منظور از پیپ(pip) در بازار فارکس چیست؟

اگر می خواهید در فارکس بصورت حرفه ای فعالیت کنید، باید بدانید که پیپ چیست؟ و چگونه آن را اندازه گیری کنید. در واقع pip کوتاه شده عبارت Percentage in Point است که به فارسی می توان آن را میزان درصد در نقطه ترجمه کرد. پیپ کوچکترین واحد تغییرات نرخ در معاملات فارکس است که آشنایی با روش محاسبه آن برای ترید کردن بسیار مهم است، برای درک بهتر این مطلب تا انتهای مقاله همراه تبریز فایننس باشید.

 

پیپ (Pip) چیست؟

Pip

بازار فارکس نوعی بازار جهانی بوده که در آن جفت ارز ها مورد معامله قرار می گیرد و برای آن که سودی که از معامله این جفت ارز ها حاصل می شود را محاسبه و اندازه گیری کرد از معیاری به نام پیپ استفاده می شود. اصطلاح پیپ مخفف Point in Percentage یا Price Interest Point به معنی کوچکترین واحد ارزش نرخ ارز است. در واقع کوچکترین واحد محاسبات سود و ضرر در بازارهای مالی را Pip می‌گویند. برای مثال در نظر بگیرید که ارزش دلار نسبت به یورو از ۱.۲۳۴۲ به ۱.۲۳۴۴ افزایش پیدا کرده است. در این حالت ۲ پیپ نرخ دلار نسبت به یورو رشد داشته است و فردی که در این معامله سرمایه‌گذاری کرده ۲ پیپ سود ببه‌دست آورده است . این نوع ارزش‌گذاری برای سرمایه‌گذاران نکته‌ای حیاتی محسوب می‌شود چرا که از ضرر‌های سنگین در نوسانات شدید جلوگیری خواهد کرد. همانطور که اشاره کردیم پیپ کوچکترین واحد تغییرات نرخ است. در واقع pip رقم چهارم بعد از کسر اعشار در نرخ های اعلام شده در پلتفرم معاملاتی می باشد. برای مثال در جفت ارز EUR/USD پیپ برابر با 0.0001 می باشد. 

 

مفهوم پیپ در فارکس

مفهوم پیپ

در معاملات بازار فارکس مقدار سود و ضرر هر جفت ارز با جفت ارز دیگر متفاوت است و به همین علت باید مفهوم واحدی وجود داشته باشد تا با استفاده از آن بتوان میزان سود تمام جفت ارزها در معاملات فارکس را بیان کرد و این مفهوم را در فارکس با عنوان پیپ می شناسند، این واژه یک مفهوم بنیادی می باشد که توسط آن می توان تمامی سود و زیان های حاصل از هر جفت ارز در معاملات فارکس را به شیوه ای قابل فهم بیان کرد. پیپ در فارکس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا ارزش آن بر ریسک معاملاتی بسیار تاثیر گذار است و در صورتی که قادر نباشید ارزش یک پیپ را به خوبی محاسبه کنید آنگاه نمی توانید اندازه ایده آل پوزیشن معاملاتی را درست تخمین بزنید و این سبب ضرر و زیان بسیار معامله گر در بازار فارکس خواهد شد.

به طور کلی هر گاه به پیپ اشاره شود در واقع ارزش هر تغییر و میزان تغییر مورد نظر است، به عبارتی برای تمامی جفت ارز ها پیپ یک واحد استاندارد به شمار می رود اما با این تفاوت که در هر جفت ارزش خاص خود را دارد. امروزه در بروکر ها یا همان کارگزاری های فارکس اینگونه محاسبات به طور خودکار صورت می گیرد و نیازی به این نیست که کاربر به صورت دستی به حساب و کتاب بپردازد اما درک آن برای هر تریدری در این بازار مهم و بسیار ضروری تلقی می شود.

ویژگی های پیپ در فارکس

ویژگی های پیپ

پیپ در معاملات فارکس یکی از مفاهیم اصلی و اولیه بازار به شمار می رود و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا شما در هر معامله برای کسب سود از پیپ ها استفاده می کنید و در این بین ممکن است محاسبه و بیان سود و ضرر بر اساس قیمت ها دشوار و گیج کننده باشد زیرا مقدار دلار از دست رفته یا کسب شده به عوامل مختلف بسیاری بستگی دارد. در بازار فارکس ممکن است با حرکتی بزرگ سود کمی را به دست آورد، اما بالعکس با یک تغییر کوچک سود کلانی را کسب کرد، اما جایگاه پیپ در جفت ارزها، متفاوت با یکدیگر است که علت این امر اختلاف نرخ ها بشمار می رود، بنابراین نسبت به ارزش دو ارز به یکدیگر، جایگاه Pip می تواند در آن تغییر کند. بنابراین برای بررسی کیفی سود معاملات پیپ ها تنها روش قابل اعتماد به شمار می روند. ییپ در واقع زبان مشترک بین معامله گران در بازار برای درک میزان حرکت قیمت ها می باشد و یادگیری و درک آن برای هر معامله گری در بازار فارکس واجب و امری ضروری به شمار می رود.

ارزش پولی هر پیپ تحت تأثیر سه عامل است:

 • جفت ارز در حال معامله
 • مقدار معامله
 • نرخ ارز

چگونه از پیپ در معاملات فارکس استفاده کنیم ؟

چگونگی استفاده پیپ در بازار فارکس

پیپ از موارد اساسی در معاملات فارکس است. بنابراین قبل از ورود به بازار فارکس، باید با مفهوم آن آشنا شوید. همانگونه که می دانید معامله گران، ارزها را در مقابل یکدیگر خرید و فروش می کتتد و از تغییرات لحظه ای نرخ ها برای کسب درآمد استفاده می کنند. از آنجاییکه این تغییرات بر مبنای پیپ اندازه گیری می شوند، محاسبه ارزش هر پیپ می تواند کار را برای انجام معاملات آسان تر کند.

برای مثال یک معامله گر قصد دارد تا یک موقعیت خرید در جفت ارز یورو به دلار امریکا EUR/USD باز کند، یا به عبارتی می خواهد یورو را در مقابل دلار امریکا خرید کند. در مقابل اگر یک پوزیشن فروش در این معامله باز کند، یعنی می خواهد دلار را در مقابل یورو بخرد ( یورو را در مقابل دلار بفروشد). معامله گران اغلب از پیپ برای اندازه اسپرد بین قیمت های عرضه و تقاضا و همچنین اندازه گیری میزان سود و زیان خود در یک معامله استفاده می کنند.

 

نحوه محاسبه پیپ در فارکس

نحوه محاسبه پیپ

 درک پیپ در فارکس و نحوه محاسبه آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است با این وجود معامله گران بسیاری را می توان یافت که در رابطه با مفهوم پیپ و چگونگی محاسبات آن هیچگونه دانش و اطلاعاتی ندارند و این باعث می شود بار زیادی بر دوش عملکرد تجاری آن ها قرار بگیرد، به همین منظور در ادامه شما را با نحوه محاسبه ارزش آن در فارکس آشنا خواهیم کرد:

گام به گام محاسبه ارزش پیپ در معاملات

 • جفت ارز را تعیین کنید

شناسایی جفت ارزی که معامله می کنید، مانند EUR/USD، USD/JPY و غیره، اولین قدم است.

 • اندازه لات را شناسایی کنید

اندازه لات نشان دهنده تعداد واحدهای ارز پایه معامله شده است. به عنوان مثال، اندازه لات استاندارد شامل 100000 واحد، اندازه لات کوچک شامل 10000 واحد و اندازه لات میکرو شامل 1000 واحد است.

 • مقدار هر پیپ را محاسبه کنید

برای تعیین ارزش هر پیپ، اندازه لات را در ارزش پیپ جفت ارز ضرب کنید. ارزش پیپ برای اکثر جفت ارزها 0.0001 دلار است. با استفاده از اندازه لات استاندارد 100000 واحد، ارزش هر پیپ 100000 * 0.0001 = 10 USD خواهد بود.

 • تبدیل به ارز پایه حساب

اگر ارز پایه حساب USD نیست، ارزش هر پیپ باید به ارز پایه حساب تبدیل شود. می توان با تقسیم ارزش هر پیپ بر نرخ مبادله ارز در برابر دلار آمریکا انجام داد.

 • نتیجه را گرد کنید

در نهایت، بسته به پلتفرم معاملاتی و ترجیح شخصی خود، می‌توانید نتیجه را به نزدیک‌ترین عدد کامل یا به نزدیک‌ترین نقطه اعشار گرد کنید.

مثال برای محاسبه پیپ

فرض کنید یک معامله گر فارکس 10000 واحد EUR/USD را با قیمت 1.1200 در هر واحد خریداری می کند. پس از چند ساعت، قیمت جفت ارز به 1.1205 افزایش می یابد. معامله گر تصمیم می گیرد موقعیت خود را ببندد و 10000 واحد را با قیمت جدید بفروشد. تفاوت بین قیمت خرید و فروش 0.0005 یا 5 پیپ است. معامله گر 50 دلار سود کسب کرد که می توان آن را به شرح زیر تعیین کرد:

10000 واحد * 0.0005 (تغییر قیمت بر حسب پیپ) * 1 دلار/پیپ = 50 دلار

در این مثال، معامله گر با خرید و فروش 10000 واحد از جفت ارز EUR/USD، پنجاه دلار سود کسب کرد و سود با استفاده از مقادیر پیپ محاسبه شد.

 

هر پیپ چند دلار است؟

هر پیپ چند دلار است؟

برای اینکه بدانیم چگونه مقدار سود یا زیانی که با پیپ در فارکس بدست آمده است را برحسب دلار محاسبه کنیم، باید به این شیوه عمل کنیم: تصور کنید ما 000/10 واحد از جفت ارز یورو/ دلار (EUR/USD) را در سطح نرخ 1.1330 خریداری کرده‌ایم. بعد از چند ساعت سطح نرخ این جفت‌ ارز به 1.1380 می‌رسد. در این‌حالت مقدار سود ما برابراست:

(1.1380 – 1.1330) = 0.0050 pip

یعنی ما 50 پیپ سود کرده‌ایم. حالا اگر بخواهیم این 50 پیپ را برحسب دلار محاسبه کنیم، ارزش هر پیپ در فارکس به این حالت خواهد بود:

(0.0050 ÷ 1.1380) × 10000 = 43/93$

چون تغییر ارقام پس از اعشار، مقدار پیپ را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پس در هر جفت‌ارز این فرمول مبنای محاسبه دلاری پیپ خواهد بود. البته لازم به ذکر است که در محاسبه جفت‌ارزهایی که یک طرف آن یِن ژاپن (JPY) است، این مقدار از 10000 به 100 در فرمول‌ تغییر پیدا می‌کند.

 

پیپت(pipette) چیست؟

pipette

در چند سال اخیر بسیاری از بروکر ها اقدام به نمایش نرخ ارز با ۵ رقم اعشار کرده در چنین حالتی به آخرین رقم نرخ ارز پیپت گفته می‌ شود. بنابراین هر پیپت در فارکس برابر است با یک دهم پیپ و به عنوان پنجمین رقم اعشار به جز جفت ارز ین و دلار نظر گرفته می ‌شود به عنوان مثال در جفت ارز یورو و دلار اگر قیمت ۱۰۲۰۶۸۵ به ۱.۲۰۶۸۶ افزایش پیدا کند این حرکت ۰.۰۰۰۰۱ دلار یا یک پیپت تغییر داشته است. در چنین شرایطی اگر یک کارگزار نرخ ارز را با پیپت نشان دهد جای نگرانی نیست چرا که در هنگام محاسبه سود و زیان بر اساس پیپ محاسبه می شود به این دلیل که پیپت استاندارد شناخته شده ای برای بررسی ارزش معاملات نمی باشد.

دو نوع کارگزاری در فارکس که وجود دارد که به عنوان بروکر های چهار رقمی و بروکر های پنج رقمی به شمار می روند و نحوه محاسبه پیپ در آن ها به صورت زیر است:

 • بروکر های چهار رقمی

بروکر های چهار رقمی، کارگزاری هایی قدیمی هستند که تغییر ارزش نرخ ارز را برای مبادلات تا چهار رقم اعشار یعنی همان پیپ نشان می دهند. به عنوان مثال در جفت ارز یورو و دلار نرخ جفت ارز ۱.۵۳۶۲ می باشد که در این نرخ به نمایش درآمده آخرین عدد سمت راست نشان دهنده پیپ می باشد. در صورتی که در جفت ارز دلار و ین ۱۰۰.۱۲ دومین رقم سمت راست آن نشانگر پیپ است.

 • بروکر های پنج رقمی

بروکر های پنج رقمی کارگزاری هایی هستند که تغییرات قیمت را تا پنج رقم اعشار پوشش می دهند. در این حالت پنجمین رقم اعشار پیپت یا پونت می باشد و چهارمین رقم نیز بیانگر پیپ است. به عنوان مثال در یورو و دلار قیمت ۱.۲۵۶۹۹ می باشد که عدد اعشاری ۹ معرف پیپت و ۹ نشانگر پیپ می باشد. همچنین در جفت ارز دلار و ین سومین رقم اعشار نشان دهنده پیپت می باشد بنابراین یک پیپ برابر با ۱۰ پیپت یا پونت است.

 

فرق پیپ و پیپت در فارکس چیست؟

فرق پیپ و پیپت

همان طور که گفته شد چهارمین رقم پس از اعشار معیار اندازه گیری پیپ خواهد بود. برخی از کارگزاری های فارکس یا به عبارتی بروکر ها مقدار پیپ را به بیشتر از چهار رقم اعشار می رسانند. پیپ یا Pipette به عدد آخر پس از اعشار نیز گفته می شود. به عبارت دیگر می توان گفت به کوچک ترین تغییراتی که در واحد پیپ رخ خواهد داد از آن به عنوان پیپت یاد می شود. در واقع پیپت کوچکترین واحد تغییرات در یک پیپ می‌باشد.

 

کلام آخر

در این مقاله توضیح دادیم که پیپ چیست و چگونه از آن برای اندازه گیری و محاسبه سود و زیان در معاملات فارکس استفاده کنید و از ویژگی ها  و همچنین مفهوم پیپت و فرق بین پیپ و پیپت را بیان کردیم. فراموش نکنید، دانستن اینکه پیپ چیست و چگونه آن را محاسبه کنید، به شما کمک می کند تا معاملات دقیق تر و هوشمندانه تری داشته باشید. معامله در فارکس نیاز به داشتن آگاهی و دانش دارد بنابراین قبل از ورود به بازار فارکس خود را با اطلاعات و دانش کافی به دست آورید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

13 دیدگاه در “منظور از پیپ(pip) در بازار فارکس چیست؟”

 1. حسین زاده فروردین 20, 1402

  ممنونم تو محاسبه پیپ مشکل داشتم با مقالتون اشکالم برطرف شد

 2. عالی بود مقالتون مثال هایی که زدین برا ادم قابل تفهیم بود

 3. رعنا عبادپور اردیبهشت 10, 1402

  ممنون از مقالتون مخصوصا قسمت فرق پیپ با پیپیت خیلی به دردم خورد

 4. پیپ و لات ادم رو گیج میکنن ادم اشتباه میندازه این دوتارو

 5. رشیدپور اردیبهشت 17, 1402

  ممنونم برام مفید بود

 6. میشه گفت پیپ و لات مکمل همن؟

 7. پیپیت پنجمین رقم درسته؟

 8. 😄😄😄

 9. یاخجی دی الریز ساغ

 10. 🌹🌹🌹mersi

 11. محسابه پیپ سخت

 12. علی مانی اردیبهشت 17, 1402

  تشکر

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس