قیمت دلار 23 اسفند 1401

دیروز قیمت دلار ۲۰۰ تومان کاهش داشت، معامله‌گران جو بازار را آرام‌تر از روزهای گذشته توصیف می‌کنند و معتقدند این روند در چند روز منتهی به سال جدید حفظ خواهد شد و دشوار است که شوک جدیدی به اسکناس آمریکایی وارد شود.

دیروز قیمت دلار از نیمه کانال ۴۰ هزار تومانی نیز پایین‌تر آمد و روند نزولی داشت. این اسکناس آمریکایی با اخبار مساعد سیاسی روند نزولی را در حدود ۱۰ روز است که آغاز کرده، اما برخی گمانه‌زنی‌ها امروز در بازار ارز شرایط را برای معامله‌گران سخت کرده است.

شوک جدید در راه است؟

طرح فروش یکپارچه خودرو که از سوی برخی رسانه‌ها با عنوان تله بازارساز برای جمع‌آوری نقدینگی از مردم عنوان شده است. پیش فروشی که باعث شد بیش از دو میلیون نفر پولشان بلوکه شود و متعاقب آن قیمت دلار بیش از ۱۵ هزار تومان ریزش داشته باشد. هر چند پشت پرده این افت قیمت اخبار مساعد سیاسی نیز نهفته است، اما ترس بازار از پایان قرعه‌کشی و هجوم مردمی که بختشان با بازار خودرو یار نبوده، به بازار دلار است.

موضوعی که شَک برخی کارشناسان به این سیاست بازارساز را افزایش داده تعداد محدود خودروها و تعداد بالای ثبت‌نام کنندگان است. برای نمونه بیش از ۱۴۰ هزار نفر برای خودرو هایما S  پلاس ثبت‌نام کرده‌اند و پولشان بلوکه شد، در حالی که تنها ۲۵۰ دستگاه خودرو برای قرعه‌کشی در نظر گرفته شده است. وزارت صمت در پایان سال ۱۴۰۱ اقدام به فروش یکپارچه خودرو کرده است. دولت تنها با این طرح حدود یک چهارم از میزان افزایش پایه پولی که در سال جاری اتفاق افتاده را جذب خواهد کرد.

بازار به تعادل رسید؟

با توجه به کاهش ۲۰۰ تومانی قیمت دلار، امروز معامله‌گران جو بازار را آرام‌تر از روزهای گذشته عنوان کردند و معتقدند این روند در چند روز منتهی به سال جدید حفظ خواهد شد و دشوار است که شوک جدیدی به اسکناس آمریکایی وارد شود.

سیگنال بازارهای همسایه به دلار تهران نیز روند کاهشی محدود بود. برخلاف روز گذشته امروز بازارهای همسایه کاهش قیمت داشتند. قیمت دلار هرات به کف کانال ۴۵ هزار تومانی رسید. دلار سلیمانیه با قیمت ۴۴ هزار و ۳۹۰ تومان معامله شد.

جهت مشاهده اخبار بروز ارز دیجیتال و فارکس می توانید به وب سایت تبریز فایننس مراجعه کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس