آشنایی با مفهوم استخراج و انواع روش‌های استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال


هرگاه صحبت از استخراج ارز دیجیتال می‌شود ناخودآگاه ذهن ما این سؤالات را مرور می‌کند: معنی استخراج ارز دیجیتال چیست؟ پرسودترین ارزهای دیجیتال برای استخراج کدام‌ها هستند؟ آیا هر ارز دیجیتالی را می‌توان استخراج کرد؟ آیا این کار نیاز به دستگاه خاصی دارد یا با کامپیوترهای خانگی هم قابل انجام است؟ چگونه می‌توان سودآوری استخراج را محاسبه کرد؟

برخلاف معادن مرسوم، یک استخراج‌کننده ارز دیجیتال باید یک سیستم سخت‌افزار قدرتمند شامل یک یا چند کارت گرافیک، پردازنده قوی، ابزار خنک‌کننده مناسب، اتصال همیشگی به اینترنت، نرم‌افزار‌های موردنیاز برای استخراج و یک کیف پول ارز دیجیتال داشته باشد. البته عضویت در یک استخر استخراج نیز باید در فهرست الزامات ماینینگ قرار گیرد، برای درک بهتر این مطلب تا انتهای مقاله همراه تبریز فایننس باشید.

مفهوم استراج یا ماینینگ ارز دیجیتال

به فرایند تایید تراکنش ها در شبکه استخراج و یا ماینینگ ارز دیجیتال گفته می شود که این کار با تولید سکه جدید همراه می باشد و این کار با سی پی یو کارت گرافیک و یا ای سیک انجام خواهد شد. همان طور که می‌ دانید استخراج از معادن کاری است که به هزاران سال قبل بر می ‌گردد و انسان ها از قرن ‌های خیلی قبل این کار را انجام می ‌داده اند، چرا که بهترین راه رسیدن به مواد معدنی استخراج می باشد. 

انواع روش های ارز دیجیتال

فرایند ماینینگ از چند روش امکان پذیر است که معروف ترین آنها عبارتند از ماینینگ از طریق پردازنده مرکزی ( CPU )، پردازنده گرافیکی ( GPU ) و تراشه های ای سیک ( ASIC ) .  هر کدام از این روش ها محدودیت ها و مزیت هایی دارند که ماینر ها با توجه به شرایط خود یکی از آنها را برای ماین کردن انتخاب می کنند.

استخراج ارزهای دیجیتال روش‌های مختلفی دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از:

  • استخراج CPU
  • استخراج GPU
  • استخراج ASIC
  • استخرهای استخراج
  • استخراج ابری

ماینینگ از طریق سی پی یو ( CPU ) :

  یکی از اولین روش های استخراج ارز دیجیتال استفاده از سی پی یو کامپیوتر شخصی است . در این روش ماینر از طریق سیستم شخصی ( کامپیوتر و لپ تاپ ) و با استفاده از CPU  یا همان واحد پردازش مرکزی آنها اقدام به فرایند ماینینگ می کند . از جمله معایب این روش زمان بر بودن آن است که در نتیجه نسبت به باقی روش ها کند تر بوده و ارز کمتری را تولید می کند که به صرفه نیست .

اما در صورتی که شخصی تعداد زیادی کامپیوتر شخصی داشته ( اصطلاحا یک مزرعه ) و همچنین دارای منبع انرژی الکتریسیته رایگان و یا ارزان قیمت هم باشد آنگاه استفاده از این روش برای وی به صرفه خواهد بود .

 ماینیگ از طریق جی پی یو ( GPU ) : 

روش دیگر ماینینگ که نسبت به روش قبل برتری دارد و در آن از کارت گرافیک یا همان  GPU کامپیوتر شخصی استفاده می شود به  GPU ماینینگ معروف می باشد . در این روش بر خلاف CPU ماینینگ که از پردازنده مرکزی سیستم برای استخراج ارز دیجیتال استفاده میشد ، کارت گرافیک آن را به کار می گیرد .

برای تولید ارز دیجیتال از این طریق نیاز به یک سیستم پردازنده گرافیکی مناسب داریم . محبوبترین کارت های گرافیکی موجود در بازار که برای ماینینگ از آنها استفاده می شود Nvidia GTX 1080 Ti و  AMD RX 580  می باشند .

 ماینینگ از طریق ای سیک  ( ASIC ) : 

یکی از به صرفه ترین روش های استخراج ارز دیجیتال استفاده از تراشه های مخصوصی به نام ای سیک می باشد . در این روش ماینر با خرید این دستگاه ماینر اقدام به تولید رمز ارز های دیجیتالی و ثبت معاملات دیجیتال می کند .

از جمله مزیت هایی که استفاده از این دستگاه دارد  این است که رمز های موجود در معاملات را خیلی زودتر و راحت تر از CPU و  GPU حدس می زند و با توجه به اینکه در فرآیند ماینینگ هر ماینری که زودتر بتواند کد های موجود در یک معامله را حدس بزند و آن تبادل را در یک بلاک ثبت کند کارمزد را دریافت می کند ، در نتیجه استفاده از این دستگاه ها از این نظر بسیار مفید می باشد .

اما ذکر این نکته لازم می باشد که قیمت این دستگاه ها بالا بوده ولی با توجه به اینکه نسبت به سایر روش ها تعداد بیشتری تراکنش را ثبت می کند و در نتیجه آن درآمد بیشتری را برای ماینر خلق می کند ، می توان گفت که صرفه اقتصادی دارد . از طرف دیگر این دستگاه ها از الگوریتم های خاصی پیروی می کنند که باعث شده تا هر دستگاه ای سیک تنها یکی از انواع ارز دیجیتال را تولید کند ، بنابراین قبل از خرید آن ها لازم است تا نوع ارز استخراجی خود را تعیین کنید .

استخراج ابری (cloud mining):

فرآیندی است که از آن برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می‌شود. این فرآیند با استفاده از قدرت رایانش ابری اجاره‌ای و بدون نیاز به نصب و اجرای مستقیم سخت‌افزار و نرم‌ افزارهای مرتبط کار می‌کند. شرکت‌های ماینینگ ابری به افراد مختلف این امکان را می‌دهند تا برای خود حساب باز کنند و از راه دور در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال با یک هزینه مشخص شرکت کنند. این امر استخراج را برای تعداد بیشتری از مردم در سراسر جهان در دسترس قرار می‌دهد. ازآنجایی‌که این شکل از استخراج از طریق ابر انجام می‌شود، مسائلی مانند سختی نگهداری تجهیزات یا هزینه‌های مستقیم انرژی را کاهش می‌دهد.

چرا ارزهای دیجیتال باید استخراج شوند؟

خب همانطور که گفته شد ماینینگ یا استخراج برای ایجاد رمزارزها جدید و همچنین اعتبارسنجی تراکنش­های موجود استفاده می‌شود. ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین می‌تواند به کلاهبرداران اجازه دهد تا در صورت عدم تایید اعتبار تراکنش­ها، بیش از یک بار از رمزارزهای خود استفاده کنند یا دارایی نداشته خود را در شبکه انتقال دهند. پس وجود این فرایند به صحت تمامی تراکنش‌ها کمک می‌کند.

استخر استخراج چیست؟

استخر ماینینگ یا استخر استخراج ارز دیجیتال به گروهی مشترک از ماینرها اطلاق می‌شود که منابع محاسباتی خود را روی با یکدیگر ترکیب می‌کنند تا با توان بیشتر هش مورد نظر را بیابند و پاداش شبکه را از آن خود کنند.

نکته مهمی‌ که باید به آن توجه کرد این است که تمام سخت‌افزارهای حاضر در یک استخر در یک مکان حضور ندارند و می‌توانند در سراسر جهان پراکنده شده باشند. فقط کافی است تمام ماینرها توان پردازشی خود را با یکدیگر ترکیب کنند.

اگر استخر در نهایت برای حل معادله هش و ایجاد بلاک جدید موفق شود پاداش شبکه را دریافت می‌کند. این پاداش بین افرادی حاضر در نسبت به قدرت پردازشی الحاضقی به استخر و قوانینی که در ابتدا تعیین شده است، تقسیم می‌شود.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج ارزهای دیجیتال

در گذشته و در اوایل ایجاد بازار ارزهای دیجیتال، افراد می‌توانستند با استفاده از پردازنده کامپیوتر و یا کارت گرافیک کامپیوتر خود، ارزهای دیجیتال را استخراج کنند اما امروزه با گسترش شبکه ارزهای دیجیتال و زیاد شدن رقبا در این بازار که از استخرهای استخراج و یا مزارع عظیم با دستگاه‌های ماینر پیشرفته با توان پردازشی بسیار بالا استفاده می‌کنند، دیگر روش‌‌های قدیمی جواب نمی‌دهد و چیزی جز اتلاف وقت و انرژی نیست. برای شروع کار استخراج به امکانات و تجهیزاتی نیاز است که در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد:

1. خط اینترنت

برای استخراج ارز دیجیتال، شما به یک خط اینترنت ADSL نیاز دارید. در این فرآیند، سرعت و حجم اینترنت چندان فرقی ندارد. فقط بهتر است از خطی استفاده کنید که قطع و وصل زیادی نداشته باشد و پایدار باشد.

2. جریان برق

دستگاه‌های ماینر مصرف برق زیادی دارند. به همین دلیل باید برای این مصرف بالا، آمادگی داشته باشید. در ایران استفاده از برق شهری و خانگی برای استخراج ارزهای دیجیتال، منع قانونی دارد و باید برای شروع فعالیت مجوزها و تجهیزات لازم را تهیه کنید.

3. خنک کننده

انواع دستگاه‌های ماینر به علت داشتن پردازش بسیار بالا، گرمای زیادی نیز تولید می‌کنند. برای خنک کردن فضا و نیز دستگاه‌های ماینر باید به فکر خنک کننده‌های قوی باشید. گرم شدن بیش از حد ماینرها ممکن است روی عملکرد و کارایی و طول عمر آن‌ها اثرات مخربی داشته باشند.

4. دستگاه‌های ماینر

دستگاه‌های ماینر تولیدکنندگان محدودی دارند و بیشتر اوقات پیش از تولید پیش فروش شده‌اند. در ضمن به دلیل تحریم‌ها، ایرانیان نمی‌توانند از مجاری قانونی این دستگاه‌ها را تهیه کنند. به همین دلیل شما باید این دستگاه‌ها را از افراد و یا شرکت‌های واسطه خرید کنید. بهترین ماینرهای موجود در بازار انواع مدل‌های دستگاه آی سیک (ASIC) هستند. دقت داشته باشید که در اکثر اوقات این دستگاه‌ها فقط قادر به استخراج یک ارز دیجیتال خاص هستند و از الگوریتم‌های استخراج ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی نمی‌کنند. برای خرید این دستگاه‌ها به سال ساخت و میزان سودآوری کنونی آن‌ها با توجه به شرایط روز توجه کنید. دستگاه‌هایی را برای خرید انتخاب کنید که قدرت هش بیشتر و مصرف برق کمتری داشته باشند و تولید برندهای معتبر باشند.

علاوه بر موارد ذکر شده شما باید کابل‌ها و اتصالاتی را برای اتصال مودم به دستگاه‌های ماینر و دیگر تجهیزات تهیه نمایید. به علاوه باید برای ذخیره ارز دیجیتالی که قرار است استخراج نمایید، یک کیف پول سخت افزاری و یا نرم افزاری معتبر و امن تهیه کنید.

استخرهای ماینینگ در استخراج ارزهای دیجیتال چه تاثیری دارند؟

در سال‌های قبل، هر فرد به تنهایی می‌توانست به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازد. اما با دشوار شدن این فرایند به ویژه در بلاک چین بیت کوین عملا افراد نتوانستند از عهده معادله‌های پیچیده و سخت آن برآیند. زیرا اکثر افراد دستگاه‌های با توان پردازشی و محاسباتی بالا نداشتند و نمی‌توانستند برای ارتقا سیستم‌های خود نیز هزینه کنند. به عنوان راه حلی برای این موضوع، استخرهای ماینینگ به وجود آمدند. استخر ماینینگ (mining pool) یا استخر استخراج در واقع به فضایی گفته می‌شود که ماینرها می‌توانند در آن توان محاسباتی خود را برای استخراج ارزهای دیجیتال به اشتراک بگذارند. در نتیجه می‌توانند در کنار هم بلاک‌ها را تولید کرده و پاداش آن را دریافت کنند. هر کس نیز به اندازه سهمش از پاداش بهره می‌برد. یعنی هر مقدار که ماینر توان محاسباتی به اشتراک بگذارد به همان مقدار سهم خواهد برد.

مزایا و معایب استخر ماینینگ در استخراج ارزهای دیجیتالی

در استخراج ارزهای دیجیتال هم روش‌های فردی و هم روش‌های مشارکتی معایب و مزایایی دارند. در روش فردی لازم نیست پاداش خود را با کسی شریک شوید، اما خب احتمال موفق شدن نیز کمتر از روش گروهی است. در استخر ماینینگ نیز احتمال برنده و بازنده شدن برابر است. اما شانس برنده شدن در مقایسه با روش فردی قطعا بالاتر است. یکی از مزایای جالب استخر استخراج داشتن درآمد ثابت از طریق آن است. می‌توانید درآمد خود را به هر روش و در هر بازه زمانی که می‌خواهید دریافت کنید. همچنین با ملحق شدن به یک استخر هزینه تمامی افراد درصد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. یعنی دیگر لازم نیست هزینه‌های گزافی صرف تایید بلاک‌ها شود.
از معایب استخرهای ماینینگ در ابتدا می‌توان به این مورد اشاره کرد که در صورت بروز مشکل و خطایی در استخر ممکن است فعالیت آن به مدت چند ساعت یا چند روز متوقف شود. بنابراین همه ماینرها در چنین شرایطی متضرر می‌شوند. به علاوه ممکن است مسائلی چون پرداخت کارمزدها و پاداش‌ها نیز مشکلاتی داشته باشد. زیرا قوانین هر استخر توسط اعضای آن تعیین می‌شود و هماهنگ کردن تعداد زیادی عضو می‌تواند گاها دردسر ساز باشد.

کلام آخر

برای استخراج اتریوم ارز دیجیتال، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باید تمام شرایط را مهیا کنید. اگر نمی‌توانید از پس هزینه‌های تجهیزات، برق و … بربیایید، می‌توانید از استخراج ابری و یا پیوستن به استخرهای استخراج کمک بگیرید. در این روش‌ها هم باید هزینه کنید، اما این هزینه‌ها نسبتاً کمتر از روش‌های انفرادی هستند. همچنین دیگر سختی‌های جمع‌آوری و نگهداری تجهیزات و تأمین کردن انرژی را ندارند. اگر می‌خواهید ارز دیجیتال استخراج کنید باید همه جوانب آن را در نظر بگیرید و سپس دست‌به‌کار شوید. اگر می‌خواهید از استخرهای استخراج و یا استخراج ابری استفاده کنید باید در مورد شرکت ارائه‌دهنده تحقیقات لازم را انجام دهید تا خدایی نکرده سرمایه‌ و پولتان دست کلاه‌برداران نیفتد.

اگر می خواهید درآمد دلاری داشته باشید به سایت تبریز فایننس مراجعه کنید تبریز فایننس برگزار کننده دوره ارز دیجیتال ، فارکس ،پرایس اکشنRTM ، متاورس و بورس می باشد

1 دیدگاه در “آشنایی با مفهوم استخراج و انواع روش‌های استخراج ارز دیجیتال”

  1. حسن احمد شاهی بهمن 11, 1401

    الان بازم کسی هست که خودش شخصا استراج انجام بده؟

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.