قیمت دلار 4 اسفند 1401

در دومین روز از آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا قیمت دلار افزایش یافت. دیروز صرافی‌ها دلاری برای عرضه نداشتند و تقاضا برای این اسکناس آمریکایی بالا بود. آیا ناخدا می‌تواند آشفتگی بازار ارز را سامان دهد؟ 

دیروز قیمت دلار کانال عوض کرد و در مسیر افزایش قیمت قرار گرفت. این در حالی است که ساعت ۱۱ صبح روز گذشته مرکز مبادله ارز و طلا با هدف مدیریت بازار ارز و قیمت دلار راه‌اندازی شد.

اما دیروز سامانه ناخدا در بازار معکوس عمل کرد، در حالی که قرار بود این سامانه جایگزین بازار آزاد معاملات ارز شود، اما فعلا آشفتگی را برای معاملات دلار همراه داشته است.

دست صرافی‌ها از دلار کوتاه شد

فعالان بازار دیروز سردرگم بودند و صرافی‌ها نیز دلاری برای عرضه نداشتند. این در حالی است که بازارهای موازی نیز وارد کانال ۵۰ هزار تومانی قیمت شدند. چهارشنبه سومین روز اسفندماه است و قیمت دلار هرات با نرخ ۵۰ هزار و ۳۸۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه به قیمت ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

در روز گذشته درهم با قیمت ۱۴ هزار و ۱۸۰ تومان باز شد و با افزایش پلکانی به نرخ ۱۴ هزار و ۳۲۰ تومان نیز رسید، اما در ادامه روز و در آخرین معامله نقدی به قیمت ۱۴ هزار و ۲۸۰ تومان رسید و کمی کاهش داشت.

برخی فعالان بازار می‌گفتند در صورتی که دیروز نرخ حواله درهم  زیر محدوده 13 هزار و 800 هزار تومانی ثابت بماند، احتمال کاهش قیمت دلار وجود دارد ولی در صورت برگشت درهم به بالای محدوده مذکور، کاهش قیمت اسکناس آمریکایی دشوار خواهد بود. به نظر می‌رسد سناریوی دوم معامله‌گران درست از آب درآمده و با افزایش قیمت درهم، کاهش قیمت دلار به سختی امکانپذیر است.

مدیریت قیمت دلار با سامانه‌درمانی

روز گذشته با افتتاح مرکز مبادله ارز و طلا معامله‌گران امید داشتند این مرکز بتواند تمام نیازهای بازار را در طولانی‌مدت پاسخ دهد و چاره‌ای برای آشفتگی‌های بازار ارز باشد. این در حالی‌ است که هنوز یک روز از راه‌اندازی مرکز مذکور نگذشته و این اسکناس آمریکایی بر مدار رشد قیمت قرار گرفته است.

تحلیلگران بازار معتقدند بازارساز فعلا ابزار کنترلی جدی در دست ندارد. متغیرهای موثر بر قیمت دلار و بازارهای مالی در پیچیده‌ترین حالت ممکن قرار دارند و انتظارات تورمی به ویژه برای سال‌ آینده بسیار بالاست، بنابراین تا زمانی که موارد مورد اشاره تسهیل نشود قیمت دلار با سامانه و حرف‌درمانی پایین نمی‌آید.

تقاضای خرید دلار بالا رفت

کامبیز افسری فعال بازار درباره وضعیت امروز بازار ارز و قیمت دلار در صرافی‌ها و بازار آزاد گفت: قیمت دلار یک کانال از محدوده ۴۰ هزار تومان بالاتر رفته و در کانال جدید در پله اول قرار گرفته است. این در حالی است که احتمال افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه افتتاح مرکز مبادله ارز و طلا فعلا تاثیری بر بازار دلار نداشته اظهار کرد: این اقدام ۶ سال پیش هم انجام شد و تاثیری در بازار نداشت. تنها تفاوت آن با سال‌های گذشته سیستمی شدن روند و حذف کاغذبازی است.

افسری با اشاره به آشفتگی بازار خاطرنشان کرد: فروش دلار توافقی کلا قطع شده و دلار در بازار دست به دست می‌شود و صرافی‌ها هیچ دلاری ندارند و دلار مسافرتی نیز ۵۰۰ یورو در فرودگاه و پشت گیت به مسافران داده می‌شود.

همراهان عزیز شما می توانید برای مشاهده اخبار بروز ارز دیجیتال و فارکس به وب سایت تبریز فایننس مراجعه کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس