قیمت طلا و سکه 23 فروردین 1402

بازار طلا و سکه یک ماهه نخست سال جاری را در ثبات سپری کرده است، دیگر نه از آن تب و تاب خرید در بازار خبری است و نه از آن سقف‌شکنی‌های روزانه! به نظر می‌رسد معامله‌گران بزرگ از این بازار عقب‌نشینی و معامله‌گران خرد را نیز با خود همراه کرده‌اند. 

بازار طلا و سکه از ابتدای سال جاری نوسان ویژه‌ای را تجربه نکرده است. قیمت‌ها عموما در یک سطح مشخص نوسان می‌کنند و رد پایی از نهنگ‌های بازار هم دیده نمی‌شود. اما آیا قرار است طلا و سکه همچنان همین روند را دنبال کنند؟ چه عواملی بازار را در این مسیر قرار داده است؟

گفته می‌شود یکی از مهمترین دلایل تثبیت قیمت در کانال‌های فعلی، رفتار معامله‌گران بزرگ است که تحت تاثیر در جا زدن قیمت دلار در کنار رونق گرفتن بازار سهام، احتمالا پول‌های خود را به سمت بورس برده‌اند. با این حال اما طلا و سکه به دلیل نقدشوندگی بالا و عدم کنترل دولت بر این بازار، همواره برای سرمایه‌گذاران جذاب هستند. اما چه عاملی می‌تواند محرک این بازار باشد و نهنگ‌ها را به معاملات بازگرداند؟

نقش موثر دلار در بازار طلا و سکه

جواد فلاحیان کارشناس اقتصادی با اشاره به همبستگی قیمت طلا و سکه به دلار گفت: این بازارها به شدت به یکدیگر وابسته‌اند و هر گونه افزایش یا کاهش قیمت دلار، تقاضا در بازار طلا و سکه را دستخوش تغییر می‌کند. این کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیرگذاری انس جهانی طلا تاکید کرد: به طور سنتی گفته می‌شود انس جهانی طلا بر بازار فلز زرد در داخل کشور تاثیر می‌گذارد اما در روزهای اخیر طلای جهانی بر بازار داخلی بی‌اثر بود.

وی یادآور شد: سکه همیشه حباب داشته و اینکه انتظار داشته باشیم با ترکیدن حباب قیمت پایین بیاید موضوع اشتباهی است. بازار ما دقیقا فقط از قیمت دلار خط می‌گیرد. این کارشناس اقتصادی افزود: در حال حاضر هدف اصلی فعالان بازار طلا و دلار حفظ ارزش دارایی است. آنها تمایل دارند که ریال نگهداری نکنند و حاضرند ریالشان را با هر قیمتی تبدیل به دارایی دیگری کنند. فلاحیان به ثبت سفارش بالا برای خودرو نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع نشان می‌دهد که مردم کاری به ارزندگی کالاها ندارند و بیشتر به دنبال تبدیل دارایی‌های ریالشان هستند.

جهت مشاهده اخبار بروز ارز دیجیتال و فارکس می توانید به وب سایت تبریز فایننس مراجعه کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس