انواع کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال


همانگونه که برای محافظت از وجوه نقد و کارت‌های اعتباری خود به یک کیف پول نیاز دارید، پس برای نگهداری از رمز ارزها نیز به یک کیف پول ارز دیجیتال احتیاج دارید. زمانی که ارز دیجیتال را از یک پلتفرم معاملاتی یا صرافی خریداری می‌کنید، رمز ارزهای شما در حساب صرافی ذخیره می‌شوند. اما شما می‌توانید آنها را از پلتفرم صرافی به یک کیف پول دیجیتال شخصی منتقل کنید، که ممکن است نرم‌افزار متصل به اینترنت یا یک دستگاه سخت‌افزاری باشد. در این مقاله هر آنچه را که باید در مورد والت ارز دیجیتال بدانید و همچنین تصمیم‌گیری درباره اینکه کدام یک از کیف پول های ارز دیجیتال برای شما بهتر است، بررسی خواهیم کرد، پس تا انتهای مقاله همراه تبریز فایننس باشید.

کیف پول ارز دیجیتال

 برای نگه داری یک اسکناس، نیاز به یک کیف پول پارچه‌ای، چرمی یا انواع دیگر دارید و برای نگه داری ارزهای دیجیتال نیز، نیاز به کیف پول ارز دیجیتال (Wallet) دارید. والت یک ابزار کاربردی برای ذخیره سازی رمز ارزها است که برای این کار با بلاک چین همگام سازی شده است و در انواع مختلف موجود است. شناسایی کیف پول ارز دیجیتال، برای تریدر ها علی الخصوص هولدر رمز ارزها، امری حیاتی و مهمی است.

چگونگی کارد کیف پول ارز دیجیتال

دانستن برخی از مفاهیم برای استفاده از کیف پول ارز دیجیتال ضروری است؛ درنهایت لازم است کمی عمیق‌تر به مکانیزم عملکرد کیف پول‌های مختلف نگاه کنیم. انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال به شیوه مشابهی کار می‌کنند. برای خرید، فروش یا جابه‌جایی ارز دیجیتال، باید درخواست انتقال دارایی خود را با شبکه بلاک‌چین آن ارسال کنید. کیف پول ارز دیجیتال این نقش مهم را به نمایندگی از شما بر عهده می‌گیرد. بعد از ثبت درخواست در شبکه، فرایند جابه‌جایی مالکیت ارز دیجیتال پردازش می‌شود و به محض موافقت، عملیات انتقال انجام می‌شود. این دقیقاً شبیه همان نقشی است که کارت‌های بانکی برای ما ایفا می‌کنند.

اما برای انتقال از مراحل مختلفی استفاده می شود که به صورت زیر است:

کلید عمومی

هر کیف پول ارز دیجیتال از یک کلید عمومی منحصربه‌فرد تشکیل شده است. کلید عمومی از کنار هم قرار گرفتن رشته‌ای از اعداد و حروف به وجود می‌آید. به کمک کلید عمومی،می توان صحت انجام تراکنش و جابه‌جایی رمزارزها را در شبکه بلاک‌چین ارزیابی کرد. می‌توانید کلید عمومی را در اختیار دیگران قرار دهید. این کار هیچ مشکلی برای امنیت کیف پولتان به وجود نمی‌آورد.

کلید خصوصی

علاوه بر کلید عمومی، در هر کیف پول رمزارز، کلید خصوصی منحصربه‌فردی نیز وجود دارد. کلید خصوصی نیز از کنار هم قرار گرفتن رشته‌ای از اعداد و حروف انگلیسی تشکیل می‌شود. کلید خصوصی همانند رمز کارت بانکی شماست. اگر کسی رمز کارت بانکی شما را داشته باشد، می‌تواند به‌راحتی به موجودی حسابتان دسترسی داشته باشد. به همین خاطر، اگر کسی کلید خصوصی کیف پول شما را به دست بیاورد، عملاً به تمام دارایی‌تان دسترسی پیدا می کند؛ بنابراین نباید کلید خصوصی کیف پولتان را در اختیار کسی قرار بدهید.

با وجود کلید عمومی، شبکه به‌راحتی متوجه می‌شود که درخواست جابجایی رمزارز از طرف مالک کیف پول صادر شده است و هیچ‌گونه اختلالی در تراکنش‌ها به وجود نمی‌آید. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که در برخی از کیف پول‌ها، رشته کد مربوط به کلید خصوصی در قالب عبارت بازیابی (Seed Phase) در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. عبارت بازیابی از کنار هم قرار گرفتن تعدادی کلمه (بین 12 تا 24 کلمه) تشکیل می‌شود. عبارت بازیابی همان کاربرد کلید خصوصی را دارد و باید در نگهداری از آن وسواس زیادی به خرج دهید.

آدرس کیف پول

عملاً شما با کلید عمومی کیف پولتان کاری ندارید. همچنین باید از دسترسی دیگران به کلید خصوصی خود جلوگیری کنید. در طول فعالیت در بازار رمزارزها، شما بیش از هر چیزی با آدرس کیف پول ارز دیجیتال خود سروکار دارید. آدرس کیف پول را می‌توان به شماره کارت بانکی تشبیه کرد. با در اختیار داشتن شماره کارت بانکی، می‌توانید به حساب هرکس پول واریز کنید. و بالعکس، به کمک آدرس کیف پول نیز می‌توانید به دیگران رمزارز بفرستید.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول های کاغذی

کیف پول کاغذی درواقع یک تکه کاغذ است که روی آن اطلاعات رمزی ارز یا همان QR-code نوشته می‌شود. در سال ۲۰۰۸، هنگامی که بیت کوین راه اندازی شد، کیف پول های کاغذی تنها راه امن برای ذخیره رمز ارزها محسوب می‌شدند؛ به همین دلیل بود که فقط تعداد محدودی از افراد قادر به خرید و ذخیره بیت کوین BTC در روزهای گذشته بودند.  این کیف پول، کلید خصوصی شما را آفلاین نگه می‌دارد. کیف پول های کاغذی دومین روش ایمن برای ذخیره ارزهای دیجیتال شما هستند؛ یک کیف پول کاغذی صرفا یک برگه کاغذ است که آدرس عمومی (آدرس دریافت بیت‌کوین) و کلید خصوصی کیف پول (Private Key) شماست. برای ساخت کیف پول کاغذی می‌توانید از سایت های اقدام کرده و به ساخت کیف پول کاغذی اقدام کنید:

کیف پول های سخت افزاری 

کیف پول های سخت افزاری، امن ترین مدل کیف پول ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال در بلند مدت است. در حقیقت، کیف پول های سخت افزاری، دستگاه های سخت افزاری هستند که به طور خاص برای مدیریت کلیدهای خصوصی و آدرس های عمومی ساخته شده اند. تابه الان هیچ گزارشی مبنی بر دزدیده شدن ارزها از این کیف پول‌ها ارائه نشده است.

انواع کیف پول‌های سخت افزاری

  • Ledger Nano S
  • TREZOR
  • KeepKey
  • Ballet Hardware Wallet

کیف پول‌ های نرم افزاری

کیف پول نرم افزاری، یک برنامه کامپیوتری یا اپلیکیشن(برنامه) موبایلی است که کلیدهای خصوصی را به‌صورت آنلاین نگه می‌دارد. آن‌ها از طریق فول‌نودها یا خدمات متمرکز (مانند صرافی‌های متمرکز) به شبکه بیت کوین متصل می‌شوند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

1. کیف پول موبایل

این دسته از کیف پول‌ها اپلیکیشن‌های موبایل هستند که روی تلفن همراه نصب می‌شوند. تقریباً پرکاربردترین نوع کیف پول‌های ارز دیجیتال همین دسته است.

2. کیف پول دسکتاپ

این دسته از ولت‌ها نرم‌افزارهایی هستند که روی کامپیوترهای مختلف از سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک نصب می‌شوند.

3. کیف پول تحت وب

این دسته از کیف پول‌ها ساده‌ترین نوع کیف پول نرم‌افزاری هستند. برای دسترسی به آن‌ها باید از مرورگرهای اینترنتی استفاده کنید. در زمان استفاده از بسیاری از کیف پول‌های صرافی‌ها، در واقع از والت‌های تحت وب استفاده می‌کنید.

کیف پول های آنلاین و تحت وب

کیف پول های رمزارزی تحت وب از ایمنی نسبتا پایینی برخوردار هستند؛ این مدل ولت ها همیشه به اینترنت وصل بوده و امکان دسترسی به آنها نیز از مرورگرهای مختلف از جمله گوگل کروم، فایرفکس و اینترنت اکسپلورر امکان پذیر است. کافی است ادرس یا URL کیف پول آنلاین و تحت وب خود را در نوار جستجو مرورگر خود وارد کنید؛ این ولت ها همچنین به راحتی در معرض حملات DDOS قرار می گیرند. یکی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با این نوع ولت ها  لازم است بدانید این است که شما به کلید خصوصی کیف پول رمزارزهای خود دسترسی ندارید. این بدان معناست که اگر بر فرض محال صرافی هک یا خاموش شود، ارزهای دیجیتال خود را از دست خواهید داد.

کلام آخر

در این مقاله بررسی کردیم که کیف پول ارز دیجیتال چیست و با انواع ولت‌ها  شدیم. کیف پول از نخستین مفاهیمی است که باید برای فعالیت در بازار رمزارزها با آن آشنا شوید. تأکید داریم که قبل از انتخاب ولت، حتماً تحقیق و بررسی‌های لازم را انجام دهید چرا که این کار یکی ارز ضروری ترین کار ها در بازار ارز های دیجیتال است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

2 دیدگاه در “انواع کیف پول های ارز دیجیتال”

  1. جمال پور بهمن 9, 1401

    ali bode dasteton dard nakone

  2. شیما رنجبر بهمن 9, 1401

    ممنون از مقالتون خوب بود

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس