چرا باید به ارزهای دیجیتال اعتماد کنیم؟

آیا تا به حال به گذشته و تاریخچه ارز دیجیتال فکر کرده‌اید و تغییراتی که در گذر زمان تجربه کرده است و علت پیدایش این ارزها چه؟ بشر همواره عادت بر این داشته هرآنچه که قابل لمس است می تواند به آن اعتماد کند، اما آیا این مسئله درمورد ارزهای دیجیتال هم صدق می کند چرا باید به چیزی که قابل لمس نبوده و نمی توان آن را به عینه دید اعتماد کرده و بر روی آن سرمایه گذاری انجام داد، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع که با چه دلایلی انسان ها قانع می شوند تا به ارزهای دیجیتال اعتماد کرده و ر روی آن ها سرمایه گذاری انجام دهند، پس تا انتهای مقاله همراه تبریز فایننس باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال در حقیقت ارزهایی هستند که با پروتکل‌های رمزگذاری‌شده طراحی می‌شوند و هدف‌شان کاهش تقلب و ممانعت از جعل و کلاه‌برداری ارزی است.مهم‌ترین ویژگی ارز دیجیتال در غیرمتمرکز بودن آن است. یعنی هیچ نهاد، سازمان یا دولت خاصی، آن را تحت نظارت و کنترل خود ندارد. در نتیجه، دیگر خبری از دخالت دولت‌ها در مدیریت و پیشبرد پروژه‌های موجود در شبکه بلاکچین نیست. شبکه بلاکچین، شبکه‌ای وسیع و گسترده است که ارزهای دیجیتالی در بستر آن تبادل می‌شوند.

استفاده از انواع ارز دیجیتال برای تراکنش‌های مالی مختلف از نقاط گوناگون دنیا مقدور است. برای انجام هرگونه تراکنش با ارز دیجیتالی در بستری گسترده نیاز به کلید‌های عمومی و خصوصی وجود دارد. این کلیدها، امنیت فعالیت با رمزارزهای دیجیتالی را بالا می‌برند. در واقع، عملیات تراکنش با کریپتوکارنسی ها به کمک فرایندهای رمزگذاری مسیر تراکنش انجام می‌شود.

ویژگی‌های منحصر به فرد ارزهای دیجیتال

ویژگی‌ ارزهای دیجیتال

وقتی صحبت از نقص‌ها و کاستی‌های پول اعتباری می‌شود ارزهای جدیدی که با نام ارزهای دیجیتال یا رمزارزها می‌شناسیم باید این نقص‌ها را پوشش دهند تا بتوان آن‌ها را به عنوان شکل جدیدی از پول پذیرفت حال به چند مورد از ویژگی های ارزهای دیجیتال می پردازیم:

شفافیت و دسترسی آسان

همه اطلاعات در مورد ارزهای دیجیتال بر روی بلاکچین ثبت می‌شود و تمام افراد می‌توانند به راحتی به این اطلاعات دست یابند. این دسترسی راحت به اطلاعات و شفاف بودن به همراه درستی اطلاعات باعث می‌شود که دیگر افراد بتوانند به راحتی پول را به هر فرد دیگری در هر جای دنیا با سرعت بالا و هزینه کم انتقال دهند. همچنین تمام افراد شبکه از سیاست‌های پولی درون شبکه مطلع هستند و می‌توانند با توجه به شرایط تصمیمات لازمی بگیرند.

غیرمتمرکز بودن

با بلاکچین و رمزارزها امکان تحریم افراد و کشورها از افراد قدرتمند سلب می‌شود زیرا این سیستم متمرکز نبوده و به صورت غیرمتمرکز در سرتاسر دنیا پراکنده شده است.

کمیابی

در بسیاری از ارزهای دیجیتال تعداد توکن‌ها یا کوین‌های عرضه شده به بازار محدود است، یعنی شبکه نمی‌تواند تعداد زیادی توکن تولید کند و باعث ایجاد تورم و کاهش قدرت خرید افراد شود. البته این موضوع برای همه رمزارزها صادق نیست.

هوشمندسازی

ارزهای دیجیتال با توجه به این نکته که قابلیت ترکیب شدن با قراردادهای هوشمند را دارند می‌توانند هوشمند باشند یعنی شبکه می‌تواند ارز دیجیتال را با قراردادهای هوشمند پیوند دهد.

فرض کنید شما ارز دیجیتالی را دارید و قصد دارید این ارز دیجیتال را به صورت قسمت‌های مختلف به‌حساب فرزندان خود واریز نمایید در سیستم بانک‌داری فعلی این عمل فقط با دخالت بانک قابل انجام است. اما در دنیای ارزهای دیجیتال این عمل به راحتی و بدون دخالت افراد یا سازمان‌هایی قابل انجام است و شما کافی است که یک قرارداد هوشمند ایجاد کنید تا این عمل را برای شما انجام دهد.

 مزایای ارزهای دیجیتال

 مزایای ارزهای دیجیتال

از مهمترین مزایا و ویژگی‌هایی که افراد را به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال تشویق می‌کند و آن ها را متقاعد می سازد تا به این ارز ها اعتماد کنند به موارد زیر می توان اشاره کرد:

ارزهای دیجیتال از امنیت بالایی برخوردارند

با توجه به مشکلاتی که سامانه‌های مالی، سنتی و بانکی در سال‌های اخیر با آن مواجه بوده‌اند، خیلی از افراد ترجیح می‌دهند پول‌ها و سرمایه‌های خود را در بانک‌ها قرار ندهند و با خرید ملک، طلا و سکه و ارزهایی مثل دلار از آن نگهداری و محافظت کنند.

در این بین رمزارزها، به خاطر استفاده از سامانه غیرمتمرکز بلاکچین، با مشکلات امنیتی و حریم خصوصی افراد مواجه نیستند. شما می‌توانید هر تراکنشی در این شبکه انجام داده بدون اینکه ردیابی شوید یا اطلاعات شما به هر طریقی به دست افراد بیگانه بیفتد.

امکان خرید و فروش با هر مقدار سرمایه را دارا هستید

شما هرگز نمی‌توانید، نصف یک عدد سهام را خریداری کنید. در واقع اگر در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنید، به ناچار باید چند واحد کامل، خرید و فروش کنید اما رمزارزها امکان خرد شدن را دارا هستند. 

از قابلیت نقد شوندگی بالا برخوردارند

دلیل سوم برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، نقدینگی بالاست، به این معنی که به راحتی می‌توانید رمزارزهای مختلف رو خرید و فروش کنید، علت این امر هم این است که خرید و فروش دارایی‌ها در این بازار، تنها مربوط به سرمایه‌گذارای عمده و شرکتهای بزرگ نیست، بلکه سرمایه‌گذاران خرد و افراد عادی هم به راحتی، می‌توانند اقدام به خرید و فروش رمزارزها کنند.

جعل هویت در رمزارزها امری غیرممکن است

چهارمین ویژگی و مزیتی که در مورد ارزهای دیجیتال می‌تواند از آن نام برد عدم امکان جعل هویت در این بازار است. دفترکل تضمین می‌کند تمام معاملات بین کیف پول‌ها می‌تواند مانده دقیق را محاسبه کند. تمام معاملات مورد بررسی قرار می‌گیرند تا  این اطمینان حاصل شود که کوین‌های مورد استفاده به کاربر فعلی تعلق دارد. اسم این دفتر کل هم بلاک‌چین است فناوری بلاک‌چین، تضمین معاملات دیجیتال امن را از طریق رمزگذاری و قراردادهای هوشمند تضمین می کند تا جعل و کلاهبرداری در زمینه ارزهای دیجیتال امری غیرممکن شود.

ارزهای دیجیتال دارای بازدهی خوبی هستند

افراد با هدف افزایش سرمایه اولیه، وارد بازارهای مختلف سرمایه می‌شوند، خوشبختانه بازار ارزهای دیجیتال، بازدهی خوبی دارد و به همین دلیل یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. درصد بازدهی و سود ناشی از سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها، زیاد است.

معایب ارزهای دیجیتال

معایب ارزهای دیجیتال

حال که با مزایای بارز ارزهای دیجیتال آشنا شدید لازم است که بدانید ارزهای دیجیتال دارای معایب و چالش‌هایی هم هستند که افراد باید آنها را در سرمایه‌گذاری‌های خود مدنظر قرار دهند:

مقیاس‌پذیری

مشکلات مرتبط با مقیاس‌پذیری از مهم‌ترین نگرانی‌ افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. باتوجه به اینکه تعداد رمز ارزها و پذیرش آنها در سراسر جهان به سرعت در حال افزایش بوده اما تراکنش‌های ارزهای دیجیتال هنوز هم تحت تاثیر تراکنش‌های شرکت‌های بزرگی است که هر روز پردازش می‌شوند و تا زمانی که زیرساخت‌های فناوری آنها برای بهبود سرعت تراکنش‌ها گسترش پیدا نکند، ارزهای دیجیتال نمی توانند در سطح شرکت‌های بزرگ پردازش پرداخت رقابت کنند. راهکارهایی از جمله شاردینگ (sharding)، شبکه‌های لایتنینگ (lightning)، و سهام‌گذاری (staking)، به عنوان گزینه‌هایی برای غلبه بر مشکل مقیاس‌پذیری ارائه شده‌اند.

امنیت سایبری

ارزهای دیجیتال به عنوان یک فناوری دیجیتال، همیشه در معرض نقض امنیت سایبری توسط هکرها قرار دارند. تنها راهکاری که برای رفع و کاهش این مشکل می‌توان به آن اشاره کرد نگهداری مداوم از زیرساخت‌ها امنیتی است. خیلی از صرافی‌های بزرگ و مطرح ارزهای دیجیتال به طور مستقیم با این مشکل مواجه هستند. اقدامات پیشرفته امنیت سایبری از جمله وجوه تمایز این شرکت‌ها در مقایسه با چیزی است که صنایع سنتی بانکی از آن استفاده میکنند.

عدم وجود ارزش ذاتی و نوسان قیمت

از دیگر معایب اصلی ارزهای دیجیتال به نوسان قیمت آنها می توان اشاره کرد که خود این مسئله ریشه در فقدان ارزش ذاتی این ارزها دارد و یه مشکل واقعی و بزرگ به شمار می‌رود. در واقع عدم وجود ارزش ذاتی یکی از دلایل اصلی است که باعث شده تا برخی از کارشناسان اکوسیستم ارز دیجیتال رو به عنوان یک حباب توصیف کنند.

قوانین و مقررات

ماهیت ارزهای دیجیتال امکان پنهان ماندن هویت فعالان این بازار را فراهم می‌کند. علاوه‌براین، شفاف نبودن قوانین و مقررات بازار ارزهای دیجیتال شاید از دید خیلی از سرمایه‌گذاران یک ویژگی منفی به حساب نیاید اما دولت‌ها به این ویژگی رویکرد مثبتی هم ندارند.

ارزهای دیجیتال بدون پشتیبانی

در بازار رمزارزها که هر روز شاهد روی کار آمدن و افزایش تعداد توکن‌ها هستیم بعضی از رمزارزها صرفا برای سودجویی شکل می‌گیرند و با توجه به جو جامعه سعی می‌کنند از عواطف مردم سواستفاده کنند. 

آیا ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری قابل اعتماد است؟

اعتماد به ارزهای دیجیتال

ویژگی‌هایی همچون غیرمتمرکز و عمومی بودن، وجود فناوری دفتر کل توزیع شده و فرآیند رمزگذاری تراکنش‌ها باعث شده است که فناوری بلاک چین که به عنوان پشتوانه ارز دیجیتال شناخته می‌شود، و همین امر باعث می شود تا با وجود ببان مزایا و معایب ارزهای دیجیتال بشر قانع شده و با در نظر گرفتن همه جوانب به ارز های دیجیتال اعتماد کرده و برای سرمایه گذاری برو روی آن ها مشتقاق بوده و وقت و هزینه صرف اینکار کند.

کلام آخر

در مقاله به بیان مزایا و معایب ارزهای دیجیتال به عنوان اصلی ترین دلایل اعتماد و سرمایه گذاری بر روی این ارزها پرداختیم و اینگونه می توان نتیجه گیری کرد که نمی‌توان به طور قطع گفت فعالیت بروی ارزهای دیجیتال و اعتماد به آن ها صد در صد خوب یا بد است و خوب و بد بودن آن به افراد فعال و سرمایه گذار در آن مربوط می‌شود. در چنین شرایطی بهترین کار بالابردن دانش و آگاهی در این زمینه بوده که می‌تواند به طور قابل‌توجهی جلوی بسیاری از ضررهای افراد را در این بازار بگیرد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

13 دیدگاه در “چرا باید به ارزهای دیجیتال اعتماد کنیم؟”

 1. شیما عبدالی اردیبهشت 7, 1402

  چه مردم بخوان چه نخوان باید به ارزهای دیجیتال اعتماد کنن

 2. زهرا کنعانی اردیبهشت 7, 1402

  الان دیگه همه چی پیشرفت کرده طبیعتا مردم باید کم کم اعتماد کنن به ارزهای دیجیتال

 3. ایسان ابولی اردیبهشت 10, 1402

  امیدوارم توی اینده نزدیک ارزهای دیجیتال حرف اول رو به جای ارز کاغذی بزنن

 4. حسن زاده اردیبهشت 17, 1402

  اگر کسی فناوری بلاکچین رو بشناسه متوجه میشه دیگه کلاهبرداری و دزدی این ارزها وجود نداره به کل

 5. حداقل خوب توی ارزهای دیجیتال نتونستن مارو تحریم کنن🥺

 6. دریا حسنی اردیبهشت 17, 1402

  اگر امنیت ارزها بالاس پس چجوری میگن از فلان صرافی سرقت شده چجوری میدزدنشون

 7. امین پور اردیبهشت 17, 1402

  مگر توی این دوره زمونه هنوز کسی مونده که به ارزهای دیجیتال اعتماد نداشته باش

 8. اگر مشکل مقیاس پذیری ارزها حل بشه نصف مشکلات حوزه ارز دیجتال فک کنم حل میشه

 9. ژاله محمدی اردیبهشت 17, 1402

  چرا ارزهای دیجیتال قوانون مقرارت شفافی نداره

 10. فک کن داری یه ارزی رو انتقال میدی به کیف ول یه نفر دیگه بعد ادرسم اشتباه بزنی وای پشتیبانی هم نداره جواب بده ادم دیونه میشه

 11. هنوز خیلی مونده تا اعتماد سازی بشه برای ارزهای دیجیتال

 12. با معایبی که من خوندم توی مقاله به شخصه منتظر میمونم تا اول اون معایب رفع بشن بعدا اعتماد کنم

 13. جانپسند اردیبهشت 17, 1402

  شما خودتون باشین اعتماد میکنید به ارزها؟

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس