قیمت طلا و سکه 16 اسفند 1401

دیروز قیمت طلا و سکه برای سومین روز متوالی در مسیر کاهشی قرار گرفت. فعالان بازار معتقدند انتشار بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موجب شده، تب هیجانات در بازار ارز و سکه کاهشی شود و به همین دلیل حباب دلار و سکه در حال تخلیه شدن است. از سوی دیگر سیگنال افزایش عرضه این اسکناس آمریکایی در بازار آزاد باعث شده، روند نزولی قیمت دلار به عنوان یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت طلا و سکه ادامه داشته باشد.

واکنش بازار فلز زرد به اخبار سیاسی 

رشد انتظارات تورمی، بازار احتیاطی دلار و تلاش مردم برای انتقال سرمایه‌های ریالی به بازار طلا و سکه، عواملی بود که در روزهای صعود، در بازار فلز زرد از آنها یاد می‌شد. اما در روزهای گذشته بازاری که تشنه اخبار مساعد سیاسی بود به مذاکرات هسته‌ای هیات اعزامی از آژانس انرژی اتمی به تهران واکنش مثبت نشان داده است. سکه که در هفته گذشته سقف ۳۶ میلیون تومان را زده بود، امروز در محدوده قیمتی ۲۸ میلیون تومانی معامله شد. اما انتظارات تورمی را که از سوی تحلیلگران به کرات تاکید می‌شود را نمی‌توان بر روند قیمت‌ها در بازارهای مالی نادیده گرفت.

با این وجود تحلیلگران سیاسی و اقتصادی معتقدند بهبود روابط ایران و آژانس می‌تواند در آینده، به بازگشت طرفین قرارداد برجام بر سر میز مذاکره منجر شود و در نتیجه سمت و سوی انتظارات میان فعالان بازار تغییر خواهد کرد.

طبق خبرها قرار است از امروز نشست شورای حکام با موضوع راستی‌آزمایی و نظارت در ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و اجرای توافق پادمانی آژانس با ایران برگزار شود. معامله‌گران به دنبال نتیجه این نشست نیز هستند تا مسیر حرکتی خود را در روزهای آینده تعیین کنند.

روند نزولی سکه ادامه دارد؟

 ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی در کف کانال ۲۸ میلیون تومانی قرار گرفت. سکه بهار ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد. نیم سکه ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان و ربع سکه نیز ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شد. سکه گرمی نیز به قیمت پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

شما می توانید جهت مشاهده اخبار بروز بازارهای مالی به وب سایت تبریز فایننس مراجعه کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس