بررسی روند بازار بورس

بازار بورس طی دو روز گذشته ریزش‌های سنگینی را تجربه کرده است به طوری که دیروز شاخص کل بیش از 5 درصد نزول داشت و این رخ داد از سال 93 تا کنون تکرار نشده بود. هرچند که بازار دبروز هم روند خود را منفی آغاز کرد و حتی در ساعات اولیه معاملات شاهد ریزش بیش از 50 هزارواحدی شاخص کل بودیم اما خریداران در صحنه حضور پیدا کردند و با رنج های مثبت مخصوصا در صنعت پالایشی و بزرگان بازار حال و هوای بورس تهران بهبود یافت.

پس از آغاز بورس در دقایق ابتدایی، شاخص کل روند دو روز قبل خود را ادامه داد و افت 50 هزار واحدی را روی تابلو ثبت کرد. اما رفته رفته عرضه‌ها در سهم‌های شاخص‌ساز کاهش یافت و شاخص کل توانست نفسی تازه چاق کند. با وجود اینکه عموم بازار نیز از عرضه‌های سنگین فاصله گرفت اما افت 2.6 درصدی شاخص هم‌وزن نشان می‌دهد روند نزولی بازار هنوز به پایان نرسیده است.

ارزش معاملات خرد بازار بورس در روز های گذشته با کاهش چشمگیری روبه‌رو شده بود، اما دیروز دوباره به سطوح قبلی خود بازگشت و در نهایت ارزش معاملات 22هزار و 600 میلیارد تومانی در بورس تهران به ثبت رسید.

حباب  در بازار بورس؟!

نمایشگر اصلی تالار شیشه‌ای از ابتدای روند صعودی که در آبان 1401 آغاز شده بود، تا پیش از اصلاح هفته جاری، در 122 روز کاری، نزدیک به 105 درصد رشد را برای اهالی بازار سرمایه به ارمغان آورده است. در این میان، تعداد زیادی از نماد‌ها یافت می‌شود که بیش از مقادیر میانگین بازار و حتی بالای 200 درصد رشد داشته اند. از طرفی از ابتدای سال جدید تا به الان، رالی صعودی بازار سرمایه یک نفس و بدون استراحت صورت گرفته است. تمام این موارد در کنار هم باعث شده است تا ایده حبابی بودن رشد سهام در میان اهالی بازار شکل گیرد.

خاندوزی، وزیر اقتصاد طی مصاحبه‌ای اذهان داشت: برآورد‌های کارشناسی شده و شاخص‌های تحلیلی بازار سرمایه، هیچ‌کدام نشانی از نگرانی در رابطه با حبابی بودن بورس تهران ندارد. وی افزود:بورس در حال طی کردن مسیر طبیعی خود است و وجود موج‌های اصلاحی پس از رشد خوب بازار منطقی است.

وضعیت بورس  در روز چهارشنبه

با توجه به تمام این موارد و اصلاح 10 درصدی کلیت بازار در روز‌‌های گذشته به نظر می‌رسد در دو روز انتهایی هفته، شیب عرضه‌ها به مرور کاهش یابد و در نهایت در موج بعدی صعود، هیجان از تصمیمات اهالی بازار سرمایه حذف شود. این اتفاق به معنی آن است که راه سهام ارزنده از سهامی که ارزندگی کمتری دارند، جدا خواهد شد.

 

شما می توانید برای مشاهده اخبار ارز دیجیتال و فارکس به وبسایت تبریز فایننس مراجعه کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس