قیمت دلار 15 فروردین 1402

بعد از گذشت ۱۴ روز از آغاز سال جدید قیمت دلار متاثر از اخبار سیاسی و برخی تصمیمات دولتی در مسیر نزولی قرار گرفت. دیروز قیمت دلار متعاقب انتشار برخی اخبار در مورد همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کاهش هشت هزار تومانی قیمت پایه دلار در مسیر نزولی قرار گرفت.

در ۱۳ روز نوروز ۱۴۰۲ این اسکناس آمریکایی در مسیر صعودی قرار داشت. این روند افزایشی بازار، گمانه‌زنی‌ها را برای بازگشایی رسمی بازارها داغ کرد. افزایشی‌های بازار دست بالا را داشتند و گمان می‌کردند قیمت دلار در کانال‌های بالاتر خواهد نشست. در ماه‌های گذشته تحلیلگران اقتصادی بر تاثیر اخبار سیاسی بر تعیین و تکلیف قیمت دلار تاکید کردند. این موضوع در روزهای پایانی سال‌ گذشته و در روزهای اخیر مصداق پیدا کرد.

دیروز ۱۴ فروردین 1402 قیمت دلار از نیمه کانال پنج، سه پله عقب‌نشینی کرد. این موضوع باعث شد فروشندگان بیشتری در بازار پشت خطی فعال شوند. به نظر می‌رسد با شروع جدی معاملات دلار در بازار آزاد، سمت عرضه قدرت بیشتری گرفته است. این در حالی است که پافشاری مرکز مبادله ارز و طلا بر قیمت ۴۰ هزار و ۲۰۰ تومانی همچنان پابرجاست.

همراهی بازارهای همسایه با کاهش دلار تهران

دیروز قیمت بازارهای همسایه نیز در مسیر کاهشی باز شد. قیمت دلار هرات ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان شد. دلار سلیمانیه به کف کانال ۵۰ هزار تومانی برگشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد.

درهم امارات که در نخستین معامله امروز نزدیک کانال ۱۵ هزار تومانی باز شد با کاهش قیمت همراه شد و در لحظه نگارش این گزارش به قیمت ۱۴ هزار و ۳۵۰ هزار تومان رسید.

داشتن حساب ارزی لازمه خرید دلار توافقی

گفته می‌شود دیروز طبق اعلام بانک مرکزی، فروش دلار سهمیه‌ای با کارت ملی، از روش پرداخت اسکناس به خریدار به روش واریز به حساب ارزی خریدار تغییر کرده است.

در این اطلاعیه آمده است: از روز دوشنبه 14 فروردین 1402 روش فروش ارز به صورت اسکناس در سرفصل تامین نیازهای ضروری (کد 56) به متقاضیان از روش پرداخت اسکناس به متقاضی به روش واریز به حساب ارزی متقاضی نزد بانک‌ها تغییر می‌کند. جزئیات فرایند مذکور به زودی اعلام خواهد شد.

در ادامه آمده است: صرافی‌هایی که در روزهای گذشته اقدام به خرید اسکناس از بازار متشکل معاملات ارزی نموده‌اند، با قید تسریع نسبت به فروش اسکناس‌های مذکور در سرفصل تامین نیازهای ضروری (کد 56) طبق روال قبلی اقدام نموده و وضعیت باز ارزی خود را در روز جاری صفر نمایند.

بر اساس این اطلاعیه شرایط فروش ارز با کارت ملی تغییر کرده و دیگر به خریداران ارز سهمیه‌ای اسکناس تحویل داده نمی‌شود. بنابراین خریداران باید حساب ارزی داشته باشند تا به حساب آنها واریز شود. به اعتقاد کارشناسان بازار این موضوع می‌تواند به کاهش تقاضای دلار توافقی و نهایتا کاهش قیمت دلار منجر شود.

همراهان عزیز جهت مشاهده اخبار بروز بازارهای مالی به سایت تبریز فایننس مراجعه کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس