بازار طلا و سکه، گرفتار در چرخه تکرار

امروز قیمت طلا و سکه روند افزایشی داشت. کانال فعلی قیمت در بازار فلز زرد محدوده‌ای است که در روزهای اخیر هم مدام در آن نوسان داشته است. روند قیمت طلا و سکه امروز با افزایش محدود قیمت دلار همراه شد. قیمت دلار بعد از تعطیلات نوروز در کف کانال ۵۰ هزار تومانی نوسان دارد. همگرایی شدید بازار فلز زرد از اسکناس آمریکایی، باعث شده قیمت سکه امامی نیز در پله اول کانال ۳۰ میلیون تومانی سرگردان باشد.

از سوی دیگر بر اساس دستور رئیس کل بانک مرکزی عرضه ربع سکه در مرکز مبادله متوقف شده و هنوز قیمت جدیدی برای ربع سکه در روزهای اخیر به ثبت نرسیده است. به گفته مسعود توکلی، معاون بازار مرکز مبادله ایران، دلیل این توقف عرضه ربع سکه این بود که برای مشارکت صرافی‌ها در حراج‌های ربع سکه مقدماتی وجود دارد که باید انجام شود. اما بسیاری از صرافی‌ها این مراحل را هنوز طی نکرده‌اند.

تصور دور از انتظار ریزشِ قیمت‌ها

در همین راستا میثم رادپور کارشناس بازارهای مالی با اشاره به سیاست فروش طلا از سوی بانک مرکزی گفت: نهاد پولی کشور همیشه از فروش منابع طلا به عنوان راهکاری برای مدیریت بازار استفاده می‌کند، این در حالی است که از منظر اقتصاد کلان حراج ذخیره طلایی کشور منطقی نیست.

وی با اشاره به اینکه‌ مردم برای مصون ماندن از ریسک‌های اقتصادی به بازار طلا ورود می‌کنند افزود: مردم به دنبال مصون ماندن سرمایه‌هایشان هستند. طلا می‌تواند پوششی برای ریسک تورم باشد و به عنوان حفظ ارزش دارایی‌هایشان عمل کند.

وی با بیان اینکه بیشترین نوسانات قیمت طلا و سکه تحت تاثیر قیمت دلار است، گفت: سهم اونس جهانی نسبت به قیمت دلار در تغییر قیمت طلا، بسیار کوچک است و قابل قیاس با تاثیر دلار بر روند قیمت در بازار فلز زرد نیست.

رادپور با بیان اینکه نباید تاثیر برجام بر قیمت طلا و سکه را نادیده گرفت، ادامه داد: برجام شبیه ترمز عمل می‌کند، ولی مشکلات اقتصاد ایران با ساختارِحال حاضر، با برجام حل نمی‌شود. با شرایط کنونی اقتصاد، ریزش قیمت‌ها دور از انتظار است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: «توافق برجام از انتظارات تورمی کم می‌کند و موج تقاضا را کاهش می‌دهد، اما مشکل اقتصاد کشور را حل نمی‌کند. ممکن است تورم ۵۰ درصدی برای مدت کوتاهی با سیگنال‌های مثبت برجامی کوچک‌تر شود، ولی ادامه خواهد یافت.

همراهان گرامی جهت مشاهده اخبار بروز بازارهای مالی می توانید به وب سایت تبریز فایننس مراجعه فرمایید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس