بیکن چین (Beacon Chain) قلب تپنده اتریوم ۲.۰ و نحوه عملکرد آن

بیکن چین


«بیکن چین» (Beacon Chhain)، یک بلاک چین است که زنجیره‌های خرد شده را هماهنگ می‌کند، سهام‌بندی و ثبت اعتبارسنجی‌ها را در یک ارز دیجیتال اثبات سهام مانند اتریوم 2.0 مدیریت می‌نماید. در این مقاله در مورد بیکن چین (Beacon Chain) صحبت خواهیم کرد، پس تا انتهای این مقاله با تبریز فایننس همراه ما باشید.

《 رایول جردن سرپرست تیم پرایزمتیک لبز(Prysmatic Labs) که تیمی متشکل از توسعه دهندگان بلاک چین با هدف مقیاس پذیری شبکه اتریوم از طریق فناوری های شاردینگ می‌باشند، گفته است که ایده اصلی بیکن چین (Beacon Chain) این است که ” شما خواهید توانست این دنیاهای کوچک را اجرا کنید، دنیاهایی که نحوه کار بلاک چین، انتقال و قرارداد هوشمند را خلاصه می‌کند.”》

جردن مهندس بیوپزشکی و علوم رایانه، فارغ التحصیل از دانشگاه هاروارد است. وی معتقد است که طراحی بیکن چین، ایجاد و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز بر بستر اتریوم را برای توسعه دهندگان بلاک چین بسیار آسان تر می‌کند. وی توضیح داد که معمارهای نرم افزار هنگام استفاده از بیکن چین به یادگیری مجدد تکنیک های برنامه نویسی جدید برای عرضه برنامه های غیرمتمرکز نیاز نخواهند داشت.

جردن در بیانیه ای که در اختیار کوین دسک گذاشت خاطر نشان کرد:

به جای داشتن یک دستگاه عظیم که هر بار یک تراکنش اجرا می‌کند، می‌توانیم هزاران دستگاه در سراسر جهان داشته باشیم و تراکنش ها را به موازات هم انجام بدهیم.

 

طبق سخنان بوترین، بیکن چین به عنوان بلاک چین مرکزی عمل خواهد کرد که تراکنش های پردازش شده توسط صدها زنجیره مبتنی بر پروتکل اتریوم با نام شاردها را هماهنگ خواهد کرد. پلتفرم اتریوم پس از عرضه اپدیت گسترده همراه با اتریوم ۲.۰، به این نوع معماری شبکه انتقال خواهد یافت.

زنجیره بیکن چین

رنجیره بیکن چین

بیکن چین در هسته اتریوم 2.0 قرار دارد. رجیستری اعتبارسنجی‌ها را ذخیره و مدیریت، و زنجیره‌های خرد شده را هماهنگ می‌کند. بیکن چین مسئول ذخیره جزئیات اعتباردهنده، اهدای جوایز به اعتبارسنجی‌های خوب و کاهش اتریوم اعتبارسنجی‌های بد است. همچنین (به طور تصادفی) یک کمیته اعتبارسنجی را انتخاب می‌کند که به گنجاندن یا کنار گذاشتن بلوک‌های پیشنهادی اعتبارسنجی رأی می‌دهد و بر عمل‌کرد آن‌ها نظارت می‌کند. به طور خلاصه، بیکن چین قوانینی را که تحت مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) ایجاد شده است، اجرا می‌نماید. بلاک چین اتریوم در حال ارتقاء به اتریوم 2.0 است. ارتقاء در چند فاز از جمله فازهای 0، 1 و 2 راه‌اندازی می‌شود.

بیکن چین یک بلاک چین کاملاً جدید و اثبات سهام است. می‌توان آن را به‌عنوان ستون فقراتی توصیف کرد که از کل سیستم جدید اتریوم 2.0 پشتیبانی می‌کند، سیستم را زنده نگه می‌دارد، و همه بازیکنان را هماهنگ می‌نماید.. دائماً در حال اسکن، اعتبارسنجی، جمع‌آوری آرا و اهدای جوایز به اعتبارسنجی‌هایی است که به درستی بلوک‌ها را تأیید می‌کنند، و پاداش‌هایی را برای کسانی که آنلاین نیستند کسر می‌کند.

عمل‌کرد کلیدی بیکن چین این است که خود پروتکل اثبات سهام و تمام زنجیره‌های خرد شده را مدیریت کند. چندین جنبه مدیریت اعتبارسنجی‌ها و سهام، نامزد کردن پیشنهاددهنده بلوک انتخابی برای هر قطعه در هر مرحله در این بلاک چین وجود دارد. سازماندهی اعتباردهنده‌ها در کمیته‌هایی برای رأی‌گیری در مورد بلوک‌های پیشنهادی؛ اعمال قواعد اجماع؛ اعمال جوایز و جریمه‌ها برای اعتبارسنجی‌ها؛ به عنوان یک نقطه لنگر که در آن شاردها وضعیت خود را برای تسهیل تراکنش های متقاطع ثبت می‌کنند. نکته مهم این است که زنجیره بیکن نمی‌تواند قراردادهای هوشمند را اجرا کند، بلکه زنجیره‌های خرد شده برای این کار مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بیکن چین یک مکانیسم هماهنگی شبکه‌های تازه است که مسئولیت ایجاد بلوک‌های جدید را بر عهده دارد، و از طرفی اطمینان حاصل می‌کند که آن بلوک‌های جدید معتبر هستند و از طرف دیگر به اعتباردهنده‌های اتریوم برای ایمن نگه‌داشتن شبکه پاداش می‌دهد. اثبات سهام مدت‌هاست که بخشی از نقشه راه اتریوم بوده، و برخی از نقاط ضعف بلاک چین‌های اثبات کار مانند مشکلات دسترسی، تمرکز و مقیاس‌پذیری را برطرف می‌کند. به جای این که ماینرها انرژی خود را برای اعتبارسنجی بلوک‌ها صرف کنند، اعتبارسنجی‌های انتخاب‌شده به طور تصادفی بلوک‌های جدیدی را پیشنهاد می‌دهند که توسط اعتبارسنجی‌های دیگر به آن‌ها رأی داده می‌شود. با وجود بیکن چین و سیستم اثبات سهام، مرحله بعدی اتریوم 2.0 ایجاد زنجیره‌های خرده‌ای است که ظرفیت داده‌های اتریوم را ارتقا داده و شبکه را سریع‌تر و مقیاس‌پذیرتر می‌کند. اتریوم 2.0 بار شبکه را در 64 قطعه مجزا پخش کرده و یک بیکن چین بر همه آن‌ها حکومت می‌کند.

بیکن چین چه خواهد کرد؟

بیکن چین اتریوم 2 چیست؟ Beacon Chain چه کاربردهایی دارد؟ | دیجی دکس

آینده با بیکن چین

بیکن چین مکانیسم هماهنگی شبکه جدید است که مسئول ایجاد بلوک‌های جدید، اطمینان از معتبر بودن آن بلوک‌های جدید و دادن پاداش به اعتبارسنجی‌ها با اتریوم برای حفظ امنیت شبکه است. اثبات سهام مدت‌هاست که بخشی از نقشه راه اتریوم بوده و برخی از نقاط ضعف بلاک چین‌های اثبات کار مانند دسترسی، تمرکز و مقیاس‌پذیری را برطرف می‌کند. به جای این که ماینرها انرژی خود را برای اعتبارسنجی بلوک‌ها صرف کنند، اعتبارسنجی‌های انتخاب شده به طور تصادفی (که هر کدام دارای سهم خود 32 اتریوم است) بلوک‌های جدیدی را پیشنهاد می‌کنند که توسط اعتبارسنجی‌های دیگر به آن‌ها رأی داده می‌شود. هر بلوک شامل یک منبع تصادفی است که با داده‌های تصادفی دیگر در دوره ترکیب می‌شود.

ویژگی های Beacon Chain

Beacon Chain اثبات سهام را برای اتریوم به کار می گیرد. این لایه، یک روش جدید برای کمک به حفظ امنیت Ethereum است. در عمل ، به شما کمک می کند تا تا نرم افزار اعتبارسنج را فعال کنید. به عنوان یک اعتبار سنج ، تراکنش ها را پردازش کرده و بلاک های جدیدی را در زنجیره ایجاد خواهید کرد.

Staking و اعتبارسنج شدن آسان تر از استخراج است و امید است که این امر به امنیت بیشتر Ethereum در طولانی مدت کمک کند. هرچه تعداد بیشتری از افراد در شبکه مشارکت داشته باشند ، شبکه غیرمتمرکز شده و از حمله در امان می ماند.

زنجیره بیکن چه کاری انجام می‌دهد؟

Beacon Chain عمدتاً داده‌های زیر را ذخیره می‌کند:

آدرس‌های اعتبارسنج (validator addresses)

وضعیت‌های اعتبارسنج (validator states)

پیوندهای شارد (shard links)

همچنین Beacon Chain اعتبارسنج‌ها را قادر می‌سازد تا در زمینه‌های پیشنهاد، رای دادن به بلوک‌ها، و گزارش رفتار خرابکارانه سایر اعتبار‌سنج‌ها، به صورت گروهی کار کنند. به غیر از آن‌ها، برخی از وظایف دیگری که Beacon Chain در فاز صفر انجام می‌دهد به شرح زیر است:

  • اعتبارسنج‌ها و اتر استیک شده: نظارت بر اعتبار سنج‌ها و مدیریت ETH استیک شده
  • کمیته اعتبار سنجی: زنجیره بیکن هر کمیته را با حداقل 128 ولیدیتور تشکیل می‌دهد. کمیته، گروهی از اعتبارسنج‌های تصادفی است که آرای ثبت شده در زنجیره Beacon را اجرا می‌کند و بر رفتار پیشنهاد دهندگان (proposers) نظارت می‌کند.
  • اجماع: Beacon Chain قوانینی را در زنجیره خود و همه زنجیره‌های شارد (در فاز 2 آینده) برای پروتکل PoS در اتریوم 2.0 اعمال می‌کند.

نقش بیکن چین در آینده

هنگامی که شبکه اصلی اتریوم فعلی با زنجیره بیکن ادغام شد ارتقاء بعدی شاردینگ را به اکوسیستم اتریوم معرفی خواهد کرد. شاردها ظرفیت شبکه اتریوم را افزایش می‌دهد و سرعت تراکنش را بهبود می‌بخشد و بیکن چین یک جزء مهم برای تحقق این امر است.

این مسئله به این دلیل است که اعتبارسنجی‌های زنجیره بیکن بلوک‌هایی از خرده‌های اختصاص داده شده به آن‌ها را تأیید کرده و اضافه می‌کنند. آن‌ها بر وضعیت خرده‌ها نظارت می‌کنند و سابقه تراکنش‌های آن‌ها را تأیید می‌نمایند. این باعث می‌شود که بیکن چین به یک حلقه اساسی بین زنجیره اصلی و خرده های مختلف تبدیل شود.

امنیت یکی دیگر از نگرانی های اصلی اکوسیستم بلاک چین در میانه ارتقا است. خوشبختانه بیکن چین آن را نیز پوشش داده است. در حال حاضر 16 هزار اعتبارسنجی در شبکه خود دارد. با تعداد زیادی اعتبارسنجی که در مکانیسم اجماع اثبات سهام شرکت می‌کنند، سطوح امنیتی در بلاک چین اتریوم بسیار افزایش یافته است. برای انجام یک هک باید حداقل 51 درصد از اعتباردهنده‌های شبکه را کنترل کرد، طبق گفته توسعه‌دهندگان اتریوم سازمان‌دهی چنین حمله‌ای تقریباً 100 میلیون دلار هزینه دارد. همچنین برنامه‌هایی برای افزودن اعتبار‌دهنده‌های بیشتری به بیکن چین وجود دارد که در نتیجه امنیت شبکه را بیشتر می‌کند و این برای ارتقای اشتراک‌گذاری اتریوم ضروری است.

کلام آخر

زنجیره beacon زنجیره بلوکی جدید در قلب اتریوم جدید است.یکی از مسئولیت های این زنجیره این است که به Validators اجازه ورود به سیستم staking و ساخت بلاکچین به جای ماینرها را بدهد. مورد دیگر ذخیره منابع به حالت شارد است.

Beacon Chain هسته جدید Ethereum 2.0 است که تمام شاردها به آن متصل شده و از طریق آن با زنجیره تعامل دارند. در واقع بیکن چین وسیله ای برای ورود به سیستم staking و به دست آوردن درآمد منفعل بر روی اتر استیک شده شما می باشند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

1 دیدگاه در “بیکن چین (Beacon Chain) قلب تپنده اتریوم ۲.۰ و نحوه عملکرد آن”

  1. فرهاد اصلانی بهمن 20, 1401

    نمی دونم چرا این اتریوم واقعا قلب تپنده ارزهای دیجیتال میدونم

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس