قیمت دلار 14 اسفند 1401

دیروز قیمت دلار در پله چهارم کانال پنجم نشست و یک پله بالا رفت. مبادله در بازار ارز محدود شده و معامله‌گران در انتظار نتیجه سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و پایان مذاکرات هستند. قیمت دلار تا چهارشنبه هفته پیش کاهشی بود اما از روز پنجشنبه افزایش محدودی داشت. پیش‌بینی می‌شد با حضور رافائل گروسی در روز جمعه ۱۲ اسفند برای دور دوم مذاکرات در تهران از امروز قیمت دلار کاهش داشته باشد.

بازار ارز در انتظار نتیجه مذاکرات

در روزهای گذشته تحلیلگران معتقد بودند، بازار ارز تشنه هر خبری برای اصلاح قیمت است و تنها اخبار سیاسی مذاکرات هسته ای باعث کاهش مقطعی قیمت دلار خواهد شد. با این وجود امروز تهران و بازارهای همسایه دست بالا را گرفتند. از سوی دیگر کارشناسان و تحلیلگران بازار معتقدند بازار در حالت انتظاری قرار دارد و خرید و فروش در پایین‌ترین سطح خود است. برخی تحلیلگران باور دارند تا مشخص شدن نتایج سفر گروسی، حضور فروشندگان و خریداران در بازار قوی نخواهد بود و دلار نوسانات محدودی خواهد داشت. 

افزایش آهسته و پیوسته قیمت در مرکز مبادله ارز

دیروز قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا، 44 هزار و 816 تومان اعلام شد؛ این نرخ نسبت به آخرین قیمت درج ‌شده در روز پنجشنبه 11 اسفند افزایشی حدودا 170 تومانی را ثبت کرده است. کمتر از ۱۰ روز است که مرکز مبادله ارز و طلا راه‌اندازی شده است. این مرکز در بدو راه‌اندازی، تنها توانست یک روز قیمت دلار را کاهش دهد و تا یک هفته بعد قیمت اسکناس آمریکایی در روند افزایشی قرار داشت. افزایش نرخ بهره بانکی، محدود کردن تقاضای ارز و افزایش عرضه از ابزارهایی بود که بانک مرکزی برای کنترل تورم و نرخ ارز در هفته گذشته از آنها بهره گرفت.

در شرایط فعلی به نظر می‌رسد بانک مرکزی قصد دارد با ارزپاشی و کنترل قیمت دلار در بازار آزاد و افزایش قیمت دلار در مرکز مبادله، این دو بازار را به هم نزدیک کند و قیمت ارز را روی یک نرخ ثابت نگه دارد. همچنین تحلیلگران بازار معتقدند، بانک مرکزی با توجه به فشارهای سیاسی اگر بخواهد بازار آزاد را از بین ببرد و کنترل قیمت در بازار ارز را در دست بگیرد باید مقدار قابل توجهی ارزپاشی انجام دهد.

همراهان گرامی شما می توانید برای مشاهده اخبار دنیای ارزهای دیجیتال و فارکس به وب سایت تبریز فایننس مراجعه کند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس