قیمت طلا و سکه در23 بهمن 1401

روند قیمت طلا و سکه در سومین هفته بهمن‌ماه تمایل به افزایش داشت. سیاست‌های نهاد پولی کشور متمرکز بر دلار دستوری و حرکت به سمت تک نرخی شدن است. با این سیاست، فعالان بازار فلز زرد معتقدند خرید و فروش برای معامله‌گران دلار توافقی کم‌سود است و بخشی از تقاضای ارز، روانه بازار طلا و سکه می‌شود.

 قیمت طلا و سکه روز پنجشنبه ۲۰ بهمن‌ماه افزایش داشت. هر چند تحلیلگران بازار معتقدند این افزایش قیمت در بازار فلز زرد، به واسطه رشد قیمت دلار است اما چارت دلار در بیشتر روزهای سومین هفته بهمن تمایل به افزایش قیمت را نشان داده است.

فعالان بازار معتقدند تا زمانی که قیمت دلار نوسانات محدودی دارد نباید انتظار رشد قیمت طلا و سکه را داشت. از سوی دیگر برخی از معامله‌گران می‌گویند دلار نه به ذات خود بلکه با دستور در محدوده قیمتی فعلی نگه داشته شده است اما قیمت در بازار فلز زرد از دستور پیروی نمی‌کند.

خریداران دلار توافقی در راه بازار طلا

بیش از یک ماه است که محمدرضا فرزین سکان بانک مرکزی را در دست دارد و در این مدت نرخ دلار در بازار آزاد و رسمی با فاصله‌ای کم مبادله می‌شود. این سیگنال مهمی است به معامله‌گران قدرتمند بازار طلا و سکه که سوداگران دلار توافقی را که معامله در بازار ارز دیگر برایشان سود اندکی دارد، به بازار فلز زرد بکشاند.

برخی از فعالان بازار می‌گویند افزایش نرخ طلای جهانی قدرت سکه‌بازان داخلی را تقویت می‌کند. این در حالی است که تحرکات بازار طلا نشان داده، فلز زرد به هر بازاری که افزایشی باشد تمایل پیدا می‌کند.

از سوی دیگر گفته می‌شود چین تقاضا برای ذخیره و خرید طلای خود را افزایش داده است. این تصمیم ممکن است موجب رشد طلای جهانی و حرکت آن به سمت مرز دو هزار دلار شود.

پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱، بیشترین رشد قیمت سکه مربوط به سکه امامی بود. قیمت این قطعه از سکه ۳۵۱ هزار تومان رشد داشت و با قیمت ۲۴ میلیون و ۶۴۴ هزار تومان معامله شد.

سکه بهار کانال عوض کرد

سکه بهار آزادی ۳۰۰ هزار تومان گران‌ شد و با قیمت ۲۳ میلیون و ۲۰۱ هزار تومان در بازار معامله شد. این قطعه از سکه روز چهارشنبه در کانال ۲۲ میلیون تومانی قرار داشت و این افزایش باعث شد قیمت یک کانال بالاتر برود.

نیم سکه هم ۱۰۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان رسید. ربع سکه نیز ۵۰ هزار تومان افزایش داشت و با قیمت، ۹ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان معامله شد.

همراهان عزیز شما می توانید با مراجعه به وب سایت تبریز فایننس از بروز ترین اخبار بازارهای مالی اطلاع پیدا کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس