ارز دیجیتال یا فارکس کدام یک برای شروع و کسب درآمد بهتر است؟

اگر علاقه‌مند به کسب درآمد دلاری هستید و برای این کار، خرید و فروش در بازارهای مالی را انتخاب کرده‌اید، بدون شک با دو راهی ارز دیجیتال یا فارکس روبه رو می شوید. در این دو راهی قرار است کدام مسیر را انتخاب کنید؟ دنیای کریپتوکارنسی یا دنیای فارکس؟ اصلا فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال؟ اما این درست است که به طور تخصصی باید مبانی، اصول و شرایط یکی از بازارهای مالی را یاد گرفت و در آن فعالیت کرد. دست کم در ابتدا این‌گونه است اما در ادامه می‌توان در صورت تمایل از امکانات و فرصت‌های بازارهای دیگر هم بهره‌مند شد. برای رفع سوالات خود و انتخاب یکی از بازار ها برای فعالیت و ترید تا انتهای این مقاله همراه تبریز فایننس باشید.

فارکس یا ارز دیجیتال بهتر است

ترید در فارکس یا ارز دیجیتال هر دو مزیت‌های خاص خود را دارد. برای علاقمندان به ترید در بازارهای مالی هر دو این بازارها جذابیت‌هایی دارند که نمی‌توان از این جذابیت‌ها به راحتی عبور کرد. برای اینکه درباره سرمایه گذاری در فارکس یا ارز دیجیتال تصمیم‌گیری کرده و در نهایت یکی از این دو بازار را انتخاب کنید، ابتدا باید فاکتورهای مهم و تاثیرگذار برای انتخاب یک بازار مالی را بررسی کنید. در غیر این صورت هر تصمیمی از روی هیجان و یا حرف و حدیث‌هایی است که در سایت ها و مقالات مختلف دیده می‌شود. دقت کنید که به دنبال جهت‌دهی به ذهن شما عزیزان برای انتخاب هر یک از این دو بازار نیستیم و تمایل داریم تا در نهایت تصمیم نهایی را به خود شما واگذار کنیم.

بازار فارکس چیست؟

بازار فارکس(Forex)، برگرفته از عبارت Foreign Exchange Market، به معنای تبادل ارز خارجی است و به عنوان بزرگترین بازار مالی بوده که اغلب افراد برای سرمایه گذاری و کسب درآمد دلاری آن را انتخاب می کنند. از جمله مواردی که در این بازارها مورد معامله قرار می گیرد، طلا، ارز، نفت و سهام های کشور آمریکا است. از جمله مزیت هایی که این بازار دارد این است که می توانید با هر واحد پولی وارد معامله شوید. ارز شما می تواند به دلار، پوند، یورو، ین و … باشد.

زمان فعالیت کاری بازار مالی فارکس برمبنای تقویم کاری بین المللی، از روز دوشنبه تا جمعه به صورت 24 ساعته فعال است. ناگفته نماند برای انجام معاملات فارکس همچون بازار بورس نیاز به شرکت های کارگزاری است. شرکت های کارگزاری (یا همان بروکر) به عنوان واسطه بین خریدار و فروشنده هستند. از جمله مواردی که می توانند بر بازار فارکس تاثیرگذار باشند، نرخ بیکاری، تورم، بهره و … است.

برای مطالعه بیشتر در باره بروکر ( کارگذاری) می توانید به مقاله معرفی مناسب ترین بروکر های فارکس ، مزایا و معایب آنها مراجعه کنید.

مزایا و معایب بازار فارکس

10 ردیف به عنوان مزایای فارکس و هشت مورد از معایب بازار فارکس لیست و بررسی شده اند، این موارد علاوه براین که جزئی از وبژگی های بازار فارکس هستند نشان دهنده ماهیت آن نیز است.

مزایای بازار فارکس

1  انعطاف پذیری  Flexibility in trading
2  کنترل فردی  Individual Control
3  حساب های تمرینی  Practicing
4  شفافیت  Transparency in information provided
5  هزینه های معاملاتی  Reasonable Cost
6  قدرت اهرم  Profitable Gain
7  نقدشوندگی بالا  High Liquidity
8  عدم دخالت بورس مرکزی  No involvement of Central Exchange
9  بازار 24 ساعته  Works 24 hours
10  گزینه های معاملاتی  Trading symbols

انعطاف پذیری (Flexibility in trading)

معامله گران در فارکس می توانند بصورت لحظه ای با قرار دادن موقعیت خرید یا فروش در هر زمانی از روز معامله کنند (به جز روز های تعطیل میلادی). (Flexibility in trading) یک مزیت عالی برای این بازار محسوب می شود و افرادی که در طول روز مشغول کار دیگری (شغل اصلی) هستند می توانند در ساعات غیر اداری، به فعالیت در فارکس بپردازند.

کنترل فردی (Individual Control)

یکی از مزایای فارکس این است که خود شخص کنترل کاملی نسبت به انجام معاملات دارد. هیچ کس یک شخص را مجبور به معامله کردن در فارکس نمی کند و فرد با آگاهی کامل نسبت به فعالیتی که انجام می دهد وارد یک بازار بزرگ با حجم متوسط روزانه بین 6 تا 10 تریلیون دلار می شود. همچنین در تجارت و خرید و فروش ارزها تصمیم گیرنده تریدر است که با توجه به دانش و تجربه فردی خود این کار را انجام می دهد. بنابراین یک معامله گر  کنترل کامل بروی فعالیت خود در بازار دارد که نتیجه این کنترل سود یا زیان را برای او رقم می زند.

وجود حساب های تمرینی (Practicing)

یکی دیگر از مزایای فارکس وجود حساب های تمرینی است، هنگامی که فردی به تازگی وارد دنیای تجارت فارکس می شود از نظر تجربه و آشنایی با نوسانات این بازار یک فرد مبتدی محسوب می شود. برای چنین فردی یک حساب نمایشی یا همان حساب دمو مشهور وجود دارد که کاملا با تغییرات نمودار های زنده بازار مطابقت دارد. فعالیت در این حساب هیچ گونه خطری ندارد و یک تریدر تازه کار می تواند توانایی و سطح دانش خود را مورد ارزیابی قرار دهد. این حساب رایگان است و به عنوان وسیله ای عالی برای آزمایش، بهبود و سازماندهی مهارت های جدید بسیار کاربرد دارد و همیشه برای یک تریدر مفید است.

شفافیت (Transparency in the information provided)

تغییر جریان قیمت در بازار فارکس نتیجه یک خواست جمعی در بین تمام فعالان این بازار است. به صورت مشخص تر هیچ کس نمی تواند عرضه و تقاضا را به صورت عمده در اختیار بگیرد و نرخ ارز را آن گونه که دوست دارد هدایت کند. بانک های بزرگ، تعیین کننده نرخ ارز در بازار هستند و این یک واقعیت است. درست است که اکثر ارزها از سیستم نرخ ارز شناور پیروی می کنند و عرضه و تقاضا نرخ ارز را مشخص می کند. بنابراین بانک های بزرگ با بیش از 70 درصد از حجم معاملات فارکس سازندگان این بازار هستند اما هیچ کدام به تنهای قادر به تغییر روند بازار نمی باشند.

هزینه های معامله (Reasonable Cost)

تجارت بیشتر از هر جای دیگری، در بازار فارکس انجام می شود. به همین دلیل است که فارکس نقدینگی بی نظیری را در اختیار معامله گران خود قرار می دهد تا در هر زمان که بخواهند، در عرض چند ثانیه وارد بازار و از آن خارج شوند. همچنین لازم به ذکر است که هزینه های معامله نسبت به بروکرها و سیاست های آن ها می تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی ترید در بازار فارکس نسبت به خیلی از بازارهای مشابه از هزینه های کمتری برخوردار است و همین امر باعث جذابیت فارکس نسبت به سایر مارکت ها شده است.

قدرت لوریج (Profitable Gains)

لوریج در فارکس قابلیتی است که به معامله گر اجازه معاملات بیش از حد توان حساب معاملاتی اش را می دهد. به عبارت دیگر اهرم نیرو یا لوریج امکان معامله با سرمایه های کوچک را فراهم می کند.

نقدشوندگی بالا (High Liquidity)

بازار ارز فارکس دارای بیشترین تعداد شرکت کننده در مقایسه با سایر بازارهای مالی است. حجم نقدشوندگی بالا این امکان را به فعالان این بازار می دهد در هر لحظه از بازار با هر نرخ قسمتی وارد و بلافاصه از آن خارج شوند.

در واقع این حجم از نقدشوندگی بیشتر در جفت ارزهای مهم بازار وجود دارد، این ارزهای به دلیل تقاضای زیاد بین المللی که نشات گرفته از عدم دخالت دولتی در نرخ ارز است، بوجود می آید.

عدم دخالت بورس مرکزی (No involvement of Central Exchange)

فارکس یک مکان، سازمان، دفتر یا ساختمان خاص نیست همچنین یک نفر یا یک گروه مالک آن نیست و توسط هیچ نهادی سازماندهی و کنترل نمی شود. فارکس مثل جاده ها و اتوبان های روی سطح زمین است که ابتدا و انتهایی برای آن وجود ندارد و مانند یک شبکه به یک دیگر متصل هستند و کسانی که داخل ان هستند نمی توانند ادعای بر مالکیت داشته باشند. فقط تاثیر برخی متفاوت نسبت به دیگران است. این بازار تحت مالکیت عرضه و تقاضا قرار دارد.

بازار به صورت 24 ساعته باز است (Works 24 hours)

فارکس  بازاری 24 ساعته  است و به غیر از دو روز آخر هفته به میلادی (شنبه و یکشنبه) در حال فعالیت است. معامله گران می توانند این کار را به صورت پاره وقت انجام دهند و در هر ساعت که راحت هستند کار کنند. هر فرد می تواند روند فعلی بازار را مشاهده کرده و در نمادی وارد بازار شود.

گزینه های معاملاتی (Trading symbols)

بازارهای فارکس گزینه های متنوعی برای تجارت در اختیار معامله گران قرار می دهد. معامله گران می توانند صدها جفت ارز را معامله کنند. هیچ محدودیتی برای انتخاب جفت ارز ها وجود ندارد. همین امر فرصت های زیادی را پیش روی معامله گران قرار می دهد تا کسب سود کنند.
معامله گران می توانند جفت ارز هایی را انتخاب کنند که اطلاع بیشتری از وضعیت اقتصادی آن ها دارند.

معایب بازار فارکس

1  خطر لوریج  Risk factor
2  نمایش تک نفره  One Man Show
3  انعطاف پذیری  Flexibility in trading
4  نوسانات بالا   High Volatility
5  بازار 24 ساعته  Works 24 hours
6  ترس  Fear
7  گزینه های معاملاتی  Trading symbols
8  هزینه های معاملاتی  Reasonable Cost

خطر لوریج (Risk factor)

کارگزاری های فارکس حداکثر لوریج را ارائه می دهند. بار معنایی اهرم به خودی خود همراه با خطر است. ضریب اهرمی که کارگزاری ها در اختیار معامله گران قرار می دهند ارقام بسیار بزرگی را پوشش می دهد.

ضریب لوریج بالا = سود زیاد ضریب اهرمی بالا = زیان زیاد
ضریب لوریج پایین = سود کم ضریب اهرمی پایین = زیان کم

هیچ محدودیتی در میزان حرکتی که ممکن است در بازار فارکس اتفاق بیافتد وجود ندارد، ممکن است در صورت قرار دادن شرط های اهرمی، معامله گر در عرض چند دقیقه یا ساعت تمام سرمایه خود را از دست بدهد. سرمایه گذاران تازه کار بیشتر در معرض انجام چنین اشتباهاتی هستند، زیرا میزان ریسکی که لوریج به همراه دارد را درک نمی کنند!

نمایش یک نفره (One Man Show)

در بازار فارکس می توانید از مشاوران و مربیان با تجربه برای افزایش دانش و تجربه خود استفاده کنید اما در نهایت تریدر باید به تنهایی معاملات خود را در بازار مدیریت کند.

معمولا افراد تازه وارد بدلیل درک اشتباه یا کم از ساختار و نحوه عملکرد بازار دچار زیان می شوند م به دنبال آن همیشه یک نگرش و دید منفی به این بازار را دارند.

انعطاف پذیری (Flexibility in trading)

معامله گران در فارکس می توانند بصورت لحظه ای با قرار دادن موقعیت خرید یا فروش در هر زمانی از روز معامله کنند و هیچ رئیسی وجود ندارد تا آنها را بازخواست کند. این همان ویژگی است که در مزایای فارکس آمده بود. بدون برنامه بودن می تواند به تریدر آسیب بزند.

نوسان پذیری بالا (High Volatility)

نوسانات بازار فارکس بشدت زیاد است و معامله در این بازار خطرات مختص به خود را دارد.
تغییرات در سیاست و اقتصاد جهانی، آیند قیمت ها در بازار فارکس را به شدت تغییر می دهد، بنابراین ریسک و سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران را دشوار می کند.

بازار 24 ساعته (Works 24 hours)

این بازار هرگز نمی خوابد و همین امر به روی سرمایه گذاران اثر می گذارد. تریدرها وقتی سرمایه گذاری می کنند باید با روند بازار که هر دقیقه به روز می شود، به روز شوند. بازار می تواند در هر ساعت غیرقابل پیش بینی باشد بنابراین سرمایه گذار باید مراقب نوسانات بازار فارکس باشد که می تواند در هر دقیقه از روز اتفاق بیفتد. که برای این شرایط دستوارت توقف معامله از جمله استاپ لاس کمک بسیاری می کند.

ترس (Fear)

ترس یکی از معایب باز فارکس است زیرا هیچ قطعیتی در بازار وجود ندارد و تمام معاملات با خطر مواجه هستند. ترس از دست دادن در تصمیم گیری های یک معامله گر تاثیر می گذارد و آن را به اشتباه وا می دارد.

گزینه های معاملاتی (Trading symbols)

استفاده از جفت ارز های متعدد در تجارت فارکس می تواند باعث از بین رفتن حساب معاملاتی معامله گران شود. اما، شاید بگوییم که جفت ارز های بیشتر به ما شانس بیشتری برای گرفتن موقعیت می دهد، باید گفت این تفکر اشتباه است.

مزیت جفت ارزهای زیاد = فرصت های زیاد برای کسب سود دارد
ضعف جفت ارزهای زیاد = نیازمند انرژی زیاد برای تمرکز همزمان بروی همه

وجود تعداد زیادی جفت ارز برای معامله در بازار باعث افزایش گزینه های انتخابی برای تریدر می شود اما یک معامله گر زمان و انرژی برای ده ها ارز را ندارد و بررسی همه آنها کاری طلاقت فرسا محسوب می شود.

هزینه های معاملاتی (Reasonable Cost)

مزیت هزینه های معاملاتی پایین = سود و تعداد معاملات بیشتر
ضعف هزینه های معاملاتی پایین = انجام معاملات زیاد

اما چرا انجام معاملات زیاد یک ضعف است؟ پاسخ ساده است؛ عدم تمرکز بروی همه معاملات (تمرکز بروی تعداد زیادی از معاملات کار دشواری است)
ممکن است تغییرات در یک معامله به روی معاملات دیگر معامله گران تاثیر بگذارد و باعث اشتباه و خطا در محاسبات شود. در واقع پایین بودن هزینه های معاملاتی باعث انجام تریدهای بیش از اندازه می شود و تاثیر منفی بروی برآیند کاری تریدر می گذارد.

برای شرکت در دوره ی فارکس مجموعه تبریز فایننس می توانید روی لینک کلیک کرده و در دوره فارکس ثبت نام کنید.

بازار ارز دیجیتال چیست؟

در بازار ارز دیجیتال، همان طور که از نامش مشخص است به خرید و فروش ارز دیجیتال که نوعی از واحد پول دیجیتال است می پردازند. ناگفته نماند که هیچ نهاد و یا گروهی بر روی این بازار نظارت ندارد و این بدان معناست که تمامی ارزهای دیجیتال را می توان بدون هیچ واسطه ای و به صورت مستقیم بین خریدار و فروشنده معامله کرد. ارزهای دیجیتالی که در این بازار معامله می شود متنوع بوده و شامل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، استلار..، ریپل، مونرو و … است.

برای ورود به بازارهای ارز دیجیتال کافیست در صرافی های معتبری ثبت نام کرده و از طریق این صرافی ها، ارز مورد نظر را خریداری کنید. اما باید قبل از خرید ارز دیجیتال مورد نظر خود، کیف پول مخصوص ایجاد کنید. این نکته را در نظر داشته باشید برای ایجاد کیف پول باید عواملی را در نظر بگیرید از جمله این عوامل می توان به رمز عبور، کلید خصوصی و امنیت کیف پول اشاره کرد.

مزایا و معایب بازار ارز دیجیتال

مزایا و معایبی که ارزهای دیجیتال به همراه دارند و به واسطه آن ها مورد استقبال کاربران زیادی در سرتاسر دنیا قرار گرفتن، اشاره کنیم.

مزایای بازار ارز دیجیتال

1  سادگی انجام معاملات
2  امنیت بسیار بالا
3  زمان تسویه و کارمزد کم
4  سرمایه گذاری پرسود 
5  قابلیت انتقال به هرجای دنیا
6  خرید و فروش 24 ساعته و هفت روز هفته 

 سادگی انجام معاملات

معاملات ارز دیجیتال را می شود از طریق صرافی های آنلاین معتبر به آسانی و امنیت کامل انجام داد. شما می توانید از طریق یک صرافی ارز دیجیتال و با پول های رایج کشور و از طریق همه کارت های بانکی تنها با ثبت نام در یک صرافی ارز دیجیتال شروع به خرید و فروش رمز ارزها در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه روز کنید. در برخی از کشور ها نیز دستگاه های ATM برای خرید و فروش برخی ارزها مثل بیت کوین، لایت کوین و اتریوم با پول نقد و یا کارت بانکی وجود دارد.

 امنیت بسیار بالا

ارز های دیجیتال بر پایه فناوری بلاک چین و بصورت غیر متمرکز فعالیت می کنند و امینت را برای کاربران تامین می کنند که یکی از مهم ترین مزیت های ارز دیجیتال است. امنیت ارزها بیشتر از طریق میزان نرخ هش تامین می شود و با افزایش نرخ هش امنیت شبکه نیز افزایش پیدا می کند. هش به میزان سرعتی گفته می شود که ماینر در آن بازه اقدام به حل الگوریتم هش پاداش می کند.

زمان تسویه و کارمزد کم

برخی از مردم ارز دیجتال را برای سرمایه گذاری میخرند ولی افرادی هستند بخاطر کارمزد بیشتر بانک ها برای مبادلات مالی از ارزهای دیجیتال استفاده میکنند و از طریق ارزهایی مثل لایت کوین، ریپل و سایر ارزها اقدام به انتقالات میکنند و با کارمزد در حد چند تومان و در زمان چند ثانیه تا چند دقیقه مبادله انجام می شود. در صورتی که در بانک ها هزینه حواله بیشتر بوده و از 2 تا 5 روز کاری زمان می برد.

سرمایه گذاری پر سود

بیت کوین در ابتدای راه اندازی ارزش چندانی نداشت و در طول این سال ها با محبوبیت در بین مردم جهان و شرکت های بزرگ قیمت آن از چند دهم سنت تا چند هزار دلار افزایش یافت و طبق آمار جهانی بهترین دارایی در 12 سال گذاشته است. برخی از آلت کوین ها هم از بیت کوین عقب نمانده و از قیمت اولیه خود ارزش بیشتری دارند و حتی در مواقعی بهتر از بیت کوین عمل کرده و زمانی هم وجود دارد که ارزی به شدت سقوط قیمتی داشته که می توان گفت این نوسانات زیاد قیمتی از ویژگی های ارز دیجیتال به حساب می آید.

 قابلیت انتقال به هر جای دنیا

برای ارزهای دیجیتال یک موقعیت مکانی خاصی تعیین نشده و هیچ محدوده یا نقطه مشخصی برای تبادلات آن ها وجود ندارد و هر فردی در هر جای جهان می تواند بدون هیچ مشکل یا هماهنگ با سازمانی سرمایه خود را بصورت ارزهای دیجیتال به هر کشوری در زمان سریع انتقال دهد. انتقال پول های برون مرزی هزینه زیادی داشته و زمان انجام این انتقال زیاد بوده در حالی که در ارزهای دیجیتال شما چنین مشکلی نخواهید داشت.

خرید و فروش 24 ساعته و هفت روز هفته

بازار های سهام فقط در روز های کاری از ساعت 9:30 تا 16:30عصر فعالیت داشته ولی در ارزهای دیجیتال شما می توانید بصورت 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته خرید و فروش ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی های ارز دیجیتال انجام بدهید.

معایب بازار ارز دیجیتال

1  نبود نظارت و قوانین تنظیم شده 
2  طرفدار و سرمایه گذار کم 
3  بازار پر ریسک و پر از کلاهبرداری
4  نوسانات شدید قیمتی
5 استفاده از ارز های دیجیتال در فعالیت های غیر قانونی

نبود نظارت و قوانین تنظیم شده

همان طور که گفتیم ارزهای دیجیتال بدون نظارت و بصورت غیرمتمرکز فعالیت میکنند و همین امر باعث شده تا برای هر فردی امکان ساخت یک ارز دیجیتال در بلاکچین فراهم شده و هیچ تضمینی در کیفیت و کارآمد بودن آن ارز و همچنین امنیت آن وجود نداشته باشد و هیچ سازمانی و مقرراتی برای آن تنظیم نشده و برخی از افرادی که آگاهی لازم را در این حوزه دارند از این موضوع سو استفاده کرده و اقدام به کلاهبرداری میکنند.

طرفدار و سرمایه گذار کم

با توجه به این که از شروع ارزهای دیجیتال تقریبا 11 سال می گذرد و تقریبا 3 سال است که ارزهای دیجیتال به صورت فراگیر در جهان رایج شده ولی نسبت به سایر بازار های مالی افراد بسیار کمی تمایل به سرمایه گذاری در این حوزه را داشته و طبق آمار نشان داده شده فقط 8 درصد مردم آمریکا میل به سرمایه گذاری در بازار های ارز دیجیتال را دارند و این نشان می دهد که این بازار هنوز برای تبدیل شدن به یک بازار محبوب و اصلی کاربران چالش های زیادی خواهد داشت.

 بازار پر ریسک و پر از کلاهبرداری

از معایب دیگر این بازار می شود به کلاهبرداری اشاره کرد که بسیار زیاد است. چون نوع فعالیت این بازار بطوری است که هیچ سازمان یا نهادی آن را کنترل نمی کند و از طرفی هم این بازار بر روی بستر اینترنت و شبکه است. همین موضوع باعث شده تا هکر ها و سارقین بدون هیچگونه مشکل و پیگیری های قضایی به کار خود ادامه بدهد. اگر از کیف پول یک نفر پولی برداشته و هک بشود این فرد به هیچ نهادی نمی تواند شکایت کرده و سرمایه از دست می رود.

 نوسانات شدید قیمتی

با توجه به اینکه افراد بسیار کمی در این بازار ها سرمایه دارند و در کل مقدار سرمایه موجود در کل بازار نسبت به سایر بازار ها کم است افرادی هستند که با آوردن سرمایه بزرگ و خرید یک ارز باعث افزایش چند صد درصدی آن ارز شده و بعد از اینکه به سود بزرگی رسیدند با فروش آن ارز در بالاترین قیمت باعث دامپ و ریزش شدید ارز می شوند و در این وسط افرادی که علم کافی برای زمان و نقطه خرید و فروش را نداشته اند ضرر میکنند. برای فعالیت در این بازار ها باید به بازار تسلط داشته و استراتژی و مدیریت سرمایه را بلد باشیم تا منجر به ضرر نشویم.

استفاده از ارزهای دیجیتال در فعالیت های غیرقانونی

ایراد دیگری که می شود به ارزهای دیجیتال وارد کرد این است که خیلی از سازمان های تروریستی و گروهک های غیرقانونی می توانند به راحتی خرید و فروش سلاح های خودشان را با ارزهای دیجیتال انجام بدهند، بدون اینکه بشود  به راحتی آن ها را ردیابی کرد. این مورد یکی از بزرگترین ایراد هایی هست که به ارزهای دیجیتال وارد میکنند.

برای شرکت در دوره ارز دیجیتال مجموعه تبریز فایننس می توانید روی لینک کلیک کرده و در دوره فارکس ثبت نام کنید.

بررسی تفاوت های بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس

تفاوت ارز دیجیتال و فارکس، جهت سرمایه گذاری کدام بهتر است؟

کارمزد معاملات

در بازار ارز دیجیتال می توانید با کمترین سرمایه، اقدام به سرمایه گذاری کنید و کارمزدی که برای هر معامله باید پرداخت کنید، مقدار چندانی نبوده و به ازای کارمزد معاملات است در صورتی که وضعیت کارمزد در بازار فارکس پرهزینه تر بوده و به خاطر وجود واسطه ها، باید در هر مرحله از بازار، کارمزدهای متفاوتی پرداخت کنید و همین مسئله، یکی از مهم ترین تفاوت های ارز دیجیتال و فارکس است.

میزان نوسانات

با بررسی میزان نوسانات در بازار فارکس و ارز دیجیتال، متوجه تفاوت ارز دیجیتال و فارکس خواهیم شد، بازار فارکس نوسانات کمتری دارد. البته این مورد هم می تواند یک ویژگی مثبت باشد و هم یک ویژگی منفی زیرا میزان سودی که از معاملات ارز دیجیتال ایجاد می شود چندان چشم گیر نیست، تنها در صورتی می توانید سود خوبی بدست آورید که سرمایه بیشتری در بازار قرار داده باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط پرنوسان بازار ارز دیجیتال، برای برخی از افراد خوشایند بوده و برای برخی ناخوشایند اما این مورد کاملا وابسته به هدف سرمایه گذاری دارد. به عنوان مثال آن دسته از سرمایه گذارانی که به دنبال سرمایه گذاری های کوتاه مدت هستند، تغییرات نوسانات می تواند بهترین سود را برای کاربران به همراه داشته باشد. اما در این میان سرمایه گذارانی نیز هستند که تمایل به ثبات بازار دارند و به همین خاطر ترجیح می دهند که تتر بخرند که نوسان کمتری به همراه دارد. پس تفاوت ارز دیجیتال و فارکس از نظر میزان نوسانات بازار، می تواند تعیین کننده باشد.

بررسی وضعیت امنیت و پایداری

با بررسی وضعیت امنیت و پایداری در این دو بازار مالی، متوجه تفاوت ارز دیجیتال و فارکس خواهیم شد. از آنجایی که یکی از مسائل بسیار مهم و تعیین کننده برای سرمایه گذاران، بحث امنیت است باید این نکته را یادآور شد که بازار رمزارزها یک بازار جدید مالی محسوب می شود و تمامی کاربران باید قبل از ورود به بازار، اطلاعات کاملی در مورد نگهداری سرمایه و یا استفاده از کیف پول داشته باشند و در صورت داشتن اطلاعات کامل هرگز دچار مشکل نخواهند شد.

بازار فارکس نیز از این امر مستثنی نبوده و کاربران زمانی دارایی های خود را از دست می دهند که مساله امنیت اهمیت چندانی برای آنها نداشته باشد. البته تفاوت ارز دیجیتال و فارکس از نظر امنیت، از این لحاظ است که تمامی دارایی های موجود در فارکس توسط دولت بیمه شده تا سرمایه گذار ضرر نکند.

سهولت کار با صرافی

تفاوت ارز دیجیتال و فارکس از نظر سهولت کار با صرافی نیز مهم است چرا که کاربران ارز دیجیتال، راحت تر می توانند با صرافی کار کنند به گونه ای که از مرحله ورود به بازار تا انجام معاملات و پرداخت کارمزدها برای کاربران ارز دیجیتال راحت تر است. البته در این میان هدف سرمایه گذار از لحاظ زمان سرمایه گذاری و میزان سرمایه نیز می تواند در انتخاب نوع بازار مالی نیز موثر باشد.

میزان نقدینگی

مورد دیگری که باعث ایجاد تفاوت ارز دیجیتال و فارکس می شود، میزان نقدینگی در این دو بازار است. بازار فارکس نسبت به بازار ارز دیجیتال قدیمی تر بوده، پس نقدینگی بیشتری نسبت به بازار ارز دیجیتال دارد.

حمایت از بازار

همان طور که گفته شد برای حفظ امنیت در بازار فارکس، تمامی دارایی های سرمایه گذاران توسط یک دولت متمرکز حمایت و پشتیبانی می شود. اما در بازار ارز دیجیتال مساله حمایت بر اساس یک شبکه غیر متمرکز است. پس بازار فارکس توسط دولت حمایت و پشتیبانی شده و تمامی معاملات بازار توسط دولت نظارت می شود. اما در بازار ارز دیجیتال هیچ سازمانی بر بازار نظارت نداشته و تمامی اطلاعات کاربران به صورت محرمانه است.

رقابت در بازار

تفاوت ارز دیجیتال و فارکس را می توان از نظر رقابت نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. به گونه ای که تمامی سرمایه گذاران در بازار ارز دیجیتال نیازی به رقابت با دیگر سرمایه گذاران ندارند اما وضعیت در بازار فارکس متفاوت است و تمامی معامله گران و شرکت ها رقابت سختی با یکدیگر در این مورد دارند.

مکان انجام معاملات

عامل دیگری که باعث تفاوت ارز دیجیتال و فارکس می شود، مکان انجام معاملات است. در هر دو بازارهای مالی ارز دیجیتال و فارکس، خرید و فروش با استفاده از اینترنت امکان پذیر است اما معاملات بازار ارز دیجیتال در صرافی ها انجام می شود، در صورتی که معاملات بازار فارکس در پلتفرم های آنلاین صورت می گیرد.

افتتاح حساب کاربری

در بازار ارز دیجیتال برای افتتاح حساب کاربری، نیاز است که در یک صرافی ثبت نام کنید. ایجاد اکانت یا حساب کاربری در صرافی، مشابه وب سایت های دیگر است. به گونه ای که بایستی روند ارائه دادن ایمیل، انتخاب رمز عبور و تایید آدرس ایمیل را بگذرانید. زمانی که ثبت نام در صرافی به اتمام رسید، برای انجام سپرده گذاری نیاز به تایید هویت است.

نتیجه گیری

در این مقاله به توضیح کامل و شفاف از بازار های فارکس و ارز دیجیتال پرداختیم. حال باید برگردیم به سوال ابتدایی و پاسخ آن را بدهیم: فارکس یا ارز دیجیتال؟ برای پاسخ دادن به برتری فارکس یا ارز دیجیتال، باید پاسخ این موضوع را بدانیم که آیا می‌خواهیم بیشتر تحت تاثیر اخبار و تحلیل فاندامنتال معامله کنیم یا تحلیل تکنیکال؟

بسیاری از افراد موفق در این حرفه، می‌گویند که در فارکس، اخبار و بنیاد مهم تر است. از طرفی در ارز دیجیتال، تحلیل تکنیکال بیشتر موثر واقع می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید پاسخ به برتری فارکس یا ارز دیجیتال را بدهید، بهتر است شرایط هر دو بازار را سنجیده و با شخصیت خود مقایسه کنید تا به پاسخ مناسبی برسید. در انتها امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات موجود در این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.