ژورنال معاملاتی آماده

داشتن یک ژورنال معاملاتی یک استراتژی هوشمند برای افزایش عملکرد و کسب اطمینان در معاملات بازارهای مالی است. موفقیت در معاملات بازارهای مالی نیاز به برنامه ریزی و تمرین زیادی دارد. معامله گران بازارهای مالی باید یک فرآیند یادگیری گسترده را توسعه داده و پیاده سازی کنند تا بتوانند معامله را با موفقیت ادامه دهند. بهترین ابزار برای اجرا و بهینه سازی سیستم معامله گران بازارهای مالی، استفاده از ژورنال یا ژورنال نویسی است. اگر قصد دارید از طریق بازار مالی به یک معامله گر موفق تبدیل شوید، یک ژورنال بازارهای مالی می تواند به سرعت شما را به یک حرفه سودآور برساند. در بین ابزارهایی که معامله‌گران از آن استفاده می‌کنند،ژورنال معاملاتی حالتی ویژه دارد، چرا که اهمیت بالایی دارد اما بسیاری آن را نادیده می‌گیرند.. برای درک بهتر این مطلب تا انتهای مقاله با تبریز فایننس همراه باشید.

ژورنال معاملاتی 

مفهوم ژورنال معاملاتی

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی دفتری است که می‌توانید از آن برای ثبت معاملات خود استفاده کنید. معامله‌گران از ژورنال معاملاتی برای بررسی و ارزیابی معاملات گذشته خود استفاده می‌کنند. این ژورنال به آن‌ها کمک می‌‌کند تا متوجه اشتباهات خود شوند و معاملات خود را بهبود دهند. ژورنال معاملاتی فارکس، گزارشی از معاملات شما است که می‌تواند به شما در بررسی استراتژی و یادگیری از معاملات پیشین کمک کند. یک معامله‌گر نیز باید حساب معاملات خود را نگه دارد.

یک ژورنال شامل اطلاعاتی است که معمولاً در کارنامه حساب معاملاتی (statement) گنجانده نمی‌شود، مانند طرز فکر معامله‌گر، نحوه ارزیابی شرایط بازار توسط او در لحظه باز کردن معامله، و همچنین احساسات کلی معامله‌گر هنگام باز بودن معامله. تمرکز اصلی یک ژورنال معاملاتی، بر روی نگهداری سوابق دقیق از فعالیت‌های معاملاتی تریدر، پایبندی او به یک برنامه معاملاتی، و واکنش‌های ذهنی و روحی او نسبت به فعالیت‌های معاملاتی‌اش است.

علاوه بر این، بررسی نمونه‌هایی از ژورنال‌های معاملاتی نشان می‌دهد که سوابق هر معامله‌گر چقدر می‌تواند منحصربه‌فرد باشد و اینکه معامله‌گران مختلف در هنگام معامله، چگونه در مورد خودشان فکر می‌کنند. یادداشت روزانه گزارش معاملات می‌تواند به معامله‌گر نگرشی بدهد که تنها با تجزیه و تحلیل معاملاتش، و ثبت واکنش‌های روحی‌اش پس از انجام هر معامله بدست می‌آید.

یک معامله‌گر تنها با تهیه یک ژورنال از فعالیت‌های معامله‌گری‌‌اش، می‌تواند به سطح آگاهی بسیار بیشتری نسبت به رفتارهای معاملاتی خود دست یابد. این امر می‌تواند در آینده مانع از آن شود که معامله‌گر نسبت به ضررهای سرمایه‌اش، بدون تامل عمل کند. همچنین معامله‌گر با تهیه ژورنال معاملاتی، می‌تواند به مشکلاتی مانند بیش از حد معامله کردن یا تبدیل سودها به زیان، پی ببرد و آنها را به مرور بررسی و تصحیح کند.

ممکن است در ابتدا داشتن یک ژورنال معاملاتی دشوار به نظر برسد اما ثبت معاملات می‌تواند به برخی سوالات مهم درباره تکنیک‌های معاملاتی شما پاسخ دهد. داشتن ژورنال معاملاتی، معامله‌گر را مسئول نگه داشته و به او در ارتقای سیستم معاملاتی‌اش کمک کند.

چه کسانی از ژورنال معاملاتی فارکس استفاده می کنند؟

زورنال معاملاتی توسط چه کسانی استفاده می شود

اهمیت استفاده از ژورنال معاملاتی

ژورنال معاملات توسط بسیاری از معامله‌گران موفقی که قصد دارند دیدی بی‌طرفانه به معاملات خود داشته باشند، استفاده می‌شود. هرچه یک شخص در مورد معامله‌گری جدی‌تر باشد، احتمال بیشتری دارد که به آن به عنوان یک کسب‌وکار نگاه کند و یک ژورنال معاملاتی دقیق داشته باشد.

در حالی که اکثر معامله‌گران بی‌تجربه اهمیت تهیه ژورنال را دست‌کم می‌گیرند، معامله‌گران باتجربه به نگه‌داشتن سوابق دقیق، نه تنها از فعالیت‌های معاملاتی، بلکه از طرز فکر و احساساتی که هنگام کسب سود یا ضرر درگیرش بوده‌اند نیز، بسیار اهمیت می‌دهند.

 همه معامله‌گران باید یک ژورنال داشته باشند، اما نگه داشتن ژورنال برای معامله‌گران خاص ممکن است یک عامل محدود کننده باشد، مانند تریدرهایی که بسیار کوتاه‌مدت معامله می‌کنند. معامله‌گران روزانه و اسکالپرها ممکن است نیاز داشته باشند در بازه زمانی بسیار کوتاهی وارد معامله و یا از آن خارج شوند. بنابراین ثبت تمام معاملات دشوار خواهد بود و ممکن است باعث از دست رفتن یک معامله شود.

اجزای ژورنال معاملاتی

اجزای ژورنال معاملاتی

اجزای ژورنال معاملاتی فارکس

در مورد اجزای ژورنال معاملاتی اختلاف نظر وجود دارد، ولی بعضی از موارد در بین همه صاحب نظران مشترک است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تاریخ معامله
  • نقطه ورود
  • نوع پوزیشن (لانگ یا سل)
  • نقطه حد ضرر
  • نقطه تارگت
  • ریسک به ریوارد
  • سود یا ضرر پس از بستن معامله

 شما می‌توانید نکات کلیدی را به ژورنال خود اضافه کنید، مثلاً اینکه بالانس حساب خود را پس از انجام معامله بنویسید. یکی دیگر از نکات مهمی که در ژورنال قید می‌شود، استراتژی است که شما بر اساس آن ترید می‌کنید. در این حالت شما می‌نویسید که با کدام استراتژی و چرا یک سهم یا ارز را معامله کرده‌اید. اگر دلیل فاندامنتال بوده است آن را می‌نویسید و اگر تکنیکال بوده نیز آن را یادداشت می‌کنید. بررسی احساسات نیز از دیگر مواردی است که عموماً در ژورنال نوشته می‌شود. می‌توانید بنویسید که ترس داشتید یا طمع یا هیچکدام و صرفاً بر اساس نقاط ورودی که تعیین شده بود ورود کردید.

مزایای یک ژورنال معاملاتی

مزایای یک ژورنال معاملاتی

مزایای ژورنال معاملاتی

یک ژورنال مزایای بی شماری دارد. معامله گران بازار مالی می توانند یک استراتژی سودآور بر اساس تجربه معاملاتی خود ایجاد کنند. برخی از مهمترین این مزایا را شرح دهیم:

1- چارچوب محکمی برای استراتژی شماست

برای معاملات موفقیت آمیز، به یک چارچوب سودآور نیاز دارید که بر اساس آن استراتژی های خود را بسازید و توسعه دهید. با ثبت دقیق جزئیات این تراکنش ها، می توان تمامی محاسبات و حرکاتی که در طول معاملات روزانه خود انجام می دهید به درستی از این طریق مورد آزمایش قرار گیرد. این چارچوب به شما کمک می کند تا معاملات موفق خود را شناخته و از معاملات ناموفق آینده جلوگیری کنید. یک ژورنال معاملاتی مزایای بی شماری دارد. 

2. از معاملات احساسی شما جلوگیری می کند

یکی از مهمترین اصول و قوانین معاملات بازار مالی، به زیرساخت فکری و روانی شما بستگی دارد. اگر از بیشتر معامله گران بپرسید، به شما خواهند گفت که اغلب نتوانسته اند احساسات خود را کنترل کرده و معاملات هیجانی انجام داده اند. نتیجه چنین معاملاتی همیشه شکست در آن معامله خاص بوده است. با یادداشت برداری و نوشتن تمامی نکات مهم در ژورنال معاملاتی می توانید از بروز چنین رفتارهای احساسی جلوگیری کنید. این تمرین به شما کمک می کند تا از رفتار خود در چنین معامله ای آگاه باشید تا در معاملات بعدی خود نسبت به آن واکنش نشان ندهید.

3- نقاط قوت و ضعف شما را به شما نشان می دهد

به‌عنوان یک معامله‌گر در بازارهای مالی، ثبت تمام معاملات یا نگه‌داشتن یک ژورنال معاملاتی به شما کمک می‌کند نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و از آن آگاه شوید. فقط با ثبت تراکنش ها می توانید مشاور و مربی خود باشید و مهارت های جدیدی بیاموزید. یکی دیگر از مزایای یادداشت های معامله گر این است که می توانید مسئولیت بیشتری در قبال اشتباهات خود بپذیرید.

4- شما را از معاملات مشکوک دور می کند

با یک ژورنال، می توانید یک طرح، برنامه یا استراتژی معاملاتی داشته باشید. اکثر افرادی که سرمایه خود را در بازارهای مالی به خصوص بازار فارکس از دست می دهند، به دلیل نداشتن استراتژی معاملاتی و اقدام از روی وسوسه است. یادداشت برداری و داشتن یک ژورنال می تواند احساسات و تصمیمات شما را کنترل کند و به شما کمک کند تا از پیامدهای بالقوه آنها آگاه شوید.

5. داشتن یک ژورنال معاملاتی باعث تشویق رشد مبتنی بر دستاورد می شود

هرچه بیشتر بتوانید معاملات خود را تجزیه و تحلیل کنید، بهتر می توانید معاملات بهینه ای انجام دهید و عملکرد خود را بهبود ببخشید.  بعد از هر تحلیل می توانید عملکرد خود را بررسی کنید و برنامه ریزی کنید که چگونه بهتر عمل کنید و در معاملات بعدی سود بیشتری کسب کنید. فقط با کمک یک ژورنال می توانید تصویر واضحی از عملکرد کلی خود داشته باشید. 

چگونگی ایجاد یک ژورنال معاملات

چگونگی ایجاد یک ژورنال معاملات

ایجاد ژورنال معاملاتی

ایجاد یک ژورنال معاملاتی کاری بسیار ساده است برای این‌کار لازم است مراحل زیر طی شود:

 مرحله ۱: انتخاب دفترچه یا صفحه گسترده

یک دفترچه یادداشت و یا یک نرم افزار صفحه گسترده (spreadsheet) را انتخاب کنید. توصیه ما استفاده از یک صفحه گسترده است. انتخاب یک نرم افزار صفحه گسترده همچون اکسل بهتر است چرا که می‌توانید از توابع تحلیلی داخلی که نرم‌افزارها در اختیار شما قرار می‌دهند، استفاده کنید. این توابع به شما در تحلیل معاملاتتان در مرحله چهارم کمک خواهند کرد.

 مرحله ۲: مشخص کردن اطلاعات لازم برای ثبت

برای ژورنال خود مشخص کنید که چه مواردی را می‌خواهید ثبت کنید. اطلاعاتی مانند تاریخ معامله، نام دارایی، حجم معامله، نوع پوزیشن و… .

یک قالب استاندارد برای ژورنال معاملاتی شامل این معیارهای اساسی است:

نتیجه معامله ریسک به ریوارد نوع استراتژی نقطه ورود تاریخ نوع معامله حجم خرید نام
جفت ارز
حد سود ۲ ترکیب تکنیکال و فاندامنتال ۱۱۳.۰۲ ۱ ژانویه ۲۰۱۹ بلند مدت یک لات USD/JPY

 مرحله ۳: ثبت سریع معاملات

در ثبت معاملات خود تاخیری نداشته باشید و آن را بلافاصله بعد از برخورد به حد ضرر یا حد سود ثبت کنید. عادت کنید که جزئیات معامله را سریعا ثبت کنید. چرا که ممکن است با گذشت زمان فراموش کنید که دلایل شما برای معامله چه بوده‌ است. حتما این کار را در کمترین زمان بعد از اتمام معامله انجام دهید.

 مرحله ۴: گردآوری داده‌ها و ارزیابی معاملات

پس از یک دوره معین (روزانه/ماهانه/هفتگی) داده‌ها را گردآوری کرده و معاملات خود را بررسی کنید. پس از مدت زمانی مشخص (ترجیحا چند ماه)، احتمالا آنقدر داده‌ جمع‌آوری کرده‌اید که بتوانید به بررسی معاملات صورت‌گرفته در ژورنال معاملاتی خود بپردازید.

کلام آخر

معامله‌گری همچون بسیاری از مشاغل دارای ابزاری است که به جرعت می‌توان گفت که ژورنال معاملاتی از جمله ابزار حیاتی معامله گران است. هنگامی‌که شما به دنبال یادگیری تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال هستید، در کنار آن ضروری است ابزارهای لازم برای شغل خود را نیز یاد بگیرید.

مباحثی همچون تسلط بر مدیریت ریسک و روانشناسی معامله گران صرفاً با آموزش به دست نمی‌آید بلکه نیاز به تمرین و تکرار و بررسی جوانب مختلف دارد. ژورنال معاملاتی از مهمترین ابزارهایی که این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانید در این گروه مباحث به تسلط خوبی برسید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

1 دیدگاه در “ژورنال معاملاتی آماده”

  1. ببخشید توی اکسل چوری ژورنال معاملاتی مینوسن؟

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس