مزایای معامله در بازار فارکس

بازار فارکس با وجود ریسک هایی که دارد دارای مزایایی است که افراد بسیاری را که از محدودیت های بازارهای دیگر خسته شده اند به خود جذب می کند. مزایا و معایب یک عامل نسبی است و ممکن است از نظر عده ای متفاوت باشد، اما تجربه ثابت کرده است که در بازار فارکس، عاملی که باعث موفقیت و رشد یک معامله گر می باشد در زمان و شرایط دیگر شکست او را رقم می زند. پس به یاد داشته باشید که هرچه یک عامل در رشد یک تریدر تاثیر داشته باشد به همان اندازه هم خطرناک است.

تغییرات قیمت در بین جفت ارزهای بازار فارکس موقعیت های کافی با اهداف مختلف  برای هر تیپ خاص ایجاد می کند تا با استفاده از آن به سود برسد،در این بین ویژگی های بازار فارکس تاثیر بسزایی در به نتیجه رسیدن اهداف این گروه ها دارد. در این مقاله ما می خواهیم نگاهی به ویژگی های فارکس تحت عنوان مزایا ی معامله در بازار فارکس می کنیم.

مزایای بازار فارکس (Forex Market Advantades )

1

 بازار 24 ساعته

 Works 24 hours

2

 کنترل فردی

 Individual Control

3

 حساب های تمرینی

 Practicing

4

 شفافیت

 Transparency in information provided

5

 هزینه های معاملاتی

 Reasonable Cost

6

 قدرت اهرم

 Profitable Gain

7

 نقدشوندگی بالا

 High Liquidity

8

 عدم دخالت بورس مرکزی

 No involvement of Central Exchange

9

 انعطاف پذیری

 Flexibility in trading

10

 گزینه های معاملاتی

 Trading symbols

بازار 24 ساعته 

بازار فارکس به شکل اسپات (Spot Fx) در بین تمامی بازار های جهان منحصر به فرد است زیرا معامله در این بازار به صورت 24 ساعته انجام می شود. در هر ساعتی از شبانه روز یک مرکز مالی مهم در نقطه ای از جهان، برای تجارت باز است و بانک ها و دیگر موسسات در هر ساعتی از شب و روز به از آخر هفته ها ( بازار روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است)، به تبادل ارز می پردازند. در حالی که بعضی از بازارها به تجارت روزانه خود خاتمه می دهند.

تجارت روزانه ابتدا از مرکز مالی استرالیا و اقیانوسیه آغاز می‌شوند. مراکز مالی مهم در سراسر جهان در طول یک روز، یکی پس از دیگری فعالیت خود را آغاز می‌کنند. ترتیب باز شدن مراکز مالی مهم جهان به این صورت است: نیوزیلند، استرالیا، آسیای جنوب شرقی (ژاپن، هنگ کنگ و…)، خاورمیانه، اروپا و آمریکا. مثلاً هنگامی که بازارها در توکیو در حال بسته شدن هستند، در اروپا معاملات شروع می‌شود. در نهایت نیویورک و سایر مراکز در آمریکا گشایش می‌یابند. اواخر بعد از ظهر در آمریکا، شروع روز دیگر در منطقه استرالیا و اقیانوسیه است و با باز شدن این بازارها، فرآیند دوباره شروع می‌شود. به بیان دیگر، در بازار فارکس هیچ گاه خورشید غروب نمی‌کند.
معاملات فارکس به فرم اسپات (Spot Fx) تقریباً در همه جهان انجام می‌شوند اما سه بازار مالی توکیو، لندن و نیویورک، تأثیرگذارترین بازارها هستند زیرا ۷۰ درصد از معاملات بازار فارکس در زمان فعالیت این مراکز صورت می‌پذیرد.
میزان فعالیت و حجم معاملات در همه ساعات بازار یکنواخت نیست. در برخی ساعات میزان فعالیت و حجم معاملات به‌شدت افزایش می‌یابد و در مقابل در برخی از اوقات شبانه روز حجم معاملات به حداقل خود می‌رسد. در ساعاتی که بازارهای اصلی هم زمان باهم مشغول به فعالیت هستند. بیشترین حجم معاملات انجام می‌شود. خصوصاً ساعت‌هایی که بازارهای اروپا و آمریکا هم زمان باهم باز هستند.
بنابراین ، بازار فارکس یک بازار ۲۴ ساعته است اما در مقابل، بازار سهام ساعات کاری محدودی دارد. به عنوان مثال بازار سهام نیویورک کار خود را از ساعت ۹:۳۰ صبح آغاز می‌کند و ساعت ۵ بعدازظهر به آن خاتمه می‌دهد. چنانچه بین ۵ تا ۹:۳۰ به هر دلیل تغییری در قیمت‌ها ایجاد شود، معامله گران ناچارند تا ساعت بازگشایی یعنی ۹:۳۰ صبح روز بعد منتظر بمانند تا بتوانند معاملات خود را انجام دهند.

 کنترل فردی

یکی از مزایای فارکس این است که خود شخص کنترل کاملی نسبت به انجام معاملات دارد. هیچ کس یک شخص را مجبور به معامله کردن در فارکس نمی کند و فرد با آگاهی کامل نسبت به فعالیتی که انجام می دهد وارد یک بازار بزرگ با حجم متوسط روزانه بین 6 تا 10 تریلیون دلار می شود.

همچنین در تجارت و خرید و فروش ارزها تصمیم گیرنده تریدر است که با توجه به دانش و تجربه فردی خود این کار را انجام می دهد. بنابراین یک معامله گر کنترل کامل بروی فعالیت خود در بازار دارد که نتیجه این کنترل سود یا زیان را برای او رقم می زند.

برای به نتیجه رسیدن در بازار فارکس و افزایش بازدهی توجه خود را به بخش هایی که می توانید بروی آن کنترل داشته باشید، معطوف کنید. کنترل فردی از عواملی است که در برآیند معاملاتی یک تریدر نقش بسزایی دارد.

حساب های تمرینی

از مزایای دیگر  فارکس وجود حساب های تمرینی است، هنگامی که فردی به تازگی وارد دنیای تجارت فارکس می شود از نظر تجربه و آشنایی با نوسانات این بازار یک فرد مبتدی محسوب می شود.

برای چنین فردی یک حساب نمایشی یا همان (حساب دمو مشهور است) وجود دارد که کاملا با تغییرات نمودار های زنده بازار مطابقت دارد. فعالیت در این حساب هیچ گونه خطری ندارد و یک تریدر تازه کار می تواند توانایی و سطح دانش خود را مورد ارزیابی قرار دهد. این حساب رایگان است و به عنوان وسیله ای عالی برای آزمایش، بهبود و سازماندهی مهارت های جدید بسیار کاربرد دارد و همیشه برای یک تریدر مفید است.

 شفافیت

انحصار نزدیک به صفر است، یعنی تغییر جریان قیمت در بازار فارکس نتیجه یک خواست جمعی در بین تمام فعالان این بازار است. به صورت مشخص تر هیچ کس نمی تواند عرضه و تقاضا را به صورت عمده در اختیار بگیرد و نرخ ارز را آن گونه که دوست دارد هدایت کند.

هزینه های معاملاتی

تجارت بیشتر از هر جای دیگری، در بازار فارکس انجام می شود. به همین دلیل است که فارکس نقدینگی بی نظیری را در اختیار معامله گران خود قرار می دهد تا در هر زمان که بخواهند، در عرض چند ثانیه وارد بازار و از آن خارج شوند. همچنین لازم به ذکر است که هزینه های معامله نسبت به بروکرها و سیاست های آن ها می تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی ترید در بازار فارکس نسبت به خیلی از بازارهای مشابه از هزینه های کمتری برخوردار است و همین امر باعث جذابیت فارکس نسبت به سایر مارکت ها شده است. پس نگران هزینه معاملات خود نباشید. هزینه های معاملات در فارکس در مقایسه با تجارت در بازارهای دیگر بسیار کم است، علت این امر رقابت بالایی است که در فارکس وجود دارد. به همین ترتیب هزینه های معاملاتی کاهش پیدا می کنند و تاثیر کمتری بر روی معاملات شما می گذارد.

قدرت اهرم ( لوریج ) 

اهرم (لوریج) در فارکس قابلیتی است که به معامله گر اجازه معاملات بیش از حد توان حساب معاملاتی اش را می دهد. به عبارت دیگر اهرم نیرو یا لوریج امکان معامله با سرمایه های کوچک را فراهم می کند. خیلی ساده، پولی چندین برابر حساب در اختیار قرار می دهد. که البته این ویژگی مربوط به معاملات CFD می شود. معامله گر می تواند از این ویژگی استفاده کرده و خیلی سریع سرمایه خود را چندین برابر کند. شرایط فوق العاده برای ثروتمند شدن در واقع تریدر با استفاده از پول و سرمایه کارگزار که در اختیارش قرار می گیرد معامله می کند. در این حالت معامله گرچه به سود برسد و چه زیان، برای انجام معامله اسپرد پرداخت می کند. استفاده درست و حساب شده از لوریج بسیاری از معامله گران را به هدف خود رسانده است.

 نقدشوندگی بالا

بازار فارکس دارای بیشترین تعداد شرکت کننده در مقایسه با سایر بازارهای مالی است. حجم نقدشوندگی بالا این امکان را به فعالان این بازار می دهد در هر لحظه از بازار با هر نرخ قسمتی وارد و بلافاصه از آن خارج شوند. در واقع این حجم از نقدشوندگی بیشتر در جفت ارزهای مهم بازار وجود دارد.

عدم دخالت بورس مرکزی

فارکس یک مکان، سازمان، دفتر یا ساختمان خاص نیست همچنین یک نفر یا یک گروه مالک آن نیست و توسط هیچ نهادی سازماندهی و کنترل نمی شود. فارکس مثل جاده ها و اتوبان های روی سطح زمین است که ابتدا و انتهایی برای آن وجود ندارد و مانند یک شبکه به یک دیگر متصل هستند و کسانی که داخل ان هستند نمی توانند ادعای بر مالکیت داشته باشند. فقط تاثیر برخی متفاوت نسبت به دیگران است. این بازار تحت مالکیت عرضه و تقاضا قرار دارد.

انعطاف پذیری

معامله گران در فارکس می توانند بصورت لحظه ای با قرار دادن موقعیت خرید یا فروش در هر زمانی از روز معامله کنند (به جز روز های تعطیل میلادی). انعطاف پذیری (Flexibility in trading) یک مزیت عالی برای این بازار محسوب می شود و افرادی که در طول روز مشغول کار دیگری (شغل اصلی) هستند می توانند در ساعات غیر اداری، به فعالیت در فارکس بپردازند. بنابراین انعطاف پذیری در ساختار بازار فارکس به معامله گران آزادی عمل کافی را می دهد تا تحت قوانین خود در این بازار فعالیت کنند.

 گزینه های معاملاتی

بازارهای فارکس گزینه های متنوعی برای تجارت در اختیار معامله گران قرار می دهد. معامله گران می توانند صدها جفت ارز را معامله کنند. هیچ محدودیتی برای انتخاب جفت ارز ها وجود ندارد. همین امر فرصت های زیادی را پیش روی معامله گران قرار می دهد تا کسب سود کنند.
نکته: معامله گران می توانند جفت ارز هایی را انتخاب کنند که اطلاع بیشتری از وضعیت اقتصادی آن ها دارند.

نتیجه گیری:

در این مقاله ویژگی های بازار فارکس را در قالب مزایا  مورد بررسی قرار دادیم، اگر مورد دیگری در ذهن دارید که این نوشته به آن اشاره نشده است با ارسال نظر آن را با ما درمیان بگذارید.

کلام آخر:

برای معامله راحت و انتخاب بروکر مناسب می توانید به مقاله معرفی مناسب ترین بروکر های فارکس ، مزایا و معایب آنها مراجعه کرده و مطالعه نمایید و بروکر مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

1 دیدگاه در “مزایای معامله در بازار فارکس”

  1. شهرا صادقی بهمن 16, 1401

    از نظر من بازر فارکس حتی بهتر از کریپتو

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس