راهکارهای روانشناسی برای کاهش ضرر در معاملات

شاید مهم‌ترین مسئله برای معامله‌گران داشتن استراتژی معاملاتی برای بالابردن میزان موفقیت شان در معاملات باشد. اما حتی با داشتن یک استراتژی شخصی، گاهی در معاملات دچار خطا می‌شویم. به نظر شما مشکل چیست؟ بی شک احساسات و هیجانات فردی بسیار تاثیر گذار هستند. بنابراین باید به دنبال دلایل و راهکار مناسب بود. ما قصد داریم برای شما راهکارهایی ارائه کنیم تا بتوانید با استفاده از این روش ها ضرر معاملاتتان را کاهش دهید، پس تا انتها این مقاله همراه تبریز فایننس باشید.

روانشناسی بازار چیست؟

روانشناسی بازار

قبل از شروع هر بحثی باید با مفهوم روانشانسی بازار آشنا شوید، فرآیندها و موقعیت های ذهنی مختلف، احساسات و انگیزه های متفاوتی را ایجاد می کنند. برای مثال یک فرد، سهامی را برای مدت طولانی نگه می دارد، نشان می دهد که او می خواهد از ضرر جلوگیری کند. یکی از تاثیرگذارترین عوامل بازار، رفتار معامله گران است. ورود به روانشناسی بازار و درک رفتار معامله گران تاثیر زیادی در موفقیت افراد در بازارهای مالی خواهد داشت. در واقع می توان گفت یکی از رکن های اصلی موفقیت در بازارهای مالی، روانشناسی بازار است. یک معامله گر موفق باید علاوه بر استراتژی های معاملاتی و مدیریت سرمایه، به روانشناسی بازار نیز تسلط داشته باشد.

برای مفهوم روانشناسی بازار تعاریف و  اصطلاحات و توضیحات مختلفی استفاده می شود، به عنوان مثال:

1. یک احساس عمومی است که بازار در هر لحظه آن را تجربه می کند. عواملی که بر طرز فکر سرمایه گذاری افراد تاثیر می گذارند مانند ترس از امید، طمع، انتظارات و شرایط.

2. یکی از موضوعات اصلی اقتصاد رفتاری است و به این ایده اشاره دارد که موضوع مورد مطالعه، تاثیر متقابل بین حرکات و وضعیت عاطفی اعضای بازار است.

3. یک موضوع بین رشته ای بین اقتصاد و روانشناسی است که به بررسی عوامل موثر بر تصمیمات اقتصادی می پردازد. به عقیده بسیاری از کارشناسان، محرک اصلی حرکت بازارهای مالی، احساسات و نوسانات هیجانی سرمایه گذاران است که چرخه های روانی بازار را ایجاد می کند.

4. به احساساتی اطلاق می شود که بین خریداران و فروشندگان در یک بازار مالی در یک دوره زمانی مشخص حاکم است، همچنین یک نیروی بسیار قدرتمند است که توسط اصول یا رویدادهای خاص تعریف می شود.

 

تفاوت روانشناسی بازار و روانشناسی معامله گری

تفاوت روانشناسی بازار و معامله گری

ما در بخش قبلی به تعاریف رایج روانشناسی بازار پرداختیم و بیان کردیم که یک احساس عمومی در بین فعالان بازار است که باعث خرید یا فروش آنها می شود. اما تفاوت روانشناسی بازار و روانشناسی معامله گری در چیست؟

همانطور که بیان شد روانشناسی بازار به رفتارها و احساسات غالب فعالان بازار در هر زمان اشاره دارد. این اصطلاح اغلب توسط رسانه های مالی و تحلیلگران برای توصیف حرکات بازار استفاده می شود.

گفته شد که روانشناسی بازار در مورد توصیف رفتار کلی یک بازار تحت تاثیر عوامل عاطفی و شناختی است. اما در روان‌شناسی معامله‌گر ضمن اشاره به همین عوامل عاطفی و شناختی، تنها به یک فرد نگاه می‌کنیم. به عبارت دیگر، روان‌شناسی معامله به رفتارها و جنبه‌های مختلف شخصیت افراد که بر فعالیت‌های معامله گری او تأثیر می‌گذارد، نگاه می‌کند.

 

اهمیت روانشناسی بازار 

علت مهم بودن روانشناسی بازار

گاهی اوقات وقتی از نظر فنی به بازار نگاه می کنید، تصحیح اشتباهات آسان است. برای مثال، هنگام بررسی معامله ای که به سرعت از آن خارج شده اید، به سادگی عوامل فنی که شما را متقاعد به خروج از معامله کرده اند، مجددا تحلیل کنید. سپس به سراغ اندیکاتورها و نوسانگرهای مختلف رفته و به مرور زمان نقطه خروج را در مکان بهتری انتخاب کنید. این زمانی است که ما صرفا از منظر فنی به بازار نگاه می کنیم. اگرچه اغلب حتی داشتن بهترین استراتژی های مالی به موفقیت ما منجر نمی شود و معاملات ما را به معاملات سودآور تبدیل نمی کند. اینجاست که روانشناسی بازار وارد می شود.

روانشناسی بازار به ما می آموزد که هر روند خاص بازار ممکن است منعکس کننده احساسات فعلی بازار باشد تا سود یا زیان قابل توجهی در ارزش سهام.  همچنین به ما کمک می کند تا دانش کافی در مورد خود به عنوان سرمایه گذار به دست آوریم. شناخت روانشناسی بازار و شناخت خود به عنوان یک سرمایه گذار به ما این امکان را می دهد تا بررسی کنیم که آیا در مدیریت سرمایه خود به صورت حرفه ای عمل می کنیم یا سرمایه گذار احساسی هستیم.

حل مسائل ذهنی و روانی که مانع موفقیت استراتژی های معاملاتی ما می شوند، آسان نیست. در واقع عمده مشکلات روانی در پشت تعصبات و موارد آشکار پنهان شده و در موقعیت های مهم آسیب زیادی به افراد وارد می کند.

نکته دیگر این است که احساسات افراد بر روان آنها اثر می گذارد. بین عواطف، روان افراد و الگوهای رفتاری آنها رابطه نزدیک و مستقیم وجود دارد. پس بدیهی است که اگر انسان احساسات خود را کنترل کند، معامله بهتری نسبت به قبل انجام خواهد داد. به عبارت دیگر می توان گفت که کنترل احساسات نقش موثری در موفقیت معامله گران خواهد داشت.

 

راهکارهای روانشانی برای کاهش ضرر در معاملات

راهکارهای روانشانی برای کاهش ضرر در معاملات

در بخش های قبل به مفهوم روانشناسی بازار و اهمیت آن پرداختیم، اما در این بین راه حل های زیادی از زبان خیلی از معامله گران بزرگ تا به الان مطرح شده است که نشان می دهد با رعایت این مسائل می توانید به راحتی ضرر معاملات خود را پایین آورده و ترید های پرسودی داشته باشید حال از بین این راهکارها چند مورد را برای شما بیان می کنیم:

1- مدیریت سرمایه را رعایت کنید

بر اساس روانشناسی بازار و کسب تجربه در بین هزاران معامله گر در بازار سرمایه، رعایت مدیریت سرمایه از اهمیت بسیار بالایی در پیشگیری از زیاندهی در بازار موثر است. بازارهای مالی طعمه گاه افرادی است که با خوش بینی مفرط و بدون مدیریت سرمایه دست به معاملات می زنند.

برای مدیریت کردن سرمایه در بازار توصیه می‌شود تا برای سرمایه گذاری هایی که انجام می‌دهید، همواره هدف داشته باشید. در کنار آن ریسک ورود به هر معامله را سنجیده و در صورت کم خطر بودن معامله، وارد آن بشوید. 

2- حرص و طمع خود را کنترل کنید

کنترل حرص و طمع و ممانعت از ورود به معاملات پر ریسک، یک تکنیک مهم روانشناسی در بازار است. اگر تمایل به موفق شدن در بازار را دارید حرص و طمع احتمالا بزرگترین مانعی است که پیش روی شما قرار خواهد داشت‌. زیرا اگر این تفکر را داشته باشیم که در هر معامله باید بیشترین سود را کسب کنیم، دیری نخواهد گذشت که ضررهای هنگفتی را تجربه خواهیم کرد. فرد برنده در معاملات، فردیست که آهسته و پیوسته پیش می رود. توصیه می‌شود تا یک برنامه معاملاتی منظم را برای خود ترسیم نموده وطبق آن عمل کنید.

3- به دنبال یادگیری بیشتر باشید

مطالعه و یادگیری یک تکنیک بسیار مهم و کارآمد در روانشناسی بازارهای مالی است. مطالعه ژورنال های تجاری یک راهکار بسیار ایده آل و سودمند جهت موفقیت در بازار است‌. مطالعه این مجلات باعث می شود تا از آخرین و بروزترین تکنیک های معاملاتی در بازار مربوطه و بررسی استراتژی های موفق و ناموفق در این بازار مطلع شوید.

4-بیش از حد معامله نکنید

شرکت کردن در معاملات با حجم بالا در زمان کم، یک راهکار اشتباه از نظر روانشناسی بازار است. افرادی که وارد چنین حجم معاملاتی می‌شوند به احتمال زیاد ریسک های خطرناکی را می پذیرند. البته با این وجود قانون خاصی وجود ندارد که معامله گران را از معامله بیش از حد منع کند. این کار فرد معامله گر را در معرض خطر زیان های بزرگ قرار خواهد داد. توصیه می شود که معاملات خود را بر اساس یک برنامه معین و به تعدادی اندک بر مبنای میزان بودجه و سرمایه خود محدود نمایید.

5-از یک استراتژی صحیح پیروی کنید

داشتن یک استراتژی معاملاتی معین یک راهکار تایید و توصیه شده از نظر روانشناسی بازار است. با داشتن یک استراتژی مشخص و دنبال کردن آن در معاملات بازار، میزان سود و زیان خود را به نحو بهتری مدیریت خواهید کرد. این استراتژی ها می توانند به دو مدل کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی شوند. شما باید یک استراتژی بلند مدت داشته باشید که در کنار آن چندین استراتژی کوتاه مدت برای رسیدن به آن هدف اصلی ترسیم نمایید.

6- انتظارات غیر واقعی و توقع یک شبه پولدار شدن نداشته باشید

ممکن است برخی معامله‌گران بر اساس جو موجود در فضای مجازی، انتظار سودهای کلان در معاملات خود داشته باشند. در چنین شرایطی افراد معمولا تحت تاثیر تبلیغاتی قرار می گیرند که استراتژی های معاملاتی را نشان می‌دهند که سودهای بیش از ۵۰ درصد را در ماه به دنبال دارند. با این حال اگر منابع معتبر پیشینه کاری معامله گران برتر دنیا را مطالعه کنید، خواهید دید که اکثر این افراد معمولا درآمد زیر ۱۰ درصد را برای هر ماه کسب کرده اند‌.

 

راهکارهای تسلط بر مهارت های روانشناسی معامله

راهکارهای تسلط بر مهارت های روانشناسی معامله

در این بخش مورد مهم برای تسلط بر مهارت‌های روانشناسی معامله اشاره می‌کنیم:

 •  با یک حساب معاملاتی دمو تمرین کنید
 •  اولین ضرر خود را به عنوان هزینه ای برای یادگیری فرض کنید
 •  عادات معامله گران موفق را رعایت کنید
 •  حد ضرر را برای محافظت از حساب خود تنظیم کنید
 •  نحوه صحیح خواندن اخبار تاثیرگذار را بیاموزید

کلام آخر

برای معامله گران رایج است که احساسات بر قیمت ها و چرخه های بازار تاثیر می گذارد و هر معامله گر می داند که دانش روانشناسی بازار و همچنین آشنایی با روش های معاملاتی و مدیریت سرمایه راه موفقیت را باز می کند. تأثیر مستقیم و تنبیهی روانشناسی بازار بر سرمایه گذاری افراد در بازارهای مختلف مالی غیرقابل انکار است. به همین دلیل تسلط بر روانشناسی بازار می تواند به معامله گران کمک کند تا با مطالعه کتاب ها و آموزش های مرتبط بهترین تصمیم ها را بگیرند و در آخر با انجام این راهکارها صاحب معاملاتی با ضرری کم و سود زیاد باشند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

13 دیدگاه در “راهکارهای روانشناسی برای کاهش ضرر در معاملات”

 1. از نظر من طع و هیجان میتونه یه معامله گر رو قول بزنه و باعث توی معاملاتش دچار اشتباه بشه و توی ضرر بره

 2. احمد صمدپور اردیبهشت 13, 1402

  از نظر من مدیریت سرمایمون قوی باش دچار حرص و طمع زیادی نمیشیم

 3. رواشناسی بازار واقعا مهم ترین مسئله ای که اگه رعایتش نکنی باختی

 4. اصلا کل بازار روانشناسی اگه هیجان به خرج بدی کلا کل داریت برباد

 5. یه تریدر موفق لازم ۳۰ درصد تحلیل تکنیکال بلد باش مابقیش مربوط به روانشناسی

 6. اصلا روانشناسی یعنی شناخت خودت نه شناخت بازار

 7. اسرا حکیمی اردیبهشت 16, 1402

  دراصل بازار یعنی مایم ما هرچی به بازار بدیم همون رو تحویل میگیریم

 8. فرجزاده اردیبهشت 16, 1402

  اگر فردی کنترل روی خودش داشته باش و دندون طمعش رو بکشه میتونه از بازار درامد فوق العاده ای در بیاره

 9. زیبا شیخی اردیبهشت 16, 1402

  کتابی درمورد روانشناسی بازار دارین بهم توصیه کنید؟

 10. چه مدت باید برای رواشناسی بازار تمرکز کنیم

 11. من توی روانشناسی مشکل دارم چی کار کنم

 12. مفید بود مقالتون🫡

 13. رضانژاد ترفه اردیبهشت 16, 1402

  میشه لینک اون فلیمی که مربوط به این مقالتون بزاربن تو مقاله

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس