قیمت دلار 1 اسفند 1401

قیمت دلار در حالی افزایشی است که فعالان بازار افزایش حواله درهم و بی‌مهری بازارهای همسایه را عامل این روند می‌دانند. از سوی دیگر سامانه ناخدا هنوز افتتاح نشده و معامله‌گران نسبت به آن ناامید هستند.

 اسکناس آمریکایی فعلا روی موج افزایشی سوار است و به نظر می‌رسد کنترل آن از دست نهاد پولی کشور خارج شده است. تحلیلگران بازارهای مالی از ابتدای سال‌ جاری، روند فعلی را هشدار داده بودند. آنها می‌گفتند که فنر دلار در دستان دولت فشرده شده است. به نظر می‌رسد اکنون فنر دلار رها شده و این اسکناس آمریکایی در حال تطبیق خود با شرایط اقتصادی و تنگناهای ارزی کشور است.

کشتی دلار هنوز ناخدا ندارد

قرار بود در روزهای پایانی هفته گذشته مرکز مبادله ارز و طلا تحت عنوان سامانه ناخدا راه‌اندازی شود. هنوز خبری از راه‌اندازی سامانه مذکور نیست. فعالان بازار می‌گویند حتی اگر این سامانه راه‌اندازی هم شود کشتی دلار راه خود را می‌رود و دیگر به ناخدا نیازی ندارد. بعد از اینکه ۲۳ بهمن رئیس کل بانک مرکزی در تلویزیون وعده راه‌ اندازی سامانه مذکور را پس از سه بار لغو تاریخ راه‌اندازی داد؛ مشاور رئیس کل‌ بانک مرکزی از عرضه ربع سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در این هفته خبر داد. وی گفت: معاملات ربع سکه با محوریت بانک‌ها، صرافی‌های بانکی و صرافی‌های تضامنی صورت خواهد گرفت و شرایط عرضه آن به زودی‌در قالب امیدنامه و آگهی اعلام می شود.

اکنون قیمت دلار و بازار فلز زرد نهاد پولی کشور را ناامید کرده است. از شوک‌های کاهشی قیمت، ناشی از حرف درمانی خبری نیست و کشور در تنگناهای ارزی شدیدی ناشی از منگنه تحریم‌ها قرار گرفته است. کشورهای همسایه برای دلار تهران خط و مشی تعیین‌ می‌کنند.

امروز اکو ایران در گزارشی به ادعای گروهی از معامله‌گران اشاره کرده بود که مدعی بودند یک صراف از هرات پیام داده که در هرات کسی ریال نمی‌خرد، طبق گفته این صراف،  هراتی‌ها در  معامله ریال این چند ماه زیان دادند به همین‌دلیل بی‌خیال این معامله ضررده  شده‌اند. معامله‌گران درصدد فروش تومان هستند تا بیشتر ضرر نکنند و خلاص شوند.

درهم بازار دلار تهران را به هم ریخت

برخی از تحلیلگران ارزی معتقدند که درهم بازار ارز را بهم ریخته است. قیمت درهم امروز به یک قدمی کانال جدید رسیده و نرخ برابری درهم به دلار، عددی است که موجب تقویت انتظارات صعودی شده است.

قیمت دلار تهران با وجودی به کانال قیمتی بالاتر خیز برداشته که بازارهای موازی نیز سیگنال افزایشی به دلار تهران می‌دهند. امروز یکشنبه آخرین روز بهمن‌ماه، قیمت دلار سیمانیه ۴۸ هزار و ۶۸۰ تومان شد. دلار هرات ۴۸ هزار و ۱۰۰ تومان شد و درهم ۱۳ هزار و ۷۴۰ تومان معامله شد. فعلا قیمت دلار تهران و سلیمانیه با فاصله‌ای اندک با یکدیگر در نوسان هستند. با وجودی که بازار امید داشت با سفر ابراهیم رئیسی روند صعودی قیمت‌ها کمی تعدیل شود، اما دیپلماسی کشور زیر سایه تحریم‌ها قرار گرفته و بازارها از روند ناامید‌کننده سیاست‌ خارجی در امان نیستند.

امسال دلار کانال عوض می‌کند

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس بازارهای مالی با اشاره به ورود تعداد محدودی از بانک‌های ایرانی که با اروپا کار می‌کنند به لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا شدت عمل دلار خیلی بیشتر شده است. رفتار این اسکناس آمریکایی تابعی است از آنچه در حال وقوع است.

همراهان عزیر تبریز فایننسی شما می توانید با مراجعه به وب سایت تبریز فایننس از اخبار بروز بازارهای مالی اطلاع پیدا کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس