ریزش بازار بورس تا چه زمانی ادامه دار خواهد بود؟

بازار سهام در روز یکشنبه 17 اردیبهشت‌ماه با خروج بیش از چهار هزار میلیارد تومانی پول حقیقی روبرو بود. این روند در روز دوشنبه نیز ادامه یافت و دست‌کم سه هزار و 600 میلیارد تومان پول حقیقی تنها از سهام خارج شد. و روز دوشنبه شاخص کل 5.15 درصد منفی خورد و بدترین رکورد از سال 93 را ثبت کرد.

روند خروج پول حقیقی از بازار سهام در روزی که بازارهای طلا، سکه و دلار افزایشی شدند، این نگرانی را ایجاد کرده که بازار سهام دوباره از رونق و فعالیت معاملات خالی شود و شاهد کوچ پول به سمت بازارهای موازی باشد.

روز دوشنبه صندوق‌های درآمد ثابت هم با ثبت ورود هزار و 713 میلیارد تومان پول حقیقی رکوردشکنی کردند. به این ترتیب پول حقیقی به سرعت به سمت سرمایه‌گذاری کم‌ریسک درآمدثابت‌ها روانه شد. آیا این سناریو درباره دیگر بازارها هم تکرار می‌شود؟

 معاملات خرد

 جو هیجانی حاکم بر بازار سهام سبب شده تا سهامداران تنها به فکر فرار از این بازار قرمز باشند. و همین امر سبب شد روز دوشنبه سه هزار و 655 میلیارد تومان دیگر از بورس خارج شود تا بار دیگر توده‌ای بودن بازار سرمایه ایران به همگان ثابت شود. همچنین در جریان معاملات روز دوشنبه بورس، ارزش معاملات خرد به 10 همت رسید که نسبت به روز گذشته تقریبا نصف شده بود.

وضعیت بازار بورس در روز سه شنبه

در پایان معاملات روز دوشنبه بازار سهام 93 درصد نمادهای بازار منفی بودند. این دومین روزی بود که سهام ناشران بورسی یکپارچه در صف فروش قرار داشت. آیا قرار است بازار همچنان ریزشی بماند؟

همانگونه که از فشارهای بیرونی پیداست، پس از تحت فشار قراردادن سازمان بورس برای کنترل هیجان خرید در بازار سهام، حالا این شرایط فرق کرده و فشارها بر کاهش هیجان فروش متمرکز شده است.

امروز سه شنبه 19 اردیبشت ماه، برخی جریان‌ها شایعه استعفا و برکناری عشقی رئیس سازمان بورس را بر سر زبان‌ها انداختند. که البته رئیس سازمان بورس در پاسخ، این شایعه را تکذیب کرد. در همین حال اعضای ناظر مجلس در شورای عالی بورس هم فعال شده و خواستار تشکیل جلسه فوری این شورا شده‌اند. به این ترتیب فشارهای بیرونی بر عشقی مضاعف شده است.

در این میان نیز تحلیلگران از دیدگاه فنی و بنیادین بر این باورند که طی دو روز گذشته، بازار با اصلاح خوبی روبرو بوده و پس از رشدهای پیوسته حباب برخی سهام هیجانی تخلیه شده است. در همین حال سرمایه‌گذاران در انتظار گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها هستند که پیش‌بینی می‌شود گزارش‌های خوبی باشد و بتواند چشم‌انداز مثبتی برای بازار ترسیم کند.

همراهان گرامی شما می توانید برای مشاهده اخبار ارزدیجیتال و فارکس به وبسایت تبریز فایننس مراجعه کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس