سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا دلار؟

امروزه بزرگترین دغدغه برای مردم انتخاب راه‌های موجود برای سرمایه‌گذاری است سرمایه گذاری بر روی طلا یا دلار، شاید بهترین روش‌های‌ سرمایه‌گذاری باشد که به ذهن همه ی ما می‌رسد. البته راه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد مانند خرید سهام، ملک، ارز دیجیتال و روش‌هایی از این قبیل، ما در این مقاله قصد داریم بگوییم که سرمایه ‌گذاری بر روی طلا بهتر است یا دلار؟ خرید طلا و یا به قصد سرمایه‌گذاری، دارای مزایا و معایبی است. و درباره شرایط سرمایه‌گذاری بر روی دلار و طلا همچنین، روش های سرمایه گذاری در طلا و دلار را برای شما شرح دهیم پس تا اخر مقاله همراه تبریز فایننس باشید

طلا یا دلار؟

طلا بهتر است یا دلار؟

طلا و دلار در جامعه امروز دو روش سرمایه‌گذاری محبوب هستند. بیشتر مردم با استفاده از فضای پرتنش اقتصادی حاکم بر جامعه به دنبال خرید طلا و دلار هستند. پیش از هر چیز باید بدانید که هیچ سرمایه‌گذاری بدون ریسک نیست. پس باید به ریسک‌های موجود در هر بازار آگاه باشید و سپس اقدام کنید. بازار طلا و سکه دارای ریسک بالا و غیرقابل‌پیش‌بینی است که چالش‌های متفاوتی دارد.

سه هشدار برای همه سرمایه‌گذارانی که قصد موفقیت و سود در این بازار را دارند وجود دارد: هشدار اول مراقب باشید ضرر نکنید هشدار دوم مراقب باشید ضرر نکنید و هشدار سوم مراقب باشید ضرر نکنید. این نصیحت به خصوص زمانی که درآمدها کم شده دربرگیرنده یک واقعیت است و آن هم لزوم حفظ وضعیت و سود دارایی های فعلی و سپس حرکت به‌سوی افزایش آن است با درک این موضوع متوجه می‌شوید که انتخاب خرید دلار یا سکه کار بسیار دشواری است که باید همه احتمال‌های آن بررسی شوند. درنتیجه اگر قصد سرمایه‌گذاری روی دلار یا طلا را دارید، لازم است در ابتدا به مشکلات احتمالی و مزایای بالقوه آن آگاه باشید سپس برای خرید اقدام کنید.

سرمایه گذاری بر روی دلار

سرمایه گذاری بر روی دلار

با افزایش قیمت دلار اکثر سرمایه‌گذاران به سمت بازار دلار سرازیر شده‌اند. خرید دلار با چالش‌هایی روبرو است. اگر قصد خرید دلار به صورت فیزیکی را  دارید، باید بدانید که امکان خریداری بیش از ۲۰۰۰ دلار از صرافی‌های مجاز وجود ندارد. همین امر باعث می‌شود تا میزان سرمایه‌گذاری محدود شده و برای خرید دلار یا هر ارز دیگر، لازم است نکاتی را در نظر داشته باشید:

 • حتماً از صرافی‌های مجاز اقدام به خرید کنید.
 • اصالت ارزهای خریداری شده را بررسی کنید.
 • انواع مختلف دلار آشنایی داشته باشید.
 • قبل از مراجعه به صرافی، در سامانه ice.ir سفارشتان را ثبت کنید.
 • راه های مناسب برای نگهداری دلارها، در نظر داشته باشید.
 • با نوسان بازار، دچار هیجان و خطا در خرید یا فروش نشوید

با بهترین استاد ارز دیجیتال آموزش ببنید و وارد بازاررهای مالی شوید، تبریز فایننس درکنار شماس تا تبدیل به یک تریدر حرفه ای شوید.

سرمایه گذاری بر روی طلا

سرمایه گذاری در طلا

بسیاری از مردم، خرید طلا برای سرمایه‌گذاری را راه مطمئن و خوبی می دانند. خرید دلار برای سرمایه‌گذاری، همیشه اولین راه نیست و اکثر سرمایه گذاران به سمت بازارهایی مثل سکه یا طلا می‌روند. طلا ارزشمند است و این ارزش وابسته به کشور یا ارگان خاصی نیست. خرید طلا محدودیتی نداشته و به سادگی امکان‌پذیر است. همه این مسائل باعث می‌شوند تا در جواب به سؤال برای سرمایه گذاری طلا بهتر است یا ارز اکثر مردم و یا بهتر است بگوییم سرمایه گذاران اول به فکر طلا می افتند در واقع بازار طلا نیز همواره با توجه به مزایایی که در آن وجود دارد یکی از گزینه‌های پیش روی ایرانیان برای سرمایه‌گذاری بوده و هست. در زمان خرید طلا، حتماً این نکات مهم را در نظر داشته باشید:

 • اگر قصد خرید یا فروش طلا یا سکه در حجم زیاد را دارید، نکات امنیتی را در حمل طلا در نظر بگیرید.
 • از فروشگاه‌های مجاز و معتبر خرید کنید.
 • خرید طلا شامل اجرت، مالیات و سود فروشنده به علاوه قیمت طلای خام می‌شود.
 • برای نگهداری طلاها، راه مناسبی را در نظر داشته باشید.
 • می‌توانید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در بورس استفاده کنید. (در وب‌سایت طلاین، درباره این صندوق‌ها اطلاعات مفیدی وجود دارد.)

مزایای خرید دلار

مزایای سرمایه گذاری در دلار

قضاوت درباره سرمایه گذاری در طلا یا دلار، پس از شناخت مزایا و معایب هر کدام از این روش ها، امکان‌پذیر خواهد شد. خرید دلار با مزایایی همراه است، از جمله:

 • در دسترس بودن: سرمایه در دست خودتان است و از این بابت باعث راحتی خیالتان خواهد شد.
 • نقدشوندگی: دلار به دلیل اینکه ارز رایجی است، در هر زمان و هرکجا که برای فروش اراده کنید، قابل نقد شدن است.
 • قیمت مناسب: قیمت دلار، حد واسط است و بر اساس اصول سرمایه‌گذاری، دامنه سود خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کند.
 • پشتوانه خوب: سرمایه گذران این ارز، پشتوانه خوبی برای پول خود ایجاد کرده اند و احتمال سقوط ارزش سرمایه شان با بروز بحران، بسیار کم است.

معایب خرید دلار

در کنار شناخت مزایای خرید دلار به قصد سرمایه‌گذاری، باید با معایب این روش را هم بدانید  تا حساب‌شده و سنجیده عمل کنید. و شناخت ایرادهای هر مورد، کمک می‌کند که بین سرمایه گذاری طلا یا دلار، انتخاب بهتر و درستی داشته باشید. از مهم‌ترین معایب سرمایه‌گذاری در زمینه دلار، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیش‌بینی دشوار: پیش‌بینی درباره نوسانات قیمت دلار، به دلیل وابستگی به فاکتورهای فراوان و پیچیده، کار دشواری است.
 • محدودیت تعداد: همانطور که گفتیم، خرید بیش از ۲۰۰۰ دلار به همین سادگی ممکن نیست.
 • ریسک نگهداری: نگهداری فیزیکی دلار با حساسیت و ریسک بالایی همراه است.
 • وابستگی به مسائل سیاسی و اقتصاد آمریکا: این ارز بدون پشتوانه کشور صاحب آن، ارزشی ندارد و مسائل سیاسی یا اقتصادی، سریعاً آن را دچار نوسان می‌کنند.

مزایای خرید طلا

مزایای سرمایه گذاری در طلا

حال که اطلاعاتی درباره شرایط خرید دلار به دست آوردید، باید به مزایای طلا برای سرمایه گذاری اشاره کنیم. گفتنی است که سرمایه گذاری با این دو روش بسته به شرایط و علایق شما دارد، مزایای سرمایه گذاری طلا را در ادامه بخوانید:

 • نقدشوندگی: طلا همواره و به سرعت، امکان تبدیل شدن به پول نقد را دارد.
 • سهولت خرید: خرید یا فروش طلا بسیار ساده، آسان و در دسترس است.
 • سود بالا: قیمت طلا چه در بازارهای جهانی و چه در بازار داخل، روند مثبتی دارد.
 • در دسترس بودن: طلا هم مثل دلار، جنبه فیزیکی داشته و نزد سرمایه‌گذار می‌ماند.

معایب خرید طلا

سرمایه گذاری بر روی طلا، در کنار مزایایی که گفته شد قطعاً  معایبی هم به همراه دارد. با دانستن این معایب، می‌توانید تصمیمات نهایی را برای سرمای گذاری روی طلا یا دلار داشته باشید. بخشی از مهم‌ترین معایب خرید طلا، شامل موارد زیر است:

 • ریسک نگهداری: نگهداری فیزیکی طلا هم مانند دلار، نیاز به شرایط بخصوص با امنیت بالا دارد.
 • مالیات و اجرت: اجرت ساخت، مالیات و سود فروشنده در زمان خرید حساب شده ولی در زمانی که قصد فروش دارید، حذف می‌شوند.
 • نوسان بازار: با وجود صعودی بودن بازار، تحت تأثیر عوامل مختلف در سطح جهان، قیمت طلا هم نوسان پیدا پیدا خواهد کرد.
 • نیاز به سرمایه نسبتاً زیاد: با سرمایه‌های کوچک، نمی‌توان در حد سرمایه‌گذاری طلا خرید. البته صندوق‌های طلا در بورس، این مشکل را حل کرده‌اند.

سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا دلار؟

سرمایه گذاری در طلا یا دلار؟

بسته به توقع شما سر مایه گذاران، میزان سرمایه و شرایطی که دارید، درهر کدام از این روش‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند بهتر از دیگری باشد. با موارد ذکر شده در این مقاله، می‌توانید قضاوت بهتری نسبت به شرایط سرمایه گذارای خود در این زمینه  داشته باشید. ولی از نظر بسیاری از سرمایه داران طلا از نظر پشتوانه محکم، سرمایه قابل اطمینان‌تری است

 در این بین سوال دیگری نیز مطرح می شود سود سرمایه‌گذاری در طلابیشتر است یا دلار؟ بسته به نوسانات جهانی، قیمت هر کدام می‌تواند بیشتر از دیگری رشد کند. هرچند که ارزش هر دو، همواره در حال رشد است.

 

کلام آخر

اغلب سرمایه گذران در زمینه  سرمایه گذاری طلا یا دلار را مطرح می‌کنند. هر دو سرمایه‌های فیزیکی با شیب مثبت از نظر قیمت هستند که نزد خودتان حفظ می‌شود. البته هر کدام مزایا و معایب منحصر به فرد خود را  دارند که در مقاله به طور خلاصه درمورد آن‌ها اشاره کردیم. امید است که نکات ذکر شده برایتان مفید واقع شده و به شما در سرمایه گذاری طلا یا دلار کمک کنند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

1 دیدگاه در “سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا دلار؟”

 1. صبا جباری بهمن 9, 1401

  از نظر من چه طلای زینتی و خریداری شده چه سرمایه گذاری توی خود بازار طلا سودمند تر از بازار دلار

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس