منظور از لات(Lot) در بازار فارکس چیست؟

بازار فارکس پر از اصطلاحات و کلمات تخصصی منحصر به فرد است. اگر شما تازه با فارکس آشنا شده اید، باید در گام اول خودتان را ملزم به یادگیری آن ها بکنید. یکی از این واژه های منحصر به فرد، لات (Lot) است. لات در فارکس در واقع به معنای حجم است که در آن می توانید به آسانی سرمایه های خود را مدیریت کنید. به عبارت ساده تر لات، مقدار حجم ورودی شما به یک معامله است، برای درک بیشتر این مفهوم تا انتهای مقاله همراه تبریز فایننس باشید.

 لات (Lot) چیست؟

Lot

لات را واحد معیار اندازه گیری حجم یک پوزیشن معاملاتی باز شده توسط معامله گر دانست. لات در واقع پولی است که برای خرید یک ارز برای فروختن آن با قیمتی بالاتر در بازار سرمایه گذاری شده است. محاسبه ی لات یکی از موارد تعیین کننده در مدل های مدیریت ریسک است. برای ایجاد کردن یک سیستم معاملاتی متوازن ضروری است بدانیم که اندازه ی هر لات چقدر است. به زبان ساده لات واحد سرمایه یا میزان خرید و فروش در بازار فارکس است. همانطور که برای خرید لباس از واحد یک دست، یا برای خرید ماشین از واحد یک دستگاه و … استفاده می‌شود، واحد مبنای محاسبات در فارکس نیز لات نامیده می‌شود.

انواع لات (Lot)

انواع لات

 لات دارای اندازه های مختلف است، از جمله استاندارد، مینی، میکرو و نانو است، که در ادامه می خواهیم این موضوع را شفاف تر برای شما شرح دهیم:

لات استاندارد  Standard Lot: لات استاندارد همان لات است. به دلیل آن که مقادیر کوچکتری مثل مینی لات به وجود آمدند، لازم است که مقدار اولیه ی lot مشخص باشد که تحت عنوان لات استاندارد شناخته می شود.

مینی لات  Mini Lot: مینی لات معادل 0.1 لات استاندارد می باشد به عبارت دیگر هر مینی lot معادل 10000 واحد ار ارز پایه است.

اگر توجه کنید متوجه خواهید شد که مینی lot هم برای دسته ی زیادی از معامله گران مقدار بزرگی است به همین علت واحد های کوچکتر میکرو لات و نانو لات هم به وجود آمدند.

میکرو لات Micro Lot  : هر یک میکرو لات معادل 0.01 لات استاندارد و 0.1 مینی لات است به عبارت دیگر هر میکرو لات معادل 1000 واحد از ارز پایه می باشد.

نانو لات  Nano lot: هر یک نانو لات معادل 0.001 لات استاندارد و 0.01 مینی لات و 0.1 میکرو lot است به عبارت دیگر هر نانو lot معادل 100 واحد ار ارز پایه می باشد.

ویژگی های لات در فارکس

ویژگی های لات

یکی از ویژگی های منحصر به فرد لات فارکس این است که به معامله گران اجازه می دهد با اهرم معامله کنند. اهرم ابزاری است که معامله گران را قادر می سازد تا مقدار زیادی ارز را با سرمایه نسبتا کمی کنترل کنند. با استفاده از اهرم، معامله‌گری که 10000 دلار در حساب خود دارد و می‌خواهد یک لات استاندارد از 100000 واحد EUR/USD معامله کند، می‌تواند این کار را انجام دهد. این بدان معناست که آنها می توانند تراکنشی به ارزش 120000 دلار (12000 x 100000) تنها با 10000 دلار کنترل کنند.

کارکرد لات در فارکس

کارکرد لات

در پاراگراف قبل تا حدودی با مفهوم لات در فارکس آشنا شدیم. لات در فارکس همانند یک واحد اندازه‌گیری عمل می‌کند. این کار موجب شده اعداد به‌راحتی در این بازار استفاده شوند و معامله‌گران به جای درگیر شدن با اعداد بزرگ با واحدهای ساده معامله را انجام دهند. به عنوان مثال یک لات یورو برابر صد هزار یورو است. به طور خلاصه یک لات از هر چیز بیانگر صدهزار واحد از آن است.

تفاوت پیپ و لات در فارکس 

تفاوت پیپ و لات

هر دو پیپ و لات مفاهیم اساسی در معاملات فارکس هستند، اما به مقادیر متمایز اشاره می کنند. پیپ، به اختصار درصد در نقطه، کوچکترین واحد حرکت قیمت برای یک جفت ارز است. تفاوت ارزش بین دو ارز را اندازه گیری می کند. در اکثر جفت ارزها، یک پیپ با رقم چهارم اعشار مطابقت دارد. برای مثال، حرکت از 1.2000 به 1.2001 نشان دهنده یک پیپ در جفت EUR/USD است.

با این حال، در معاملات فارکس، مقدار زیادی به اندازه یک معامله اشاره دارد. مقدار ارز مورد معامله بر حسب لات اندازه گیری می شود. لات استاندارد که برابر با 100000 واحد ارز پایه در یک جفت ارز است، رایج ترین اندازه لات است. لات های کوچک (10000 واحد) و میکرو لات ها دو اندازه لات رایج دیگر هستند (1000 واحد).

رابطه بین پیپ ها و لات ها این است که سود یا زیان یک معامله با ضرب تعداد پیپ ها در تعداد لات ها تعیین می شود. به عنوان مثال، اگر یک معامله گر یک لات استاندارد EUR/USD را با قیمت 1.2000 خریداری کند و آن را در 1.2010 بفروشد، سود آن 100 دلار خواهد بود. (1 پیپ در 100000 واحد).

در نتیجه، پیپ ها برای اندازه گیری نوسانات قیمت در جفت ارز استفاده می شوند، در حالی که از لات ها برای تعیین کمیت اندازه یک معامله استفاده می شود. از لات ها برای تعیین سود یا زیان کلی یک معامله استفاده می شود، در حالی که پیپ ها برای محاسبه سود یا زیان یک معامله جداگانه استفاده می شوند.

در اینجا مثالی از رابطه بین پیپ و لات در معاملات فارکس برای شما مطرح می کنیم:

فرض کنید یک معامله گر 1 لات استاندارد (100,000 واحد) EUR/USD را با نرخ مبادله 1.2000 خریداری می کند. پس از حرکت قیمت به نفع معامله گر، او تصمیم می گیرد موقعیت خود را در 1.2010 نقد کند.

در این مثال، قیمت 0.0010 یا 10 پیپ افزایش یافته است. برای تعیین سود یا زیان، معامله گر تعداد پیپ ها را در تعداد واحدهای درگیر در معامله ضرب می کند. سود در این مورد خواهد بود: 10 پیپ در 100,000 واحد = 100 دلار در این مثال، معامله گر 100 دلار سود به دست آورد.

حال فرض کنید قیمت 0.0010 یا 10 پیپ کاهش یابد. در این مورد ضرر عبارت است از: 10 پیپ در 100,000 واحد = -100 دلار در این مثال، معامله گر صد دلار ضرر کرد.

لوریج (Leverage) چیست؟

Leverage

 اکنون که با مفهوم lot و واحد های کوچک تر آن آشنا شدید لازم است درباره ی لوریج هم بدانید، زیرا لات و لوریج دو مفهوم برای اندازه گیری حجم ورود به معاملات هستند. لوریج یا اهرم یک ضریب است که حجم سپرده ی شما را چندین برابر می کند. با توجه به توضیحات داده شده درباره ی واحد های کوچک تر lot می توان انتظار داشت که بخش زیادی از معامله گرانی که با حجم زیاد معاملات در بازار فارکس مشکل داشتند، می توانند معاملات خود را به راحتی انجام دهند. اما همچنان رقم های اعلام شده در بالا برای بخش گسترده ای از معامله گران بالاست. در اینجا بروکر ها به کمک معامله گران می آیند. بروکر ها برای حل این مشکل لوریج را معرفی کردند. لوریج یا اهرم ضریبی است که توسط بروکر به سپرده ی معامله گران وارد می شود. برای مثال فرض کنید شما حساب بروکر خود را 500 دلار شارژ کرده اید. و لوریج حساب شما 100 می باشد. در این حالت مقدار موجودی شما برای محاسبه ی حجم ورود به معاملات برابر است با 50000 (حاصل ضرب 500 در 100). در این حالت امکان رعایت مدیریت سرمایه و ورود به معاملات برای شما میسر تر خواهد بود. نکته ی مهم این است که مقدار لوریج به نوع حساب و بروکر شما بستگی دارد و هر بروکر لوریج پیشنهادی خود را دارد. همچنین لوریج بازار فارکس با لوریج در بازار کریپتوکارنسی متفاوت است.

نحوه محاسبه لات در فارکس 

نحوه محاسبه لات

 • ابتدا موجودی حساب خود را چک کنید

  این مقدار پولی است که در حساب معاملاتی خود دارید.

 • قدم دوم میزان ریسک خود را تعیین کنید

  مقدار پولی که می خواهید در یک معامله ریسک کنید. به عنوان یک قاعده کلی، شما نباید بیش از 2٪ تا 3٪ از موجودی حساب خود را در هر معامله ریسک کنید.

 • قدم سوم حد ضرر خود را تعیین کنید

  این تعداد پیپ هایی است که می خواهید در یک معامله قبل از خروج از پوزیشن از دست بدهید. برای محاسبه ارزش پیپ، اندازه لات را در ارزش پیپ ضرب کنید. ارزش پیپ بر اساس جفت ارز و اندازه لات متفاوت خواهد بود.

 • اندازه لات را محاسبه کنید

  هنگامی که ارزش یک پیپ را بدست آوردید، می توانید درصد ریسک خود را بر ارزش یک پیپ تقسیم کنید تا اندازه لات را تعیین کنید.

حال برای درک بیشتر مثالی برای شما ذکر می کنیم تا بهتر این موضوع را بهتر درک کنید:

فرض کنید موجودی حساب شما 10000 دلار است، میزان تحمل ریسک شما 2% موجودی حساب شما یا 200 دلار است و توقف ضرر شما 50 پیپ است.

شما EUR/USD را با نرخ ارز فعلی 1.10 معامله می کنید

ارزش پیپ برای لات استاندارد: (0.0001/1.10)

100000 = 9.09 دلار
اندازه لات: 200 دلار / 9.09 دلار = 22 لات
نکته: این صرفاً یک مثال است. محاسبه اندازه لات می تواند بر اساس جفت ارز خاص، نرخ مبادله و ارز حساب متفاوت باشد. همچنین، به خاطر داشته باشید که محاسبه فوق بر اساس این فرض است که شما از اندازه لات استاندارد استفاده می کنید.

کلام آخر

در این مقاله، شما با مفهوم لات در فارکس و کارکرد آن در معاملات آشنا شده و نحوه محاسبه لات را، آموختید. ارزیابی سطح ریسک و محاسبه حداکثر حجم مجاز لات، یکی از مبانی سیستم مدیریت ریسک است. 

‫0/5 ‫(0 نظر)

15 دیدگاه در “منظور از لات(Lot) در بازار فارکس چیست؟”

 1. زهرا حسینی فروردین 20, 1402

  نمیدونم جرا من پیپ رو با لات قاطی میکنم

 2. حسام شایقی فروردین 20, 1402

  دستتون درد نکنه من درکنار کلاساهای اموزیشتون مقالاتتون رو هم میخونم واقعا به درد بخور

 3. همایون اصلانی اردیبهشت 7, 1402

  من لات و پیپ رو باهم اشتباهی میگیرم میشه بایه مثال ساده بهم بگین که دیگه برعکس یادم نمونه

 4. حانیه احسانی اردیبهشت 10, 1402

  لوریج بازار فارکس با کریپتو چه فرقی داره؟

 5. ببخشید یه سوال من هنوز با هیچ اکانت ریل و دمویی شروع به معامله نکرده لوریج برای همه معاملات درنظر گرفته میشه یا معامله ای بدون لوریج هم انجام میشه؟

 6. یادگیری لات تو بازار فارکس واقعا مهم و باید دقت کنه ادم

 7. میکرو لات چندمین رقم میشه دقیقا

 8. درواقع لات جایگزین چن تاس توی گفتار خودمون درسته؟

 9. فروغ اصلی اردیبهشت 17, 1402

  پیپ و لات رو ادم اشتباهی میگیره

 10. محمودزاده اردیبهشت 17, 1402

  لوریج درواقع مثل یه وام یا قرض ؟

 11. لیلا پورآقاپور اردیبهشت 17, 1402

  👍👍👍

 12. شاهحسینی اردیبهشت 17, 1402

  من قصد ثبت نام تو دورتون رو دارم ولی صفحه ثبت نام برام لود نمیشه

 13. 👍👍👍

 14. شیخ زاده اردیبهشت 17, 1402

  برای لات و پیپ فیلم اموزشس خوب از کجا نگاه کنم

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس