پیش بینی بورس دوشنبه 11 اردیبهشت 1402

بورس تهران در پایان جریان معاملات روز یکشنبه، تحت تاثیر اتفاقات خارج از بازار، گام مثبت دیگری برداشت. بر همین اساس نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با رشد 40 هزار و 787 واحدی که معادل 1.67 درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد. به این ترتیب شاخص کل در پایان معاملات شنبه در سطح دو میلیون و 479 هزار واحدی ایستاد. در سوی دیگر، شاخص کل هم‌وزن نیز هم‌جهت با روند شاخص کل رفتار کرد و با رشد 1.94 درصدی به سطح 816 هزار و 526 واحدی رسید.

ورود و خروج پول حقیقی

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات شنبه را 26 میلیارد و 670 میلیون و ارزش معاملات را 18 هزار و 68 میلیارد تومان (با احتساب ارزش معاملات صندوق‌های سهامی و مختلط) نشان می‌دهد. بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از ورود سرمایه حقیقی‌ها به بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس شنبه، خبر از ورود هزار و 182 میلیارد تومانی پول به بورس می‌دهد.

پول بر بال قدرت در اوج

طبق داده‌های منتشر شده در آخرین گزارش بانک مرکزی، پایه پولی در بهمن سال گذشته، بیش از سه درصد نسبت به ماه قبل رشد کرده و به 808 هزار میلیارد تومان رسیده است. این به معنای رشد 39.2 درصدی تنها در یک سال است.

اگر فاکتور‌های تعیین کننده پایه پولی را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، بیشترین تاثیر را در رشد پایه پولی داشته است. از سوی دیگر رشد 32 درصدی نقدینگی، آمار نقدینگی کشور را تا 6 هزار و 103 هزار میلیارد( 6103 هزار میلیارد تومان) رسانده است.

نقدینگی از دو بخش پول و شبه پول تشکیل شده است. در حال حاضر کارشناسان عقیده دارند با وجود کاهش سرعت رشد نقدینگی (بر اساس آمار منتشره بانک مرکزی) فاکتور سهم پول از نقدینگی، عامل مهم‌تری برای توضیح تورم به شمار می‌آید.

فضای مثبت بازار بعد از استیضاح وزیر

روز یکشنبه نتیجه استیضاح وزیر صمت مشخص شد. فاطمی امین که از ابتدا حتی شایعات برکناری او، سیگنال مثبتی برای بورس به شمار می‌رفت، حال از قطار کابینه رئیسی پیاده شده است. صنایع زیادی از جمله خودرو، فلزات اساسی، فراکاب و پتروشیمی‌ها در نتیجه سیاست‌های کنترلی این وزیر سابق، شرایط نامساعدی را پشت سر می‌گذارند. بورس تهران اما واکنش بسیار مثبتی به جلسه استیضاح وزیر صمت نشان داد.

جریان دادوستد‌های روز یکشنبه مطلوب سهامداران صنایع یاد شده از جمله خودروسازان پیش رفت. از همین رو خساپا با صف خرید، کار خود را به پایان رساند. وضع دیگر غول خودروسازی نیز خوب بود. به همین واسطه پیش بینی می‌شود جو مساعد بازار سرمایه به بازار دوشنبه هم سرایت یابد و بورس دوشنبه 11 اردیبهشت، با جریان تقاضای حتی قوی‌تری نسبت به امروز دنبال شود.

 

جهت مشاهده اخبار ارز دیجیتال و فارکس می توانید به وبسایت تبریز فایننس مراجعه کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس