آموزش  رایگان پرایس اکشن RTM

آموزش  رایگان پرایس اکشن RTM

برای اینکه بهتر بتوانیم سبک RTM را آموزش دهیم ، باید ابتدا بدانیم که پرایس اکشن RTM چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

سویینگ‌­ها و یا همان نقاط عطف بالا و پایین بازار یا همان High و Low و تست کردن حمایت ­ها و مقاومت ­ها و هم چنین تثبیت روند ؛ نمونه‌هایی از پرایس اکشن به شمار می آیند .

پرایس اکشنRTM برای انواع سرمایه گذاری ها مثل سرمایه گذاری اسکلپ ، سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت مناسب است که می تواند برحسب انتخاب شما ، برای اهداف مختلف به کار رود.

همانطور که گفته شد در پرایس اکشن از هیچ گونه اندیکاتوری استفاده نمی شود و قیمت تنها حقیقت موجود است که براساس میزان عرضه و تقاضا متغییر است.

چرا مطالعه حرکات قیمت در پرایس اکشن به سبک RTM براندیکاتورها ارجحیت دارد؟ اندیکاتورها تابعی از قیمت ها می باشند بنابراین مطالعه ریشه اصلی ، بر مطالعه شاخ و برگ ها ارجحیت دارد.

دلیل دیگر نیز این می باشد که اندیکاتور ها با تاخیر همراهند و به همین دلیل سرعت عمل فرد در گرفتن پوزیشن های مناسب را کاهش می دهند و عملا ریسک به ریوارد های جذاب را از بین می برند. برای مثال ترید براساس کراس مووینگ ها ، بزرگترین فریب اندیکاتور ها به حساب می آید چون همیشه یک سیگنال دیر هنگام و بدون توجه به مارکت به شما می دهد. قیمت، کلید تمامی تحرکات بازار است. توانایی خواندن قیمت، ویژگی است که برای سود کردن در بازار  به آن نیاز دارید. برای پیش بینی بازارهای مالی علی الخصوص بازار ارزهای دیجیتال می توانید از روش پرایس اکشن استفاده کنید، پرایس اکشن انواع مختلفی دارد، یکی از پر استقبال ترین سبک های پرایس اکشن، پرایس اکشن RTM است. این روش سبکی از تحلیل تکنیکال است که، معامله گر بدون استفاده از هیچ اندیکاتوری، تغییرات قیمت روی چارت را بررسی می کند. در این مقاله به آموزش رایگان پرایس اکشن RTM می پر دازیم که با استفاده از آن می توانید نمودارها را تحلیل کرده و سود خوبی را در این بازار کسب کنید.

 

در ادامه می خواهیم بپردازیم به توضیحات اجزای RTM، این مقاله توسط استاد مهدی عبدالهی یکی از اساتید برجسته تبریز فایننس نگاشته شده است.

 

فلگ لیمیت  Fl (flag limit)

این مفهوم را به این شکل می توانیم توضیح دهیم که بدلیل اینکه قیمت، سریع و ناگهانی SNR را می شکند و موسسات وقت این را پیدا نمی کنند که pending orderهای خود را بگذارند در نتیجه پس از شکسته شدن SNR اوردرهای خود را در آن ناحیه می گذارند و اصطلاحا هنگام شکست، اوردرها Fulfilled نمی شوند و بخش زیادی از آن ها باقی می مانند، این باعث می شود که وقتی قیمت دوباره به سطح شکسته شده بر می گردد با حجم زیادی از اوردرها روبرو شده و دوباره پرتاب شود؛ به این زون ساخته شده در Flag limit zone ،SNR می گویند.

Fl یک حرکت Rally base Rally (RbR) یا (DbD) Drop Base Drop است.تشکیل Fl قرا نیست حتما بخاطر زدن به سطح SNR باشد، اگر قیمت ناحیه پرپول را انگلف کند یک رفت و برگشت ایجاد میکند که می توان این رفت و برگشت را FL در نظر گرفت.

 

الگو FTR در پرایس اکشن RTM

FTR مخفف عبارت Fail To Return به معنی ناتوان از برگشت است.

می دانیم زمانی که قیمت به یک مانع SR یا Zone می رسد دو حالت برایش اتفاق می افتد:

 • قیمت مانع را شکسته و از آن عبور می کند.
 • قیمت پس از برخورد به مانع بر می گردد.

زمانی که قیمت مانع را بشکند 2 سناریو برای قیمت می تواند اتفاق بیوفتد:

 • قیمت پس از شکست مانع، برگشته و در خلاف جهت حرکت می کند که اصطلاحا به این اتفاق Breakout Failure گفته می شود.
 • قیمت پس از شکست نمی تواند برگردد و به مسیر خود بعد از شکست ادامه می دهد

در واقع سناریو دوم همان الگوی FTR است، FTR به شما می گوید قیمت باز خواهد گشت. در این الگو، قیمت در ابتدا یک SR ساخته و سپس SR را  می شکند (به عبارت دیگر اینگلف می کند)؛ سپس قیمت دوباره یک SR ساخته و در برگشت چند کندل Base را می سازد، قیمت بار دیگر به سمت SR حرکت کرده و آن را  اینگلف می کند (می شکند).

 

FTR در پرایس اکشن RTM

 

بررسی الگوهای FTR و PAZ در پرایس اکشن RTM

 

با تشکیل شدن این الگو، محدوده ای که قیمت در یک  ناحیه رفت و برگشت انجام داده و اصطلاحا یک گره معاملاتی می سازد و به عنوان زون FTR انتخاب می شود، لازم به ذکر است که این زون ناحیه ای است که انتظار داریم قیمت با رسیدن به آن واکنش دهد.

 • اگر قیمت SR مقاومت را بشکند (اینگلف کند) در زون FTR پوزیشن خرید گرفته اما در صورتی که قیمت SR حمایت را بشکند (اینگلف کند) در زون FTR پوزیشن فروش خواهیم گرفت.
 • اگر SRها از نوع مقاومت باشند (یعنی قیمت high بسازد) FTR ما یک FTR تقاضا خواهد شد.

 

مراحل الگوهای FTR و PAZ در پرایس اکشن RTM

 

 

به طور خلاصه مراحل تشکیل الگوی قیمتی FTR در پرایس اکشن RTM در جدول زیر آورده شده است:

 

الگوی FTR در RTM
تشخیص یک ناحیه فرش و دارای سفارش
ورود قیمت به ناحیه دارای سفارش و اینگلف داخل محدوده
برگشت به یک  FLیا DP و مصرف سفارشات برای ادمه حرکت
رد شدن از نقطه اینگلف و ادمه حرکت
شناخت یک RbR یا DbR

 

کار موسسات این است که در صورتی که در ناحیه ای Pending orderها زیاد است، قیمت را به آن ناحیه می رسانند و با یک تاچ کوچک اوردرها را گرفته در نتیجه نقدینگی را جمع می کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با تحلیل نمودارهای بازار ارزهای دیجیتال می توانید  دوره پرایس اکشنRTM را تهیه کنید.

 

موسسات  برای بدست آوردن نقدینگی بیشتر زون ها را تاچ می کنند و سپس تغییر جهت می دهند؛ بنابراین در هر ناحیه که Pending orderهای زیادی وجود داشته باشد قیمت سعی می کند به آنجا رسیده و اوردرها را بگیرد.

 

FTRهای پلکانی در پرایس اکشن RTM

بین FTRها آنهایی قوی تر هستند که در تایم بالاتر مشخص باشند و با بررسی سواپ گیری دارای سفارش باشند.

زمانی که FTR شکسته می شود، روند عوض شده که در این صورت می توان FTR شکسته شده را همچون یک SR در نظر گرفت و آن را مبنای شناسایی FTRهای جدید در روند جدید قرار داد.

 

PAZ در پرایس اکشن RTM

 

الگو PAZ در پرایس اکشن RTM

 

به ناحیه ای که سفارشاتش مصرف شده و در واقع عرضه و تقاضای آنچنانی در آن ناحیه وجود ندارد PAZ می گویم و رسیدن قیمت به آن ناحیه رو اینگلف در نظر می گیریم. در واقع PAZ ناحیه کم ارزش در بین دو ناحیه (FTR) مهم و دارای سفارش است یا به بیان دیگر ناحیه ای که یکبار سفارشاتش مصرف شده است را می توانیم پاز(PAZ ) بنامیم.

زمانی که FTR تقاضا را بشکند و وارد PAZ شود آنجا زمانی است که تریدر باید دنبال تشکیل FTR های عرضه و گرفتن پوزیشن در آنها باشد چرا که قیمت قرار است به سمت PAZهای بعدی رفته و این به معنی ریزش بیشتر قیمت است.

در واقع تا زمانی که FTRهای تقاضا تشکیل می شود، تریدرها می توانند پوزیشن خرید گرفته و به محض اینکه FTR تقاضا اینگلف شد تریدرها می توانند با تشکیل FTRهای عرضه پوزیشن sell بگیرند. نواحی  (PAZ) به ما کمک می کند تا بتوانیم بازار را بخوانیم و بتوانیم پیش بینی های بهتری از جایی که قیمت در آینده می خواهد برود داشته باشیم.

 

الگو CAPS در پرایس اکشن RTM

 

کپس ها نواحی هستند که در آن قیمت یک تغییر جهت بزرگ می دهد اما سوال بزرگ این است که این الگو چگونه تغییر جهت می دهد؟ هرگاه قیمت با یک مومنتوم قوی بالا می رود، موسسات تصمیم می گیرند تا بخشی از سود خود را سیو کنند لذا این امر باعث شده تا قیمت کمی پایین بیاید. بعد از این نزول، موسسات با خرید مجدد قیمت را بالاتر می برند و قیمت مجددا به صعود خود ادامه می دهند، پس از افزایش مجدد، قیمت در یک محدوده شروع به نوسان می کند.

در این حالت موسسات می توانند تریدرهای خرد را فریب دهند، آن ها با صعود قیمت کاری کردند که معامله گران احساس کنند، قیمت قرار است مجددا بالا رود و به همین علت اوردرهای خرید خود را ست می کنند اما خبری از صعود نیست و به یکباره قیمت ریزش می کند و الگو بازگشتی CAPS ساخته می شود.

دلیل افزایش قیمت پس از سیو سود توسط موسسات برای فریب معامله گران خرد بیشتر در سقف قیمتی است.

شایان ذکر است که این الگو قیمتی در بازار را می توان به الگو کندلی RBD تشبیه کرد چرا که قیمت در ابتدا با مومنتوم قوی بالا رفته و پس از آن نوسان های مشخصی در یک محدوده ساخته است و در انتها نیز قیمت با ریزش شدیدی همراه است.

 

مراحل تشکیل الگو قیمتی CAPS

 

مراحل تشکیل الگو قیمتی CAPS

 

 • ابتدا قیمت با یک مومنتوم قوی صعود می کند لذا در این مکان از نمودار  یک Rally مشاهده می شود.
 • سپس موسسات مقداری از سود خود را سیو کرده لذا همین امر باعث برگشت قیمت می شود (البته این برگشت قیمت مقدار زیادی نیست)، به بیان دیگر قیمت یک Base می سازد.
 • قیمت در فاز اول حرکت خود یک ساختار RBR می سازد، تشکیل Base در این الگو می تواند برای ما یک زون باشد و شکل این زون شباهتی به پرچم در تکنیکال کلاسیک دارد، این زون باید یک زون معتبر باشد.
 • در ادامه این الگو قیمت نوسان می زند، به عبارت دیگر ساختار کندل Base را تشکیل می دهد.
 • در انتهای این الگو نیز با فروش سنگین موسسات و نهنگ ها قیمت به صورت قابل توجهی می ریزد، در واقع یک Drop را تشکیل می دهد.
 • در این مرحله مشاهده می کنید که قیمت در فاز دوم حرکت ساختار RBD و الگوی CAPS را می سازد.
 • فروش سنگین موسسات باعث اینگلف شدن همان زون معتبری خواهد شد که در مرحله اول تشکیل شده بود.

پس از شروط تشکیل الگو CAPS باید به زون فروش اهمیت زیادی بدهید، زون CAPS همان بیسی است که قیمت در آن محدوده درجا زده است و باعث فریب معامله گران خرد شده است، با مشخص کردن آن ناحیه باید صبر کرد تا پوزیشنی هم جهت با ریزش بازار گرفت.

دلیل تاکید بر زون معتبر این است که زمانی که این زون توسط قیمت اینگلف می شود، نشان می دهد که این روند، روند بسیار قدرتمندی بوده لذا می توان این موضوع را عنوان کرد که در صورت بازگشت قیمت به این محدوده باز هم قیمت تغییر جهت می دهد.

هنگامی که قیمت به یک ناحیه دارای سفارشات می رسد و الگوی caps یا پیوت تشکیل می دهد، هنگام برگشت دو کینک (گره معاملاتی) می سازد که اولی سواپ اوریجین تسویه را بر می دارد و به این گره FTC یا faliure to continue می گوییم.

و گره دوم حاصل زدن اوریجین تسویه (مغز یا آخرین گره تسویه) می باشد که این گره را نیز or یا origin می نامیم.

این دو گره عصاره کل لگ هستند و در آینده انتظار این را خواهیم داشت که انتهای پولبک شوند و هر حرکتی که به این گره ها، پس از ساخت سقف یا کف جدید برخورد کند دارای سفارش می شود و گره جدیدی که ایجاد می شود اصطلاحا سواپ (swap) یا حاصل برخورد به این گره های مهم است.

 

الگوی SWAP در پرایس اکشن RTM

 

الگوی SWAP در پرایس اکشن RTM

 

SWAP یک مفهوم است، این مفهوم به تریدر یا معامله گر در بازار می گوید در صورت توجه نکردن قیمت به وجود یک زون قدرتمند عرضه/تقاضا در نمودار و شکست آن، نقش آن زون باید بررسی شود. یعنی اگر تا قبل از شکسته شدن، زون که تشخیص داده بودید عرضه بود باید پوزیشن sell می گرفتید اما با شکست این زون، زون عرضه به زون تقاضا تبدیل شده و باید پوزیشن Buy بگیرید.

فلسفه SWAP این است که وقتی یک زون قدرتمند عرضه وجود دارد بسیاری از معامله گران در آن ناحیه پوزیشن Sell می گیرند و با رسیدن قیمت به آن ناحیه سفارش فروش را باز خواهند کرد. آن ها انتظار دارند که قیمت با رسیدن به زون عرضه ریزش کند اما قیمت در خلاف نظرشان حرکت می کند و به صعود خود ادامه می دهد. در این لحظه فروشندگان در ضرر می روند و هر چقدر که قیمت بالاتر رفته ضرر فروشندگان نیز بیشتر می شود، آن ها با تمام وجود انتظار این را می کشند که قیمت دوباره به زون شکسته شده برگردد تا آن ها بتوانند معامله خود را سر به سر ببندند یعنی با بازکردن یک سفارش خرید، سفارش فروششان بسته شود.

در نتیجه زمانی که قیمت دوباره به زون شکسته شده بر می گردد با تعداد زیادی سفارش خرید متضررها مواجه می شود و به سمت بالا پرتاب می شود. بدین ترتیب پدیده SWAP رخ می دهد و زونی که قبلا یک زون قدرتمند عرضه بود، با شکسته شدن تبدیل به یک زون تقاضا می شود و قیمت را به سمت بالا پرتاب می کند.

 • نکته مهم در ارتباط با الگو قیمتی SWAP این است که تغییر نقش زون ها همیشه اتفاق نمی افتد.
 • SWAP را با SR FLIP اشتباه نگیرید.
 • ترید و معاملاتی که بر اساس SWAP انجام می شود، به دلیل شکسته شدن الگو های FL, FTR, CAPS, QM و … است.
 • الگوهای قیمت به دو شکل می توانند شکسته شوند و SWAP را به وجود بیاورند.

شناخت الگوهای CAPS و SWAP در پرایس اکشن RTM می توانند به شما سیگنال های بسیار مناسبی را در جهت پیاده سازی استراتژی های معاملاتی در خصوص اهرم های معاملاتی و… بدهد.

 

مفهوم فشردگی(compression) در پرایس اکشن RTM

آشنایی با مبحث فشردگی در پرایس اکشن RTM یکی از موارد مهم جهت موفقیت در بازارهای مالی است، فشردگی (CP) شکلی از رفتار قیمت است که به تریدر یا معامله گر نشان می دهد قرار است به زودی در نمودار یک تغییر روند به وجود بیاید، فشردگی در واقع همان الگوی Wedge در تکنیکال کلاسیک است که به دو نوع Wedge صعودی و نزولی دیده می شود.

 

 

مفهوم فشردگی در پرایس اکشن RTM

 

زمانی که فشردگی در نمودار رخ می دهد کف عرضه یا تقاضا از بین می رود همین امر باعث می شود قیمت، حرکت های شارپ و بدون دردسری را بزند؛ در فشردگی قیمت خودش را به یک ناحیه عرضه یا تقاضا واقعی می رساند سپس به سمت نواحی ای با نقدینگی زیاد رفته که این تغییر بر روی نمودار  مورد نظر بازار قابل تشخیص است؛ تریدرها می توانند این مناطق را هدف های خود قرار دهند. همچنین معامله گران می توانند نقطه ای که از آن فشردگی شروع می شود را هم به عنوان تارگت قیمت در نظر بگیرند.

 

فشردگی تقاضا در پرایس اکشن RTM

 

فشردگی تقاضا در پرایس اکشن RTM

 

در این الگو قیمتی، قیمت در ابتدا یک زون قدرتمند تقاضا یا عرضه را تشکیل می دهد، سپس به زون تقاضا برگشته و FTB رخ می دهد در همین لحظه قیمت شروع به صعود کرده اما در مسیر صعود و رسیدن به زون عرضه، پشت سر هم زون های تقاضا تشکیل می دهد به طوری که این زون ها تقریبا همدیگر را تاچ می کنند و هر زون توسط قیمت تست می شود یعنی این زون ها Fresh بودن خود را از دست می دهند و برای هرکدام FTB رخ می دهد. تست شدن زون های تقاضا باعث می شود تا Pending order هایی که خریداران در طول مسیر برای خرید گذاشته بودند مصرف شود و وقتی قیمت به زون عرضه می رسد و با اوردرهای فروش مواجه می شود عملا هیچ اوردر خریدی را در مقابل خودش نبیند و با قدرت تمام توسط زون عرضه به پایین به اصطلاح هل داده می شود.

 • زمانی که فشردگی رخ می دهد، تارگت قیمت همان جایی می شود که فشردگی از آنجا آغاز شده است.
 • فشردگی عرضه نیز این نکات بالا را باید دارا باشد.
 • در فشردگی عرضه قیمت با رسیدن به زون قدرتمند عرضه با شتاب زیادی به سمت پایین سقوط می کند و تا جایی که فشردگی از آنجا شروع شده است، پایین می آید.

 

 

هرگاه یک زون قدرتمند عرضه یا تقاضا رسم می کنید (مثل CAPS,FL,FTRو…) و منتظر گرفتن پوزیشن در آن هستید، باید به مسیری که قیمت تا رسیدن به آن طی می کند نیز دقت کنید و در صورت رخ داد فشردگی اعتبار خیلی بیشتری به زون عرضه یا تقاضای خود اضافه کنید.

 

 

راه های مختلف تشخیص فشردگی در پرایس اکشن RTM

تشخیص فشردگی در RTM
تست کردن زون ها توسط ساختار قیمتی کندل های RBR, DBR, RBD, DBD
وجود بیس های زیاد و پشت سرهم فشردگی را تائید می کند
صعود و نزول های کوچک قیمت را با خط به یکدیگر وصل کنید، دلیل این کار این است که تشخیص داده شود آیا هر صعود با یک نزول جواب داده شده است یا خیر.

نکات تکمیلی فشردگی در پرایس اکشن RTM

به عنوان یک معامله گر باید از CP فقط برای تائید بیشتر زون های قدرتمند (FL, FTR, CAPو…) استفاده کنید و هرگز بر مبنای CP وارد معامله و ترید نشوید؛ در صورت وجود یک زون Departure در مسیر برگشت، می توانید وارد پوزیشن معامله شوید.

 

الگو قیمتی 3DRIVE در پرایس اکشن RTM

 

الگو قیمتی 3DRIVE در پرایس اکشن RTM

 

الگو 3drive مانند فشردگی یک مفهوم approach است، به عبارت دیگر این الگو شیوه نزدیک شدن قیمت به زون را بررسی می کند. الگو قیمتی 3D به این صورت است که قیمت در راه رسیدن به زون عرضه/تقاضا، سه مثلث صعودی/نزولی می سازد. این الگو نوعی فشردگی است چرا که در صورت رسیدن به زون مورد نظر معامله گر، انتظار می رود که قیمت با قدرت برگردد؛ البته این نکته لازم به ذکر است که شما به عنوان یک تریدر نباید تنها با دیدن این الگو وارد معامله شوید.

 

آشنایی بیشتر با الگو 3DRIVE در پرایس اکشن RTM

در الگو 3d فقط تشکیل 3 مثلث صعودی یا نزولی، اهمیت زیادی دارد و اتفاقات قبل از تشکیل این 3 مثلث نباید شما را تحت تاثیر بگذارد، چرا که در پرایس اکشن مدل RTM ساخت این سه مثلث می تواند یک فشردگی زیادی را به وجود بیاورد و در قدم بعدی که قیمت به سمت زون قوی برسد پیش بینی می شود قیمت با یک قدرت خاصی خلاف جهت را پیش بگیرد.

 

لیکوییدیتی (Liquidity)

منظور از نقدشوندگی معیاری به منظور ارزیابی سهولت تبدیل یک دارایی به دارایی دیگر بدون تاثیر بر قیمت آن است. به عبارت دیگر، لیکوئیدیتی نشان می‌دهد یک دارایی را چقدر سریع و راحت می‌توانید خرید و فروش کنید.

اگر یک دارایی نظیر یک رمز ارز Liquidity خوبی داشته باشد، بدون دردسر و با سرعتی بالا قابل خریداری بوده یا به فروش خواهد رسید، بدون این که معامله، تاثیر قابل توجهی روی قیمت آن داشته باشد. نقدشوندگی ضعیف، پایین یا بد، نشان می‌دهد امکان خرید و فروش سریع دارایی میسر نیست. حتی اگر این اتفاق رخ بدهد، معامله، تاثیر منفی روی قیمت خواهد داشت.

وجه نقد یا معادلش را می‌توان لیکوئیدترین دارایی قلمداد کرد، چرا که خیلی سریع به هر چیز دیگر تبدیل می‌شود؛ ممکن است خودروساز، به ازای دریافت بیت کوین حاضر به فروش خودرو به شما نباشد، اما هرگز دست رد به سینه پول نقد نمی‌زند، چرا که کسب آن، دلیل اصلی‌ فعالیتش است! یک دارایی مشابه در دنیای رمز ارز، استیبل کوین است. برخلاف رمز ارزهای عادی نظیر بیت کوین، اتریوم، ترون و دیگر موارد، استیبل‌ کوین‌ها مثل تتر قیمت ثابتی داشته و از نوسانات قیمت در امان هستند. به همین دلیل حتی افرادی که علاقه‌ای به ورود و سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها ندارند، از آن‌ها استفاده می‌کنند.

ارزهای دیجیتال شامل استیبل کوین‌ها هنوز بخشی از استاندارد پرداخت‌های روزمره نیستند، چرا که هنوز به طور گسترده پذیرفته نشده‌اند. از آن جایی که بیشتر حجم بازار کریپتوکارنسی هم‌اکنون در استیبل‌ کوین‌ها صورت می‌پذیرد، می‌توان لیکوییدیتی آن‌ها را بالا دانست.

از طرفی دیگر، املاک و مستغلات، اتومبیل‌های کلاسیک و خاص و همچنین اشیای نادر و کمیاب، از نظر فاکتور نقدشوندگی ضعیف تلقی می‌شوند، چرا که خرید و فروششان کار راحتی نیست. ممکن است یک شی بسیار باارزش و نادر داشته باشید، اما تا زمانی که خریداری برای آن، به قیمتی منصفانه از نظر خود، پیدا نکنید، قادر به خرید دیگر انواع دارایی به واسطه این دارایی ارزشمند نخواهید بود.

یکی از نکات مهم درباره Liquidity که به آن اشاره کردیم، تبدیل شدن به پول نقد بدون از دست رفتن قابل توجه ارزش است. ممکن است ارزش واقعی یک شیء 10 هزار دلار تعیین شود، اما به خاطر ای‌لیکوئید(نقد شوندگی پایین) بودنش، مجبور به فروش به قیمتی پایین‌تر باشید.

تصور کنید هدف شما، خرید یک خودرو به ازای فروش شیء باارزش است. یافتن یک فروشنده خودروی مورد علاقه شما و مایل به معاوضه با دارایی باارزش در اختیارتان، تقریبا عملی غیر ممکن است. در اینجا به پول نقد نیاز دارید. به عبارتی از آن جایی که یافتن جفت مبادله «شی‌ء باارزش / خودروی مورد علاقه» بسیار دشوار و اغلب نشدنی بوده و نمی‌توانید فردی مایل به معاوضه پیدا کنید، بهتر است ابتدا دارایی‌تان را به پول نقد تبدیل کنید. سپس با پول نقد قادر به خرید هر چیزی خواهید بود. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، پول نقد دارای بیشترین میزان لیکوییدیتی است و خیلی سریع می‌توان آن را به هر چیزی تبدیل کرد.

 

پول نقد لیکوئیدترین دارایی دنیا است!

تصور کنید فردی در پی خرید یک یخچال هزار دلاری است. پول نقد بهترین دارایی به منظور کسب محصول مورد نظر به واسطه آن، محسوب می‌شود. به عبارتی، به خاطر لیکوییدیتی بالای پول نقد، خیلی سریع قادر به تبدیل آن به هر چیز دیگر، از جمله یک یخچال، خواهید بود. ممکن است فرد خریدار، با وجود نداشتن پول نقد، یک شی کمیاب (که بالای هزار دلار ارزش‌گذاری شده است) در کلکسیونش نگهداری کرده و حاضر به تعویضش با یخچال باشد، اما به سختی می‌توان فردی متمایل به دریافت آن شی به ازای ارائه یخچال مورد نظر وی، پیدا کرد. در بیشتر مواقع این کار غیر ممکن است.

به همین دلیل او باید قبل از اقدام برای خرید محصول، ابتدا دارایی با لیکوئیدیتی پایین خود (شیء کمیاب) را به یک دارایی با نقدشوندگی بالا تبدیل و سپس از آن برای خرید استفاده کند. البته بازار جنس نادر اولیه لیکوئید نیست، به همین دلیل شاید فروش آن به چند ماه یا شاید سال زمان نیاز داشته باشد، مگر این که فروشنده تخفیفی ویژه در نظر بگیرد. اختلاف قیمت خرید و فروش در یک بازار با نقدشوندگی پایین، زیاد است، در نتیجه احتمال اجبار فروشنده برای ارائه محصول به ازای قیمتی پایین‌تر از عدد مورد نظر، افزایش پیدا می‌کند. در قسمت‌های بعد درباره «اختلاف قیمت خرید و فروش» یا «اسپرد بید – اسک» صحبت می‌کنیم.

 

لیکوئیدیتی دارایی دیجیتال در برابر  دارایی فیزیکی

در حال حاضر، دارایی‌های ملموس (جسمی فیزیکی) در مقایسه با دارایی‌های دیجیتالی، لیکوئیدیتی پایین‌تری دارند. خرید و فروش آن‌ها شامل یک سری هزینه‌های اضافی بوده و انجام مبادله، به زمان قابل توجهی نیاز دارد. علت، فیزیکی بودن جسم مورد معامله است. اما در زمینه مبادله دیجیتال و کریپتوکارنسی، خرید و فروش به معنی جابه‌جا شدن تعدادی صفر و یک در سیستم‌های کامپیوتری است. به همین دلیل از نظر نقدشوندگی در وضعیت بهتری قرار دارند؛ ترید ارزهای دیجیتال خیلی ساده و سریع صورت گرفته و نیازی به جابه‌جایی و رفتن به مکانی دیگر نیست. کافی است خرید و فروش بیت کوین از صرافی  را با زمان تمایل برای خرید یا فروش یک خودرو مقایسه کنید.

البته، این ارزیابی با در نظر گرفتن مقبولیت بالای تعدادی از ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین و اتریوم صورت گرفت. از طرفی دیگر، دارایی دیجیتال محدود به رمز ارزها نیست و حتی یک فایل متنی، تصویر یا ویدیوی باارزش را نیز می‌توان این چنین قلمداد کرد. اگر دارایی دیجیتال را یک کریپتوکارنسی ناشناخته، در انتهای فهرست وب سایت coinmarketcap، در نظر بگیریم، فروش آن در مقایسه با فروش یک خودرو به مراتب سخت‌تر بوده و زمان زیادی طلب می‌کند!

بهتر است  نقدشوندگی را یک طیف در نظر بگیریم. در یک سر طیف، پول نقد و استیبل کوین‌ها قرار دارند. در سوی دیگر دارایی‌های با میزان لیکوییدیتی بسیار پایین نظیر اشیای کمیاب واقع شده‌اند. بقیه انواع دارایی بین آن‌ها قرار می‌گیرند.

 

انواع لیکوئیدیتی از یک دیدگاه

از دیدگاه سنتی، دو دسته لیکوییدیتی داریم:

 • لیکوئیدیتی حسابداری
 • لیکوئیدیتی بازار

 

لیکوئیدیتی حسابداری

نقدشوندگی حسابداری اصطلاحی است که بیشتر در مبحث ترازنامه‌های کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اصطلاح اشاره به سهولت یک شرکت در پرداخت بدهی‌های کوتاه مدت و بدهی‌های جاری خود به وسیله دارایی‌های جاری و جریان نقدی دارد. لیکوئیدیتی حسابداری به طور مستقیم با سلامت مالی شرکت در ارتباط است.

افراد به منظور پی بردن به میزان Liquidity خود کافی است بدهی‌ها را با میزان وجه نقد موجود در بانک یا اوراق بهادار قابل فروش در حساب‌های سرمایه‌گذاری، مقایسه کنند. وضعیت برای شرکت‌ها به منظور مشخص کردن این فاکتور کمی پیچیده‌تر می‌شود، چرا که باید دارایی‌های جاری را در مقابل بدهی‌های جاری قرار داد.

 

لیکوئیدیتی بازار

نقدشوندگی بازار نشان می‌دهد خرید و فروش دارایی‌ها در یک بازار به ازای قیمت‌هایی منصفانه، چقدر امکان‌پذیر است. این قیمت‌ها، نزدیک‌ترین به ارزش ذاتی دارایی تلقی می‌شوند. منظور از ارزش ذاتی، نزدیک بودن پایین‌ترین قیمت مورد نظر فروشنده به بالاترین قیمت مد نظر خریدار است. اختلاف بین این دو مقدار، اسپرد بید / اسک نام دارد. به طور ساده آن را «اختلاف قیمت خرید و فروش» خطاب می‌کنیم. بخش بعدی، مربوط به بررسی همین موضوع است.

نقدشوندگی بازار به لیکوئیدیتی یک دارایی و سرعت تبدیل کردن آن به پول نقد اشاره دارد. در حقیقت، دارایی مورد نظر به قیمتی ثابت و شفاف چقدر قابل فروش است؟

وقتی لیکوییدیتی یک بازار بالا است، عرضه و تقاضای زیادی وجود داشته و همیشه خریداران و فروشندگان متعددی برای ارائه یا به دست آوردن یک نوع خاص از دارایی، حضور دارند. وقتی خریداری برای محصول شما پیدا نمی‌شود، یعنی از نظر نقدشوندگی، وضعیت خوبی ندارد.

لیکوییدیتی را هرگز نباید با سودآوری یکسان تلقی کرد. به عنوان مثال سهام یک شرکت تجاری عمومی لیکوئید است، چرا که خیلی سریع، حتی در صورت کاهش ارزش، در بورس‌ها به فروش خواهد رسید. همیشه فردی علاقه‌مند به خرید آن وجود دارد. ممکن است سهام شرکتی دیگر سود بیشتری برای خریدار داشته باشد، اما به دلایل مختلف نظیر ریسک زیاد بازار حوزه فعالیت و احتمال ریزش ناگهانی قیمت‌ها، کمتر سرمایه‌گذاری مایل به خریدش باشد. در زمان سرمایه‌گذاری، حتما باید این فاکتور بسیار مهم را مد نظر قرار بدهید.

 

چرا لیکوئیدیتی اهمیت زیادی دارد؟

رمز ارزها، در زمره دارایی‌های دیجیتالی قرار می‌گیرند. از طرفی در بالا، دارایی‌های دیجیتال را در مقایسه با اشیای ملموس، از نظر لیکوئیدیتی بهتر خطاب کردیم. پس می‌توان بازار آن‌ها را لیکوئید دانست؟ متاسفانه در عمل، وضعیت به گونه دیگری است.

نمی‌توان نسخه‌ای کلی برای همه رمز ارزها پیچید. به عنوان نمونه، استیبل کوین‌ها مخصوصا تتر، امروز از نظر لیکوییدیتی تقریبا هم‌ سطح با وجه نقد به شمار می‌روند. بیت کوین و اتریوم نیز با وجود نوسان قیمت، در سراسر دنیا به سرعت خرید و فروش می‌شوند. تعدادی ارز دیجیتال دیگر نیز از بازاری لیکوئید بهره برده و خرید و فروش آن‌ها بدون دردسر و سریع صورت می‌گیرد. برخی کریپتوکارنسی‌ها، در مقایسه با بقیه نقدشوندگی بسیار بهتری دارند. هر چه حجم معاملات و بهره‌وری بازار برای تریدرها، بیشتر باشد، به طور طبیعی از نظر لیکوئیدیتی نیز در وضعیت مناسب‌تری قرار دارد.

در بازار برخی ارزها، در هر روز کمتر از چند هزار دلار معامله انجام می‌شود. در تعدادی دیگر، حجم معاملات روزانه چند میلیارد دلار است. برای کوین‌هایی همانند بیت کوین و اتریوم لیکوییدیتی هیچ مشکل خاصی نیست، اما تعداد زیادی از کریپتوکارنسی‌ها با مشکل جدی نقدشوندگی دست و پنجه نرم می‌کنند. حتی بیت کوین و اتریوم نیز با وجود افزایش میزان مقبولیت آن‌ها در مقایسه با چند سال قبل، وجود دستگاه‌های ATM کریپتویی در نقاط مختلف دنیا، پشتیبانی سرویس‌هایی نظیر پی‌پال از آن‌ها و افزایش تعداد پایانه‌های پذیرنده دو رمز ارز نام برده، هنوز توسط عده زیادی در سراسر دنیا یک نوع دارایی تلقی نمی‌شوند.

اهمیت لیکوییدیتی را در زمان ترید آلت کوین‌ها متوجه خواهید شد؛ اگر دارایی‌تان متشکل از چند ارز دیجیتال ای‌لیکوئید باشد، ممکن است قادر به خروج از بازار آن به ازای قیمت مورد نظر نباشید. در این شرایط، اختلاف قیمت خرید و فروش که پیشتر درباره‌اش صحبت کردیم، افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل همیشه بهتر است سراغ رمز ارزهای عجیب و ناشناخته نرفته و برای کاهش ریسک، به خرید و فروش دارایی‌هایی با لیکوییدیتی بالاتر بپردازید.

اگر در یک بازار ای‌لیکوئید یا دارای میزان نقدشوندگی پایین، سفارشی بزرگ قرار بدهید، چه اتفاق رخ خواهد داد؟ در این شرایط، به خاطر تفاوت بین قیمت مورد نظر شما با قیمتی که در نهایت معامله انجام خواهد شد، ضرر می‌کنید. اگر محدودیت قیمت در نظر بگیرید، زمان انجام معامله افزایش پیدا کرده یا هرگز معامله‌ای انجام نخواهد شد.

تحت شرایط مختلف بازار، لیکوییدیتی تغییر پیدا می‌کند. به عنوان نمونه در زمان بحران مالی، اغلب تلاش می‌کنند برای جبران تعهدات مالی یا بدهکاری‌های کوتاه مدت خود، از بازارهایی که پیشتر درونشان سرمایه‌گذاری کرده بودند، خارج شوند.

یکی دیگر از دلایل اهمیت نقدشوندگی، مشخص کردن میزان انعطاف‌پذیری یک شرکت به منظور تامین تعهدات مالی و هزینه‌های غیر منتظره است. این موضوع حتی درباره افراد نیز صدق می‌کند. هر چه دارایی‌های تحت اختیار یک نفر از نظر لیکوییدیتی وضعیت بهتری داشته باشند، در صورت بروز مشکلات مالی راحت‌تر قادر به خروج از آن‌ها خواهند بود.

 

الگو الماس – Diamond در پرایس اکشن RTM

 

الگو الماس - Diamond در پرایس اکشن RTM

 

الگوی Diamond یا TM یک الگوی بسیار فریبنده است که می تواند همه تریدرها را به اشتباه می اندازد لذا این فریب باعث می شود، نقدینگی زیادی برای موسسات و سرمایه گذاران بزرگ اصلی بازار فراهم شود.

الگو Diamond زمانی شکل می گیرد که الگوی QM نقض شده باشد (قیمت آن را اینگلف کند)؛ یعنی برای مثال، H, L, HH, LL, HHH وجود داشته باشد.

در الگو الماس چهار اینگلف رخ می دهد و بدین ترتیب استاپ 4 دسته از تریدرها خورده می شود و نقدینگی ایجاد می شود.

 

متضرر شدن تریدر ها در الگو الماس – Diamond
فروشندگان در سقف
خریداران در کف
فروشندگان در سقف
خریداران روی خط روند

با وصل کردن HH, HHH و نقطه شکست روند به یکدیگر باعث تشکیل یک مثلث خواهد شد، همچنین با وصل کردن LL، HHH و نقطه شکست روند به هم یک مثلث دیگر نیز ساخته می شود، به این ترتیب شکلی شبیه به الماس پدیدار می شود البته در تمامی الگو های RTM نیازی به رسم خطوط رونده حمایت و مقاومت و الگوهای کلاسیک نیست.

 

روند شکل گیری الگوی الماس – Diamond

 

روند شکل گیری الگوی الماس - Diamond

 

ابتدا قیمت به یک زون عرضه/تقاضا برخورد می کند و بر می گردد، پس از رسیدن قیمت به این زون، قیمت به زون واکنش می دهد لذا به علت واکنش قیمت به این زون معامله گران یا تریدرها وارد پوزیشن می شوند. پس از شکست خط SR توسط قیمت، Breakout traderها نیز وارد معامله می شوند. به علت شکست کف، یک الگو QM نیز ساخته می شود اما قیمت در برگشت برای واکنش به زون QM، حرکتی خلاف الگو QM را می زند لذا این باعث می شود که نقدینگی برای موسسات ایجاد شود و هر 4 گروه از معامله گران با ضرر از معامله خارج شوند.

 

مراحل تشکیل Diamond
تشکیل یک QM
الگوی QM نقض شده و یک HHH یا LLL شکل می گیرد (بسته به عرضه یا تقاضا بودن QM)
سپس قیمت تغییر جهت داده و خط روندی که ساخته را می شکند.
با تشکیل الگوی الماس، در بازگشت مجدد قیمت به خط روند شکسته شده، باید پوزیشن sell گرفت.

 

الگو Can Can در پرایس اکشن RTM

الگو Can Can در پرایس اکشن RTM

الگوی Can Can آخرین الگوی قدرتمندی است که در پرایس اکشن RTM در مورد آن صحبت شده است، این الگو نام دیگری نیز دارد، برخی از تریدر ها این الگو را به اسم Dancing Lady می شناسند، الگوی Can Can یک الگوی تازه نبوده و صرفا ترکیب الگوی CAPS با CP (فشردگی) است.

 

Can Can چگونه تشکیل می شود؟

ابتدا قیمت یک RBR می سازد، که بیس آن یک Authentic zone است، این بیس یک زون تقاضاست و شما به عنوان تریدر باید انتظار بازگشت قیمت را داشته باشید اما قیمت به محض رسیدن به این زون با قدرت آن را می شکند. پس از شکست این محدوده، یک الگوی CAPS ساخته می شود.

در ادامه این الگو، قیمت در راه رسیدن به زون CAPS تشکیل compression می دهد و با رسیدن به زون با قدرت شروع به ریزش می کند، به این زون که قیمت را برگردانده Can Can می گویند چرا که این الگو تفاوتی با ترکیب الگوی CAPS و CP ندارد.

 

خلاصه مراحل تشکیل الگو Can Can در پرایس اکشن RTM

برای راحتی یادگیری شما، مراحل تشکیل این الگو در جدول زیر آورده شده است:

تشکیل Can Can
تشکیل یک رالی قدرتمند
برگشت پرقدرت یک زون authentic
برگشت پر قدرت قیمت
شکسته شدن زون authentic
بوجود آمدن فشردگی CP در مسیر رسیدن به زون

الگو Diamond و Can Can در RTM معمولا به ندرت در بازار رخ می دهد اما در صورت وجود این الگو می توانید ریواردهای بسیار بزرگی را از این بازار بدست آورید. نکته دیگر در ارتباط با این الگوها این است که همیشه در فشردگی تارگت و هدف معامله خود را در منشا بوجود آمدن فشردگی قرار دهید.

 

چگونه با RTM معامله کنیم

 1. ابتدا باید در هر تایم فریمی که هستند ماژور ترین قله و دره ای که دارای سطح برخورد قبلی است را مشخص کنید و بررسی کنید که آیا هنگام ایجاد caps (دره یا قله) سفارش جامانده ای را مصرف کرده یا از جای کم ارزشی برگشته ؟ بهتر است این کار را از تایم فریم بالا شروع کنیم و به تایم فریم های پایین ادامه دهیم به اینکار مشخص کردن fo یا eng بودن ابتدا و انتهای لگ می گویم.
 2. پس از مشخص شدن fo یا eng بودن ابتدا و انتهای لگ برایمان مشخص می شود که قیمت قرار است برایمان کف جدید بدهد یا سقف جدید.
 3. الان باید از طریق سواپ گیری گره های دارای سفارش که مصرف شده را مشخص کنیم که معمولا یک گره در سمت fo و یک گره در سمت eng داریم.
 4. با مشخص کردن این محدوده ها می توانیم اوردر limit در بالا یا پایین این محدوده (بستگی به صعودی یا نزولی بودن بازار) بکاریم استاپ خود را کمی دور تر تاز ناحیه قرار دهیم و تارگتمان هم سطح eng خواهد بود.
 5. برای سود بیشتر می توانیم گره های دارای سفارش بعد از سطح eng را مشخص کنیم و آن ناحیه ها را به عنوان تارگت در نظر بگیریم و در صورت fo کردن قیمت در این نواحی دوباره می توانیم پوزیشن بگیریم و تمامی نوسانات چارت را ترید کنیم و علاوه بر ریسک به ریوارد بالا، وین ریت بالا هم داشته باشیم.
 6. بهتر است در نواحی که به ارزش آن شک داریم یا در مشخص کردن fo و eng تردید داریم ، با limit وارد معامله نشویم و منتظر باشیم قیمت به ناحیه ما برسد درصورت fo کردن ناحیه و بعد eng گره تسویه در برگشت قیمت دقیقا همانند  الگوی QM معامله کنیم .

تجربه های من

بنده در یکی از روزهایی که تقریباً تازه شروع به فعالیت در زمینه  پرایس اکشن RTM کرده بودم در طلا با ریسک به ریوارد 1 به 6 سفارشی باز کرده و مطمئن بودم به تیپی خواهد خورد ولی به یکباره مشاهده کردم که  تا آخرین نقطه استاپ لاس من پایین آمد دقیقا از آن نقطه شروع به رشد کرد و منتظر ماندم سفارش خود را  در تی پی نبستم  و در این میان  بحث فراکتال را نیز ترکیب کرده  و یک معامله 1به 18 بستم این یک خاطره خیلی خوبی برای من شد  که هم احساسات خود و هم دانش و خود را برای معاملات  به کار ببرم بدون اینکه ذره ای هیجانی وارد بازار بشوم.

 

جمع بندی

به طور کلی می توانیم بگویک که RTM دقیق ترین سبکی است که به شما دلیل برگشت قیمت، دلیل حرکت قیمت و از همه مهم تر در صورت زدن تار گت یا استاپ لاس دلیل آن را می گوید. شما با این سبک می توانید سناریو برای قیمت ببینید و طبق آن به صورت فراکتالی نواحی دقیق عرضه و تقاضا را مشخص کنید و با ریسک به ریوارد و وین ریت بالا از ترید کردن لذت ببرید.

 

 

تبریز فایننس بزرگترین مجموعه در شمال غرب برگزار کننده های دوره فارکس ، ارزدیجیتال ، پرایس اکشن RTM ، متاورس و  بورس می باشد شما می توانید با مراجعه به سایت آکادمی تبریز فایننس از شرایط دوره ها مطلع شوید، همچنین با مراجعه به صرافی تبریز فایننس از به روزترین قیمت ارز ها مطلع شوید.

 

تبریز فایننس را در یوتیوب سابسکرایب کنید داخل کانال تلگرام تبریز فایننس عضو شوید و حتما پیج اینستاگرام تبریز فایننس دنبال کنید تا از اخبار و اطلاعیه های بروز مطلع شوید همچنین جهت دریافت سیگنال های رایگان فارکس عضو کانال سیگنال فارکس شوید و برای دریافت سیگنال ارز عضو کانال سیگنال ارز شوید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

4 دیدگاه در “آموزش  رایگان پرایس اکشن RTM”

 1. […] به نام ایف میانته به همراه برخی همکارانش با معرفی پرایس اکشن RTM سبکی جامع و کارآمد را عرضه کرد که می‌تواند یک سطح پایه […]

 2. […] اینگولف (eng) کرده است، که بحث اینگولف و اف او را در مقاله آموزش رایگان پرایس اکشن RTM مفصل توضیح داده […]

 3. […] اینگولف (eng) کرده است، که بحث اینگولف و اف او را در مقاله آموزش رایگان پرایس اکشن RTM مفصل توضیح داده […]

 4. […] غضیه تشخیص درست ingolf و fo بودن است و مهم ترین کاری که یک RTM کار انجام بدهد، مهم ترین مبحثی که باید روی آن تمرکز کند […]

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس