قیمت دلار 21 اسفند 1401

قیمت دلار دیروز ریزش محسوسی داشت. این کاهش قیمت متاثر از بهبود روابط ایران با سایر کشورهاست. کارشناسان توافق ایران و عربستان را زمینه‌ساز آغاز مذاکرات برجام می‌دانند. دیروز قیمت دلار تحت تاثیر خبر توافق ایران و عربستان چهار هزار و ۶۰۰ تومان ریزش داشت. این روند کاهشی با سفر رافائل گروسی به ایران آغاز شد و در آخرین هفته سال ۱۴۰۱ تحت تاثیر خبری مبنی بر بهبود روابط ایران با عربستان ادامه پیدا کرد. قیمت دلار دیروز شنبه ۲۰ اسفند در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در سطح 41 هزار و 236 تومان قرار گرفت و نسبت به پنجشنبه گذشته، کاهش داشت.

سیگنال کاهش دلار در بازارهای موازی

در حالی که کاهش قیمت دلار در تهران از صبح دیروز کلید خورد، قیمت در بازارهای موازی نیز نزول قابل توجهی داشت. دلار هرات با قیمت ۴۵ هزار تومان معامله شد. دلار سلیمانیه ۴۴ هزار و ۹۴۰ تومان شد و قیمت درهم امارات که ۱۰ روز گذشته روند صعودی آن به چالشی برای بازارساز تبدیل شده بود به نرخ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. قیمت درهم در ابتدای هفته گذشته تا کانال ۱۶ هزار تومانی هم پیشروی کرده بود. فعلان بازار این افزایش قیمت حواله درهم را هشداری برای افزایش قیمت دلار در تهران می‌دانستند اما درهم امروز نسبت به روز پنجشنبه ۱۸ اسفند، هزار و ۲۰۰ تومان کاهش قیمت داشت.

تسهیل عرضه درهم

در همین راستا برخی خبرگزاری‌ها با اشاره به شنیده‌هایی از منابع موثق، نوشتند که گشایش در روابط بین بانکی با کشور‌های حاشیه خلیج فارس و تسهیل عرضه منابع وسیع درهم از طریق امارات بخشی از نتایج از سرگیری روابط دیپلماتیک ایران و عربستان خواهد بود، به نظر می‌رسد سفر رییس کل بانک مرکزی در آینده نزدیک به یکی از کشور‌های منطقه در همین راستاست.

ریزش قیمت دلار دیروز علاوه بر اخبار مساعد از روابط ایران با سایر کشورها می‌تواند حاکی از این باشد که محدودیت‌های ارزی برای ایران کمتر شده و این مساله می‌تواند بر قیمت دلار اثر کاهشی داشته باشد.

ریزش قیمت دلار ادامه دارد

در همین راستا کامبیز افسری کارشناس و فعال بازار ارز گفت: به نظر می‌رسد سفر موفقیت‌آمیز علی شمخانی به پکن و امضای تفاهم‌نامه بازگشایی سفارت‌های ایران و عربستان و عادی‌سازی کامل روابط ایران و عربستان، شوک قیمتی به بازار ارز وارد کرده است. وی با اشاره به افزایش عرضه ارز در بازار خاطرنشان کرد: سیگنال‌های خبری امروز، بازار ارز را در شرایط فروش قرار داده و‌ حداقل در یکی دو روز آینده با ریزش قیمت‌ها مواجه خواهیم بود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به توافق‌نامه ایران و عربستان تاکید کرد: عادی‌سازی روابط ایران و عربستان با محوریت چین، چیزی‌ فراتر از ‌روابط دو کشور است. به نظر می‌رسد توافقات اخیر, بازارهای مالی طلا، ارز، بیت کوین و سهام را در دنیا بالا و پایین خواهد کرد، زیرا این مذاکرات اوضاع منطقه را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. افسری تاکید کرد: با توافق ایران و عربستان امید برای از سرگیری مذاکرات برجام نیز بیشتر شده و این موضوع می‌تواند در روزهای آینده قیمت دلار را در کانال‌های پایین‌ قرار دهد.

همراهان گرامی جهت مشاهده اخبار بروز ارز دیجیتال و فارکس می توانید به وب سایت تبریز فایننس مراجعه کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس