امکان وجو دارد که سناریو‌های پیش رو تغییر کند. در صورتی که برجام اتفاق بیافتد، دارایی‌های با حباب زیاد، پتانسیل زیادی برای تبدیل به دارایی‌هایی دارند که زیر ارزش ذاتی خود قرار گرفته‌اند.

پیش بینی وضعیت بورس در روز دوشنبه

با توجه به میزان فشار فروش‌ها در روز یکشنبه و پایداری صفوف فروش در آخرین ساعات معاملاتی این روز، به نظر می‌رسد اصلاح 95 هزار واحدی شاخص کل، آغاز یک موج اصلاحی در بازار باشد. بنابراین در رابطه با پیش بینی بورس دوشنبه می‌توان انتظار داشت، باری دیگر شاهد غلبه فروشندگان به خریداران باشیم.

همراهان گرامی جهت مشاهده اخبار بروز ارزهای دیجیتا و فارکس وب سایت تبریز فایننس بهترین مرجع در این زمینه برای شما می باشد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس