نگاهی به اتفاقات پیرامون مرج اتریوم

 اتریوم

با مرج اتریوم این شبکه از سیستم گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام مهاجرت می‌کند. در این مقاله می خواهیم نگاهی به اتفاقات پیرامون مرجاین ارز دیجیتال داشته باشیم تا پایان همراه تبریز فایننس باشید.

 داستان آخرین بلاک اتریوم اثبات کار

آخرین بلاک گواه اثبات کار و اولین بلاک گواه اثبات سهام دارای پیام‌ها و تراکنش‌های منحصر به فردی هستند. آخرین بلاک اتریوم POW تنها شامل یک تراکنش مرتبط با صدور یک توکن NFT بود که برای انجام این کار ۳۰.۲ اتر کارمزد پرداخت شد همچنین در این بلاک نقل قولی از عارف مشهور ترنس مک‌کنا (Terrence McKenna) قرار گرفته بود.

چارلز هاسکینسون: چیز خاصی تغییر نکرده است!

با اینکه فرآیند مرج تکمیل شده بود اما چارلز هاسکینسون بنیان‌گذار کاردانو معتقدبود تا تکمیل اتریوم ۲ راه زیادی باقی مانده است. وی در توییتر عنوان کرده که اتریوم ۲.۰ به آپدیت شانگهای نیاز دارد که طبق برنامه توسعه‌دهندگان این شبکه سال آینده انجام می‌شود. وی در این توییت خود اینگونه نوشت که :

آیا متوجه نیستید (که در واقعیت) از نظر عملکرد، هزینه اجرا و نقدینگی، چیزی تغییر نکرده است؟

نظر چارلز هاسکینسون در خصوص مرج اتریوم

فرآیند مرج

 آپدیت‌های بعدی اتریوم

پس از مرج، سایر فازهای ارتقا بلاکچین اتریوم انجام شد. این فازها با نام‌های سرج (Surge)، ورج (Verge)، پرج (Purge) و اسپلرج (Splurge) شناخته می‌شوند. ویتالیک بوترین در سالگرد راه‌اندازی بیکن چین در توییتی نقشه‌راه این ارز را نمایش داده بود

جریمه شدن ولیدیتور شبکه

ولیدیتوری که توسط سرویس استیکینگ Allnodes فعالیت می‌کند پس از عرضه مرج، به دلیل نقض قوانین تایید تراکنش، جریمه شد. به بررسی تراکنش‌ها توسط تاییدکننده به منظور اطمینان از آنکه تراکنش‌ها از قوانین پیروی می‌کنند، تایید (Attestation) گفته می‌شود. تاییدکننده مذکور چندین بار به تایید مجدد یک تراکنش پرداخته است که این امر به جریمه شدن تاییدکننده منجر شده است.
این تاییدکننده در صف خروج قرار گرفته است. سهام ۳۲ اتری تاییدکننده یک اتر کاهش می‌یابد و این مقدار در هر دوره کمتر خواهد شد تا تمام ۳۲ اتر او تمام شده و از شبکه خارج شود. Allnodes گفته است که این موضوع را پیگیری می‌کند.

تغییرات میزان اتر عرضه شده

داده‌های سایت Ultasound.money نشان می‌داد عرضه اتریوم از زمان مرج تاکنون به آن زمان ۱۹۸.۷ ETH کاسته شده است. این در حالی است که تنها ۲ ساعت از این آپدیت گذشته بود .برخی از تحلیل‌گران تخمین زده‌ بودند که موجودی اتر در گردش در سال‌های پیش رو می‌تواند تا ۶۰ میلیون ETH نیز کاسته شود و سپس در بازه ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون در نوسان باشد.

از زمان مرج اتریوم تاکنون ۲۰۰ ETH از میزان عرضه این کوین کاسته شده است.

تغییرات اتر

 تغییرات قیمت رمزارز ETH

در دقایق ابتدایی پس از عرضه مرج، قیمت اتر کمتر از ۱٪ تغییر یافت و به ۱۶۰۵ دلار رسید و می‌توان گفت قیمت اتر بدون تغییر باقی مانده است. در دو هفته منتهی به عرضه مرج، قیمت اتر ۴٪ افزایش یافت، اما هم‌چنان ۱۵.۵٪ کمتر از قیمت یک ماه گذشته خود قرار دارد.
ویل هاربورن (Will Harborne) موسس و مدیرعامل پروتکل rhino.fi گفته بود:

بسیاری از افراد معتقدند که مرج ممکن است به سریع‌تر یا ارزان‌تر شدن این ارز دیجیتال منجر شود. اما این موضوع صحت ندارد. برای کاربران نهایی یا توسعه‌دهندگان هیچگونه تفاوت قابل توجهی قبل و بعد از مرج وجود ندارد.

نمودار ۱ ساعته قیمت اتریوم

قیمت رمزارز ETH

آخرین بلاک اتریوم اثبات کار

استخر استخراج F2Pool آخرین بلاک شبکه اتریوم با گواه اثبات کار را استخراج کرده است. بلاک ۱۵٬۵۳۷٬۳۹۳ آخرین بلاک قبل مرج بوده است. استخر F2Pool حدود ۳۰ میلیون جی‌وی برای این تراکنش گس پرداخت کرده است.

 اولین NFT با گواه اثبات سهام اتریوم

گزارش بلاک نشان می‌داد شخصی با پرداخت ۳۶ اتر اولین NFT را در شبکه اتریوم اثبات سهام صادر کرده است. این NFT تصویری از پاندای مرج اتریوم است.

این فرد برای این تراکنش حدود ۶۰٬۰۰۰ دلار کارمزد پرداخت کرده است و این توکن اولین آن از یک مجموعه ۱۰۰ توکن بی‌همتا است. همچنین در این تصویر جزییاتی از شبکه اتریوم درج شده است.

اولین NFT در شبکه اتریوم اثبات سهام

اولین NFT با گواه اثبات سهام

افزایش هش ریت اتریوم کلاسیک

پس از مرج، هش‌ریت اتریوم کلاسیک به ۹۲.۴۸ تراهش در ثانیه رسید که افزایش ۵۵.۱۷٪ طی ۲۴ ساعت گذشته بعد از مرج را نشان می‌هد. هش‌ریت RVN و CFX نیز با افزایش ۳۵.۴۶۳٪ و ۵۵.۷۴٪ به ترتیب به ۱۰.۰۹۲ و ۱.۶۱۵۸ تراهش در ثانیه رسید.

 پیام تبریک ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین بنیان‌گذار شبکه اتریوم در لایو استریم بنیاد این ارز شرکت داشت و در گفتگویی با توسعه‌دهندگان این شبکه از جمله تیم بیکو این دستاورد مهم را به همه تبریک گفت. وی در توییتر نیز نوشت:

مرج مصرف برق جهانی را تا ۰.۲٪ کاهش خواهد داد. این لحظه‌ای بسیار مهم برای اکوسیستم اتریوم محسوب می‌شود. تمام افرادی که به عرضه مرج کمک کرده‌اند باید به خود افتخار کنند.

تبریک ویتالیک بوترین در خصوص مرج اتریوم

ویتالیک بوترین

  مرج اتریوم انجام شد

مرج یا ادغام اتریوم که این شبکه را از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام انتقال می‌دهد، بعد از سال‌ها برنامه‌ریزی و توسعه اجرا شد. این به معنای پایان کار ماینرها برای استخراج ETH است.

نماد پاندا در زمان به روز رسانی مرج اتریوم

مرج اتریوم

 اطلاعیه کیف پول لجر

شرکت طراح کیف پول سخت افزاری لجر در توییتی اعلام کرد تمامی سرویس‌های مرتبط با شبکه اتریوم را در نرم افزار Ledger Live به حالت تعلیق در آورده است تا پس از آنکه از پایداری و امنیت شبکه اتریوم مطمئن شود، فعالیت این سرویس‌ها را ادامه دهد. لجر توضیح داد:

ما شدیدا توصیه می‌کنیم که در زمان مرج، تراکنش اتریوم انجام ندهید. با این حال اگر تمایل دارید می‌توانید از سایر کیف پول‌های ثالث برای انجام تراکنش‌ها با لجر استفاده کنید.

 

 پاندای اتریوم در حال شکل‌گیری است

پاندا جزء اصلی شناخته شده فرهنگ میم مرج اتریوم است. بسیاری از وب سایت‌ها از این نماد برای نمایش مرج استفاده کردند. اما کار جالب دیگری که در پلتفرم Poap.art از طرف جامعه اتریوم شکل گرفت این است که با تغییر پیکسل‌هایی بر روی یک بوم (بوم Merge در این پلتفرم) طرح پاندا و لوگوی اتریوم به نمایش درآمده است.

پاندای اتریوم در حال شکل گیری است

پاندای اتریوم

تعلیق فعالیت صرافی‌ها

صرافی‌های رمزارز داخلی و خارجی از قبل برنامه‌های خود را برای تعلیق واریز و برداشت رمزارز اتر و توکن‌های ERC20 اعلام کرده بودند.

 ۲۰۰ دقیقه تا مرج

وب‌سایت‌های مختلفی برای مرج این ارز شمارش معکوس خود را به نمایش گذاشته‌بودند. با رسیدن TTD به عدد نمایش داده شده در تصویر زیر، فرآیند ادغام (Merge) اتریوم آغاز می‌شد.

داده‌های سایت Ethernodes نشان می‌داد که تا زمان اجرا مرج، ۸۲۱ بلاک دیگر باقی مانده بود و ۸۸٪ از کلاینت‌های لایه اجرا اتریوم برای مرج آماده شده‌بودند.

 

ویتالیک بوترین به مشارکت ماینرهای اتریوم افتخار می‌کند

ویتالیک بوترین بنیان‌گذار شبکه اتریوم با انتشار تصویر زیر در توییتر نوشته است:

به نظر می‌رسد دروغ بودن شایعه کاهش هش ریت اتریوم هفته‌ها قبل از مرج به دلیل عجله ماینرها برای فروش مشخص شده است.
کمی شگفت‌زده شده‌ام! من با (پیش‌بینی) کاهش ۵۰ درصدی مخالفت کردم اما قطعا انتظار ۵ تا ۱۰٪ کاهش را داشتم.

نمودار هش ریت شبکه اتریوم

مشارکت ماینرهای اتریوم

هشدار کلاهبرداری: در فضای توییتر برخی حساب‌های تایید شده توسط (با تیک آبی) نام کاربری خود را مشابه نام کاربری ویتالیک بوترین تغییر داده‌ بودند و با ارسال سایت‌های کلاهبرداری و تبلیغات دروغین، کاربران را گمراه می‌کردند.

مدیر عامل تتر: مرج مشکلات شبکه اتریوم را حل نمی‌کند

پائولو آردوینو، مدیرعامل شرکت تتر معتقد بود با توجه به کارمزد تراکنش‌ها و میزان غیرمتمرکز بودن شبکه، مرج اتریوم همه مشکلات این شبکه را حل نخواهد کرد. وی در این رابطه اظهار داشت:

به‌روزرسانی مرج باعث شده تا توجه زیادی به اتریوم جلب شود، با این حال، چه چیزی باقی خواهد ماند؟ ما همچنان به راهکارهای لایه ۲ نیاز خواهیم داشت، گاهی اوقات شبکه شلوغ خواهد شد و کارمزد گس همچنان بالاست و این مشکلات هنوز حل نشده‌اند.

آردوینو معتقد است مرج این مشکلات را برطرف نخواهد کرد. وی خاطرنشان کرد چیزی که در صنعت رمزارز اهمیت ویژه‌ای دارد، تمرکز زدایی است و بیت کوین تنها دارایی جهان است که چنین ویژگی را دارد و سرگذشت آن تغییر نکرده است. به عقیده مدیرعامل تتر، به دلیل تغییرات خود با بیت کوین مطابقت ندارد.

 چه ریسک‌هایی در راه مرج وجود دارد؟

ایسیدوروس پاسادیس (Isidoros Passadis)، سرپرست ولیدیتورها در لیدو فایننس در گفتگویی در رابطه با سه خطر مرتبط با مرج اتریوم صحبت کرد. وی در این رابطه گفت اولین خطر، خطر فنی است. با هر ارتقای نرم‌افزاری، ما باید باگ‌های احتمالی، اشکالات فنی یا مشکلات کلی را پیش‌بینی کنیم.

البته پاسادیس خاطرنشان کرد با تست‌های فراوان و بررسی نرم‌افزاری در شبکه‌های آزمایشی، این خطر تا حد زیادی برطرف شده است. وی ادامه داد دومین خطر مربوط به عملکرد صحیح نودها در حین و پس از مرج است. بیکن چین سه مرج در شبکه‌های آزمایشی مختلف و همچنین چندین شد و فورک را تجربه کرده است و تیم‌های کلاینت مختلفی در کنار یکدیگر برای اجرای موفقیت‌آمیز کد فعالیت می‌کنند.
از نظر پاسادیس، سومین خطر به فورک اثبات کار اتریوم مربوط است که ممکن است کمی باعث هرج و مرج شود. البته وی معتقد است تاثیر این فورک نباید زیاد به طول بیانجامد.

 نوسان شدید فاندینگ ریت اتریوم

مشاهده شد که فاندینگ ریت اتریوم در صرافی‌های متمرکز به طرز کم‌سابقه‌ای منفی شد. فاندینگ ریت معیاری از احساسات معامله‌گران است و مشاهده فاندینگ ریت به شدت منفی در تاریخ ۱۴ سپتامبر (امروز) نشان می‌داد آخرین باری که بازار تا این حد در مورد ریزش قیمت این ارز نگران بود به مارچ ۲۰۲۰ (اسفند) و ریزش تاریخی بازارها در آغاز کرونا برمی‌گردد.

نمودار فاندینگ ریت اتریوم در تمام صرافی‌ها

فاندینگ ریت اتریوم

 اطلاعیه صرافی‌های رمزارز

صرافی‌های ایرانی و بین المللی در خصوص پشتیبانی از مرج اتریوم از هفته‌های قبل اطلاعیه‌هایی منتشر کرده بودند. با توجه به نزدیک شدن به اجرا به‌روز رسانی ادغام، اطلاعیه‌های تکمیلی منتشر شد.

به‌روز رسانی مرج این ارز در یک ساعت مشخص انجام نشد بلکه به جای آن به وسیله سختی کلی ترمینال‌های شبکه (TTD) برنامه‌ریزی شده بود. TTD به معنی مجموع سختی شبکه به ازای تمام بلاک‌های استخراج شده توسط گواه اثبات کار است. زمانی که TTD به  ۵۸٬۷۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ رسید مرج انجام شد .

نگرانی‌های مشابه برای اجرا فاز دوم آپدیت مرج نیز وجود دارد. البته چالش‌های کلان این موضوع، مانند خطر سانسور پذیری در این ارز دیجیتال همچنان در جامعه بلاکچین و کریپتو مورد بحث است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

1 دیدگاه در “نگاهی به اتفاقات پیرامون مرج اتریوم”

  1. حوا پاشایی بهمن 20, 1401

    یعنی ممکن بازم دوباره اتفاقی مثل مرج برای اتریوم بیافته

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 % تخفیف ویژه تابستانی جهت شرکت در دوره های تبریز فایننس