هر آن چیز که باید درمورد هاردفورک واسیل کاردانو بدانید

رقابت کاردانو و اتریوم در هاردفورک‌ها نیز ادامه دارد؛ یک هفته بعد از مرج اتریوم شاهد هاردفورک واسیل کاردانو خواهیم بود. کاردانو که به اتریوم ژاپنی نیز معروف است، از ابتدا برنامه داشت تا با یک سری هاردفورک به اهدافش دست پیدا کند. انتظار می‌رود هاردفورک واسیلکاردانو پس از مدتی تاخیر در ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) اجرا شود و مقیاس‌پذیری و عملکرد این شبکه را بهبود ببخشد. در این مقاله با اشاره به هاردفورک‌های مهم قصد داریم بررسی کنیم که هاردفورک واسیل کاردانو چیست و چه تغییراتی در این شبکه ایجاد می‌کند؟ همچنین به اثر هاردفورک Vasil بر قیمت ADA نیز می‌پردازیم. تا انتهای مقاله با تبریزفایننس همراه باشید.

هاردفورک واسیل کاردانو چیست؟

هاردفورک واسل کاردانو چیست

هاردفورک واسیل کاردانو

واسیل یکی از هاردفورک‌های مهم در نقشه راه کاردانو است که به یاد ریاضیدان فقید بلغاری و عضو برجسته جامعه کاردانو Vasil Dabov نام‌گذاری شده است. اجرای این هاردفورک با دو بار تاخیر مواجه شد. ابتدا برای ماه ژوئن برنامه‌ریزی شده بود، سپس اعلام شد که برای تست‌های بیشتر در جولای اجرا می‌شود و نهایتا ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) به عنوان زمان اجرای هاردفورک واسیل معرفی شد.

در شبکه‌های بلاکچینی به هر تغییر و آپدیتی فورک گفته می‌‌شود که می‌تواند Softwork یا Hardfork باشد. اصطلاح هاردفورک نشان‌دهنده یک تغییر اساسی در یک شبکه بلاکچینی است که باعث تمایز عملکرد شبکه قدیمی و شبکه جدید می‌شود. پس از هر هاردفورک نودها باید به‌روزرسانی کنند، در غیر این صورت نمی‌توانند با شبکه جدید ارتباط بگیرند. مقاله زیر اطلاعات کاملی در رابطه با فورک‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای اجرای هاردفورک Vasil سه پیش‌نیاز در نظر گرفته شده بود که با محقق شدن آن‌‌ها به نظر می‌رسد این بار در تاریخ تعیین شده، واسیل انجام خواهد شد. این سه مورد عبارتند از:

 • ۷۵ درصد از بلاک‌های تولید شده باید توسط نودهایی ایجاد شود که به نسخه ۱.۳۵.۳ آپدیت شده‌اند.
 • ۲۵ صرافی‌ برتر که بیش از ۸۰ درصد نقدینگی ADA را ارائه می‌دهند، به نسخه ۱.۳۵.۳ آپگرید شده باشند.
 • ۱۰ برنامه‌ غیرمتمرکز برتر کاردانو بر اساس TVL (ارزش کل قفل شده) آماده پشتیبانی از واسیل باشند.
توییت الزامات واسیل کاردانو

بد نیست مروری کوتاه بر نقشه راه کاردانو داشته باشیم تا جایگاه واسیل در این مسیر را متوجه شویم. نقشه راه کاردانو شامل ۵ مرحله اصلی است که بسیاری از قسمت‌های هر مرحله به موازات هم پیش می‌روند. مراحل نقشه راه کاردانو عبارتند از:

 • بایرون (Byron): ایجاد معماری بنیادی شبکه
 • شلی (Shelley): تمرکززدایی در شبکه کاردانو
 • گوگن (Goguen): امکان تعریف قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز
 • باشو (Basho): مقیاس‌پذیری و بهبود عملکرد
 • ولتر (Voltaire): راه‌اندازی سیستم‌های خزانه‌داری و رای‌گیری

هاردفورک واسیل با ایجاد تغییراتی در شبکه کاردانو تعامل با قراردادهای هوشمند را تسهیل کرده، کارایی این شبکه را بالا برده و مقیاس‌پذیری را افزایش می‌دهد.

هاردفورک واسیل (Vasil)

هاردفورک واسیل همانطور که گفتیم برای ماه ٰژوئن برنامه‌ریزی شده بود، اما اجرای آن به تعویق افتاد و در سپتامبر اجرا خواهد شد. این هاردفورک ۵ مکانیسم کلیدی را برای بهبود عملکرد بلاکچین کاردانو به همراه خواهد داشت که در بخش بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تغییرات هاردفورک واسیل با افزایش سایز بلاک‌ها، مقیاس‌پذیری و کاربرد کاردانو را افزایش خواهد داد. همچنین پیچیدگی ایجاد و استقرار برنامه غیرمتمرکز روی کاردانو تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. یکی دیگر از مواردی که تمرکز Vasil روی آن است، اسکریپت‌های پلوتوس است.

Script به برنامه‌های کوچکی گفته می‌شود که با زبان‌های برنامه‌نویسی و با هدف جلوگیری از انجام وظایف تکراری و خودکار کردن آن‌‌ها نوشته می‌شود. این اسکریپت‌ها به طور مداوم روی زنجیره وجود خواهند داشت تا در صورت نیاز بتوان به آن‌ها ارجاع داد. این موضوع کارایی شبکه را بالاتر خواهد برد، زیرا دیگر نیاز نیست تا اسکریپت در هر تراکنش گنجانده شود.

هاردفورک واسیل چه تغییراتی در کاردانو ایجاد خواهد کرد؟

تغییرات هاردفورک واسیل در کاردانو

تغییرات هاردفورک واسیل کاردانو

هاردفورک واسیل می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد شبکه کاردانو بگذارد و برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه را افزایش دهد. واسیل ۵ مکانیسم کلیدی را به همراه دارد که منجر به بهبود عملکرد کاردانو می‌شود.

آیا واسیل مهم‌ترین هاردفورک کاردانو است؟

هاردفورک‌های کاردانو اهمیت قابل توجهی در تحقق نقشه راه آن دارند و معمولا پیچیدگی‌های فنی زیادی به همراه دارند؛ بنابراین انتخاب مهم‌ترین هاردفورک برای کاردانو کار بسیار سختی است. واسیل یکی از دو هاردفورکی است که کاردانو را از فاز گوگن به باشو خواهد برد.

یک رویکرد برای انتخاب مهم‌ترین هاردفورک این است که ببینیم چه چیزی بالاترین درجه اهمیت را در شبکه کاردانو دارد. غیرمتمرکز، مقیاس‌پذیر و قابل استفاده بودن همگی ویژگی‌های بسیار مهمی هستند، اما هدف اصلی کاردانو چه بوده است؟

هدف نهایی و فلسفه کاردانو این است که خدمات انحصاری فضای سنتی و متمرکز را از طریق بلاکچین و به شیوه‌ای غیرمتمرکز در دسترس عموم قرار دهد. برای دسترسی به این هدف کاردانو باید قابلیت ایجاد و استقرار قراردادهای هوشمند را ایجاد می‌کرد که این اتفاق در هاردفورک آلونزو رخ داد.

با توجه به این مطالب اگرچه واسیل مقیاس‌پذیری، استفاده و کارکرد بیشتر را برای Cardano به ارمغان می‌آورد، اما آلونزو را به واسطه فراهم کردن امکان ایجاد قراردادهای هوشمند می‌توان نقطه عطفی در نقشه راه کاردانو دانست.

کلام آخر

هاردفورک Vasil از نظر بنیادی قابلیت‌های شبکه کاردانو را بهبود می‌بخشد، اوضاع را برای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز بهتر می‌کند و در نتیجه استفاده از بلاکچین کاردانو و ارز دیجیتال ADA را افزایش می‌دهد. اجرای درست واسیل در بلندمدت می‌تواند باعث افزایش ارزش ADA شود، اما تاخیرهای صورت‌گرفته در اجرای این هاردفورک و روند فعلی بازار احتمال افزایش قیمت در کوتاه‌مدت را کمرنگ کرده است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

1 دیدگاه در “هر آن چیز که باید درمورد هاردفورک واسیل کاردانو بدانید”

 1. مشدی پور بهمن 20, 1401

  قشحیدی الریز اریماسین

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس