قیمت طلا و سکه 20 اسفند 1401

در سومین هفته بهمن‌ماه قیمت طلا و سکه با کاهش قیمت دلار در روند نزولی قرار گرفت. این روند روز گذشته صعودی شد و با افزایش محدود اسکناس آمریکایی همراه شد. این هفته قیمت دلار متاثر از حضور رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران، کاهش داشت و همبستگی دلار و بازار فلز زرد در بازار طلا و سکه به خوبی نمایان شد. بازگشت قیمت دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی باعث شد قیمت سکه تا ۱۰ میلیون تومان کاهش پیدا کند.

کاهش دلار و افت بازار سکه

کارشناس بازارهای مالی، به همبستگی شدید قیمت طلا و سکه به قیمت دلار اشاره می‌کنند و معتقدند با وجود این همبستگی، قیمت طلا با دلارِ بالاتر از نرخ فعلی در حال معامله است. این در حالی است که قیمت سکه همواره دارای حباب است.

درباره بازار سکه تحلیلگران فنی از رویت الگوی هارمونیک صحبت می‌کنند. در این الگو نقاط چرخش قیمت‌ها مشخص می‌شود و کمکی است برای معامله‌گران در جهت فرار از ضرردهی بیشتر. درباره روند بازار، تحلیلگران فنی می‌گویند اگر الگوی هارمونیک در بازار سکه تکمیل شود چرخش قیمت اتفاق می‌افتد. این در حالی است که بخشی از سکه‌بازان باور دارند که کاهش سنگین سکه در روزهای گذشته به دلیل افت قیمت دلار بوده است.

نافرمانی طلا از قیمت دلار

صبح روز پنجشنبه ۱۸ اسفند این احتمال در بازار فلز زرد وجود داشت که قیمت دلار در مسیر اصلاح نرخ قرار بگیرد و به تبع آن قیمت طلا و سکه نیز اصلاح قیمت را تجربه کند. این گمانه‌زنی درست از آب درآمد. قیمت دلار افزایش محدودِ ۹۰۰ تومانی داشت و قیمت سکه نیز در فاز صعودی قرار گرفت. هر چند قیمت طلا کاهش محدودی را تجربه کرد.

در روزهای گذشته معامله‌گران بازار دلار، طلا و سکه در انتظار نتایج نشست شورای حکام‌ بودند. این نشست بدون صدور قطعنامه‌ای علیه کشورمان پایان یافت. با این وجود، قیمت در بازارهای مالی با وجود فضای نیمه تعطیل بازار در روز گذشته صعودی بود. از همین رو تحلیلگران بازار معتقدند مولفه‌های تاثیرگذار برافزایش قیمت‌ها در اقتصاد تغییری نکرده و این افزایش انتظارات تورمی است که بیشترین اثر را بر روند صعودی قیمت‌ها در بازار می‌گذارد.

سکه گران، طلا ارزان شد

پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۱، قیمت سکه امامی افزایش قیمت داشت. این قطعه از سکه در روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند در کانال ۲۶ و ۲۷ میلیون تومانی نوسان داشت اما روز گذشته با رشد بیش از ۷۰۰ هزار تومانی، با قیمت ۲۷ میلیون و ۶۸۶ هزار تومان معامله شد. سکه بهار آزادی ۲۴ میلیون و ۶۹۴ هزار تومان شد.

برای مشاهده اخبار بروز بازارهای مالی وب سایت تبریز فایننس بهترین مرجع و راهنما برای شما در این زمینه است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس